REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie studia podyplomowe wybrać

Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy chcą podnosić swoje umiejętności na studiach podyplomowych. Uczelnie w odpowiedzi na to otwierają nowe kierunki oferujące specjalistyczną wiedzę. Na jakie studia warto się zdecydować?

W roku akademickim 2007/2008 na studiach podyplomowych kształciło się 173,1 tys. słuchaczy, tj. o 15,2 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Największą popularnością cieszyły się kierunki ekonomiczne i administracyjne, na których było 54,7 tys. słuchaczy (wzrost o 13,7 proc.). Duże było także zainteresowanie kierunkami pedagogicznymi, na których kształciło się 39,4 tys. studentów (wzrost o 23,3 proc.) oraz kierunkami medycznymi, na których było 23,5 tys. słuchaczy (wzrost o 3,8 proc.). Ponad dwukrotnie wzrosła także liczba słuchaczy kierunków architektury i budownictwa. Obecnie studiuje na nich 1,9 tys. osób.

Nowe kierunki

W tym roku największym zainteresowaniem cieszą się studia zwiększające szanse na znalezienie pracy w takich specjalnościach jak: finanse i rachunkowość, bankowość, public relations czy turystyka.

REKLAMA

Uruchamiane są także nowe kierunki. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu uruchamia np. studia z zarządzania gospodarką turystyczną. Nowy kierunek wychodzi naprzeciw potrzebie profesjonalnego przygotowania i realizowania oferty adresowanej do turystów w biurach podróży, hotelach i agroturystyce. W poznańskiej uczelni dużym zainteresowaniem cieszą się także studia z zarządzania pracą i zasobami ludzkimi.

- To już piąta edycja i choć rekrutacja na inne kierunki trwa, to mamy już komplet, czyli 60 chętnych. Kilka osób jest na liście rezerwowej - mówi Teresa Brączkowska z AE w Poznaniu.

Uczelnia w zeszłym roku, ze względu na duże zainteresowanie, uruchomiła dwie edycje tego programu. Większość jego uczestników pracuje. Niektórzy już teraz wiedzą, że ukończenie tego kursu z pozytywnym wynikiem będzie równoznaczne ze wzrostem dotychczasowej pensji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisy z wyprzedzeniem

Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu najbardziej popularne są studia z rachunkowości i podatków oraz z funduszy europejskich.

- Każdego roku uczelnia uruchamia kilka edycji tych kierunków. Zawsze jest komplet uczestników - informuje Katarzyna Łukaszewska, kierownik działu nauczania wrocławskiej uczelni.

Co roku oferta studiów jest tam weryfikowana. Jedne programy znikają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Na najlepsze kierunki uczestnicy zapisują się co najmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim największym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe z prawa pracy, zarządzania funduszami UE, public relations i muzeologii.

- W nadchodzącym roku akademickim liczba uczestników studiów podyplomowych wzrośnie tam aż o 1,5 tys. osób - mówi Katarzyna Plitowska, rzecznik prasowy UJ.

Powodem jest uruchomienie dotowanych studiów dla nauczycieli, którzy decydują się na edukację po dyplomie, aby zdobyć uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu.

Oblegane kierunki

Na większości uczelni ogromnym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe z public relations. W Warszawie cena dwóch semestrów nauki sięga 8 tys. zł.

- Mamy do czynienia z dobrym programem, realizowanym już od kilkunastu lat, który prowadzą cenieni fachowcy. Swoje umiejętności wykorzystują w praktyce we własnych firmach PR - wskazuje Anna Korzekwa, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego.

tys. zł kosztują średnio dwusemestralne studia podyplomowe

Najbardziej popularne kierunki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA