Za złe zachowanie utrata stypendium

Łukasz Guza
rozwiń więcej
inforCMS
Tylko uczniowie z co najmniej dobrą oceną z zachowania otrzymają stypendia naukowe. To tylko jedno z wielu nowych rozwiązań w oświacie. Już od tego roku, uczniowie mogą rozstać się z mundurkami.

Od nowego roku szkolnego uczniom, nauczycielom i dyrektorom szkół przybędą nowe prawa i obowiązki. Nauczyciele będą musieli m.in. uczestniczyć w części ustnej matur, egzaminie zawodowym, gimnazjalnym oraz sprawdzianie szóstoklasistów. Uczniowie będą obowiązkowo nosić stroje jednolite, jeżeli tak zdecydują dyrektorzy. Ci ostatni zostaną zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i nauczycieli na terenie placówki oświatowej. Na stanowisko nauczycielskie nie będą mogli zatrudnić osoby, która nie przedstawi zaświadczenia o niekaralności. Tak wynika z ustawy z 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, Karty Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. nr 145, poz. 917).

Uczeń bez stypendium

Dla dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę, jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie zasady, że ocena z zachowania ma wpływ na to, czy uczeń otrzyma stypendium naukowe. Od nowego roku szkolnego zostanie ono przyznane osobom, które uzyskały wysoką średnią oraz co najmniej dobrą ocenę z zachowania w semestrze poprzedzającym ten, w którym przyznaje się stypendium. Dotychczas tylko wyniki w nauce decydowały o przyznaniu takiej pomocy.

- Uczniowie, którzy dobrze się uczą, nie zawsze mają także najlepsze oceny z zachowania. Sądzę, że teraz będą zwracać większą uwagę na to, jak zachowują się w szkole - mówi Elżbieta Zawistowska, wicedyrektor XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Od września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów nie będą też musieli obowiązkowo nosić mundurków. Stroje jednolite założą jedynie dzieci i młodzież z tych szkół, których dyrektorzy zdecydują o wprowadzeniu takiego obowiązku. Będą mogli to zrobić za zgodą rady pedagogicznej i rady rodziców, a w niektórych przypadkach także po uzyskaniu opinii samorządu uczniowskiego.

- Decydować będą ci, którzy później poniosą konsekwencje swojej decyzji: rodzice, bo to oni finansują zakup mundurków, i nauczyciele, bo oni potem muszą to sprawdzać - tłumaczy Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji narodowej.

Szkoły będą mogły także skuteczniej walczyć z wagarowiczami. Nowe przepisy przewidują bowiem, że jeśli uczeń opuści bez usprawiedliwienia połowę zajęć w miesiącu, nie wypełnia obowiązku szkolnego. W takich przypadkach o nieobecności dziecka w szkole zawiadamiani są rodzice, którym za niedopełnienie nadzoru nad podopiecznymi grozi upomnienie lub kara pieniężna. Wizytę w domu ucznia może także złożyć policja.

Nauczyciele na cenzurowanym

Nowe przepisy przewidują, że osoby, które od roku szkolnego 2008/2009 będą chciały podjąć zatrudnienie jako nauczyciele, jeszcze przed nawiązaniem stosunku pracy muszą przedstawić dyrektorowi szkoły zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności. Dodatkowo nauczyciele stażyści i kontraktowi będą podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej, tak jak mianowani i dyplomowani.

- To dobre rozwiązanie. Każdy nauczyciel ma świadomość, że pracuje z dziećmi i jego zachowanie powinno być nienaganne, a jeśli złamie przepisy, np. Karty Nauczyciela, powinien ponieść konsekwencje - mówi Halina Hain, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 74 im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.

Wszyscy pedagodzy zostaną zobowiązani do uczestnictwa w egzaminach: maturalnym, zawodowym, gimnazjalnym oraz sprawdzianie szóstoklasistów. Obecnie mogą odmówić takiego udziału. Nauczyciele uczestniczący w ustnych egzaminach maturalnych za czas pracy w komisji przekraczający wymiar pensum otrzymają wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe.

- Rząd powinien najpierw jasno określić zasady wynagradzania za czas takiej pracy, bo choć matury trwają w maju, nauczyciele otrzymują wynagrodzenia z tego tytułu dopiero we wrześniu lub październiku - mówi Jolanta Gałczyńska ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Natomiast uczestnictwo nauczycieli w egzaminach zawodowych, gimnazjalnych, sprawdzianie szóstoklasistów oraz pisemnych maturach nie będzie wliczane do 18 godz. pensum, lecz traktowane jako inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły.

Dyrektorzy ustalą ceny

Nowe uprawnienia i obowiązki przybędą też dyrektorom szkół. Od września będą odpowiedzialni za ustalenie warunków korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokości opłat za posiłki. Uzyskają także uprawnienie do zwalniania rodziców uczniów z takich opłat, jeżeli tak zdecyduje gmina lub powiat. Nowym obowiązkiem będzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w szkole.

- Już obecnie dyrektorzy szkół są odpowiedzialni za bezpieczeństwo oraz higienę pracy i nauki. Teraz będzie ich do tego dodatkowo zobowiązywała ustawa o systemie oświaty - mówi Halina Hain.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty przywróci też szkołom prawo do swobodnego wyboru podręczników oraz programów nauczania. Obecnie mogą one wybrać do trzech podręczników do każdego przedmiotu na danym poziomie kształcenia. Wybranego zestawu nie można zmieniać przez trzy lata.

- To ograniczenie było sztuczne, ponieważ w szkołach zazwyczaj nie stosuje się więcej niż trzy zestawy podręczników - mówi Beata Koźniewska, redaktor naczelny Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany od nowego roku szkolnego

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...