REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie bez podatku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowania otrzymane przez gości za kradzież lub uszkodzenie rzeczy wniesionych do hotelu są wolne od PIT. Podatku nie trzeba także płacić od odszkodowania przyznanego przez sąd za uszkodzenia ciała.

 


Czy odszkodowanie od hotelu podlega PIT


Z zamkniętego pokoju hotelowego skradziono mi laptop i telefon komórkowy. Właściciel hotelu wypłacił odszkodowanie na pokrycie straty. Czy otrzymana kwota podlega opodatkowaniu?

Nie

REKLAMA

Zgodnie z ogólną zasadą wolne od podatku dochodowego są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na postawie tych ustaw (z wyjątkiem przypadków wymienionych w ustawie o PIT). Odszkodowanie wypłacane podatnikowi w wyniku kradzieży rzeczy wniesionej do pokoju hotelowego wynika wprost z przepisów odrębnej ustawy, a zatem będzie zwolnione z zapłaty podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady odpowiedzialności osób prowadzących hotele lub podobne zakłady regulują przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami przedsiębiorca hotelowy jest odpowiedzialny za utratę lub uszkodzenie rzeczy wniesionych przez osobę korzystającą z usług hotelu. Odpowiedzialność ta wyłączona jest w przypadku, gdy szkoda wynikła z właściwości rzeczy wniesionej lub wskutek siły wyższej albo powstała wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby, która mu towarzyszyła, była u niego zatrudniona albo go odwiedzała.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 846 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Czy jest podatek od zasądzonej renty


Poślizgnąłem się w hotelu na mokrej posadzce. W wyniku wypadku doznałem trwałego uszkodzenia ciała. Sprawę skierowałem do sądu, który przyznał mi miesięczną rentę. Czy jest ona opodatkowana?

Nie

REKLAMA

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zwolnienie dla odszkodowań w postaci rent otrzymanych na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość (art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o PIT).

Chodzi tu o odszkodowania w postaci renty wypłacone w oparciu o art. 444 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem w przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Ponadto w sytuacji gdy poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 444 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Czy kwota z ubezpieczenia jest zwolniona z PIT


W związku z wypadkiem w trakcie zagranicznej wycieczki otrzymałem odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Czy otrzymana kwota jest zwolniona z podatku?

Tak

Zgodnie z art. 829 kodeksu cywilnego ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie - śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku, natomiast przy ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków - uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje natomiast, że wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem: odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c oraz z wyjątkiem dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej - w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.

Otrzymane przez podatnika świadczenie pieniężne z tytułu ubezpieczenia osobowego jest zatem wolne od podatku dochodowego.

Podstawa prawna

• Art. 829 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy opodatkować odszkodowanie z ugody


Na lotnisku zostałem uderzony przez wózek bagażowy. Wniosłem pozew o odszkodowanie do sądu. W wyniku zawartej przed sądem ugody otrzymałem odszkodowanie. Czy podlega ono opodatkowaniu?

Nie

Odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych przepisów, wypłacone na podstawie zawartej przed sądem ugody zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o PIT, są zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnienie to obowiązuje od 21 czerwca 2008 r. i zostało wprowadzone nowelizacją z 25 kwietnia 2008 r. zmieniającą art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g). Zgodnie z tą regulacją ze zwolnienia podatkowego wyłączone są odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód. Nowelizacja doprecyzowała, że chodzi tu o ugody inne niż ugody sądowe. Przepis w poprzednim brzmieniu różnicował sytuację prawnopodatkową osób, które odszkodowanie uzyskały na drodze sądowej w wyniku zawartej przed sądem ugody albo wyroku sądowego.

W pierwszym przypadku wypłacone odszkodowanie podlegało bowiem opodatkowaniu na zasadach ogólnych, natomiast odszkodowanie przyznane wyrokiem sądowym korzystało z podatkowego zwolnienia. Zatem w zależności od sposobu rozstrzygnięcia sporu sądowego (wyrok sądowy lub zawarta przed sądem ugoda) poszkodowany musiał rozliczyć się z fiskusem lub był zwolniony z tego obowiązku. Zmiana, która objęła zwolnieniem podatkowym odszkodowania przyznane na mocy ugody sądowej, stanowiła wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r.

Warto wskazać, że nowelizacja zmieniająca przepis zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny obejmuje zwolnieniem podatkowym wyłącznie odszkodowania uzyskane w wyniku ugody sądowej z pozostawieniem obowiązującego wyłączenia w stosunku do rekompensat, które strony ustaliły umownie. Dotyczy to również odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód pozasądowych, czyli zawieranych na podstawie umowy stron i bez ingerencji sądu.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy odszkodowanie wykazać w zeznaniu


Czy odszkodowanie wypłacone przez hotel z tytułu skradzionej rzeczy trzeba wykazać w zeznaniu rocznym?

Nie

Wypłacone odszkodowanie z tytułu kradzieży w pokoju hotelowym objęte jest zwolnieniem podatkowym. Dochodów zwolnionych z opodatkowania, w tym uzyskanych odszkodowań, nie wykazuje się w zeznaniu rocznym. Jeżeli zatem podatnik otrzyma świadczenie zwolnione z podatku, to nie będzie zobowiązany do wykazania tego w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna

• Art. 9 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy od ugody z biurem podróży zapłacić PIT


Utraciłem bagaż podróżny. Był on ubezpieczony u organizatora wycieczki. Do wypłaty odszkodowania doszło na skutek ugody z biurem turystycznym. Czy muszę zapłacić podatek od odszkodowania?

Tak

Podatnik zgodził się na warunki wypłaty odszkodowania proponowane w ugodzie i uzyskał umówioną kwotę. Otrzymane odszkodowanie jako wynikające z zawartej ugody stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o PIT wprost wyłączył ze zwolnienia podatkowego odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód. Dotyczy to odszkodowań, których wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Od 21 czerwca 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, która doprecyzowała, że wyłączenie ze zwolnienia dotyczy ugód innych niż ugody sądowe. W opisanym przypadku ugoda została zawarta z biurem podróży bez udziału sądu. W takiej sytuacji odszkodowanie podlega opodatkowaniu.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy jest podatek od rekompensaty za bagaż


Mój bagaż dotarł na lotnisko z opóźnieniem i uszkodzony. Przewoźnik uchylał się od zapłaty odszkodowania i sprawa trafiła do sądu. Czy zasądzone odszkodowanie podlega opodatkowaniu?

Nie

Odszkodowania otrzymane na postawie wyroku sądu są zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnienie nie obejmuje odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby szkody mu nie wyrządzono.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Czy płacić podatek od otrzymanych odsetek


Doznałem wypadku w hotelu. Sąd zasądził na moją rzecz odszkodowanie wraz z odsetkami. Czy odsetki od wypłaconego odszkodowania podlegają opodatkowaniu?

Tak

Nie wszystkie odszkodowania zostały zwolnione z opodatkowania, podobnie jak nie wszystkie odsetki. Wolne od podatku są wyłącznie odszkodowania, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3-4, 29, 106 i 120 ustawy o PIT, odpowiednio odsetki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 52, 95, 119 ustawy. Warto wskazać, że odsetki za zwłokę stanowią świadczenie uboczne, niezależne od tego, czy i w jakiej wysokości podatnik poniósł szkodę. Odsetek za zwłokę nie można utożsamiać z odszkodowaniem rozumianym jako naprawienie szkody, stąd otrzymane odsetki za zwłokę w wykonywaniu zobowiązania cywilnoprawnego są zasadniczo przychodem wierzyciela podlegającym opodatkowaniu.

Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie odsetki, które wolą ustawodawcy zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych. Mowa tu między innymi o odsetkach z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, tj. stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej oraz emerytury lub renty. Żaden z przepisów ustawy o PIT nie przewiduje natomiast zwolnienia odsetek od odszkodowania. Odsetki zasądzone wraz z odszkodowaniem podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z innych źródeł.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 95, art. 52, art. 52a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

MAGDALENA MAJKOWSKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA