Jak wyeksmitować uciążliwego lokatora
REKLAMA
REKLAMA
Uciążliwy lokator, który zakłóca spokój pozostałym mieszkańcom, bądź zalega z zapłatą czynszu, albo zajmuje lokal bez tytułu prawnego, może zostać eksmitowany. Zostanie wówczas przymusowo usunięty z do tej pory zajmowanego mieszkania. Eksmisja może odbyć się wyłącznie na podstawie wyroku sądowego.
Do wydziału cywilnego sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która ma zostać wyeksmitowana, pozew może złożyć właściciel lokalu lub budynku, albo rozwiedziony małżonek, bądź inny współlokator.
REKLAMA
W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka również o tym, czy lokator ma prawo do otrzymania lokalu socjalnego, bądź też nie ma takiego uprawnienia. Lokal socjalny musi zapewnić gmina właściwa dla miejsca położenia mieszkania, które musi opuścić eksmitowany lokator.
Lokal socjalny musi spełniać określone wymogi. Przede wszystkim powinien nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Powierzchnia pokoi w tym lokalu, która przypada na członka gospodarstwa domowego najemcy, nie może być mniejsza niż 5 mkw. Gdyby zaś lokal zajmowała tylko jedna osoba, to wówczas powierzchnia pokoju nie może być mniejsza niż 10 mkw. Lokal socjalny może mieć obniżony standard.
Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.) zawiera katalog osób, wobec których sąd nie może orzec o braku uprawnień do otrzymania lokalu socjalnego. Są to: kobiety w ciąży, osoby małoletnie i niepełnosprawne oraz ubezwłasnowolnione, a także osoby, które sprawują nad nimi opiekę i wspólnie z nimi zamieszkują.
Nie można też eksmitować bez zapewnienia lokalu socjalnego osób obłożnie chorych, emerytów i rencistów, którzy spełniają kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej określone przez gminę w drodze uchwały.
Ważne!
O braku uprawnienia do lokalu socjalnego sąd może orzec, gdy eksmitowany w sposób uporczywy wykraczał przeciwko porządkowi domowemu, lub eksmisji domagał się eksmałżonek, małżonek lub inny współlokator
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA