REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej reklam piwa w telewizji

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

REKLAMA

Reklamę piwa w telewizji będzie można obejrzeć dopiero po godzinie 23.00. Kibice nie będą mogli kupić piwa na stadionie, a narciarze korzystać ze stoków po spożyciu alkoholu. Takie zmiany czekają nas już niebawem.

Rząd chce zaostrzyć przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.). W przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projekcie nowelizacji zaproponowano, aby emisja reklam np. w kinie czy telewizji była możliwa między godziną 23 a 6 rano. Obecnie reklama piwa w telewizji może być prezentowana już po godzinie 20.

 

Sprzeciw browarów

 

REKLAMA

- Obecne zapisy ustawy o emisji reklam piwa są dobre. Nie ma potrzeby zmieniać czegoś, co prawidłowo funkcjonuje - uważa Eliza Panek, rzecznik prasowy Grupy Żywiec. Tłumaczy, że w 2002 roku wypracowany został kompromis. Obniżono godzinę emisji reklam, a branża piwowarska zaczęła przekazywać więcej pieniędzy na sport i kulturę.

- Sprzedając produkt, który jest przeznaczony dla dorosłych, powinniśmy mieć możliwość reklamowania go - podkreśla Eliza Panek. Tłumaczy, że reklama powinna być tak skonstruowana, aby była kierowana do dorosłego odbiorcy. Musi być tylko skuteczniejsza egzekucja przepisów dotyczących zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem resort zdrowia jest przekonany, że reklama ma wpływ na zachowanie nieletnich. Ministerstwo zwraca uwagę, że po 2002 roku, kiedy to zwiększono liczbę godzin, w jakich dopuszczalna jest promocja piwa, liczba reklam wzrosła z ponad 10 tys. do około 30 tys. Ministerstwo przywołuje badania Światowej Organizacji Zdrowia z 2001 roku, które wskazują na istnienie jednoznacznego związku między wydłużeniem czasu emisji reklam a wzrostem konsumpcji alkoholu przez młodzież.

 

Brak edukacji społeczeństwa

 

Danuta Gut, dyrektor Biura Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, jest zdania, że reklama wcale nie ma tak dużego wpływu na spożycie alkoholu.

REKLAMA

- Wiele badań pokazuje, że decydują inne czynniki. Reklama jest dopiero na piątym lub szóstym miejscu spośród czynników decydujących o spożyciu alkoholu - mówi Danuta Gut. Zaznacza, że ministerstwo powołuje się tylko na międzynarodowe badania. Nie ma natomiast polskich badań, które pokazywałyby, co wpływa na sięganie przez młodzież po piwo.

- Wystąpiliśmy do poprzedniego ministra zdrowia z propozycją przeprowadzenia takich badań, ale do dziś resort nie wyraził tym żadnego zainteresowania - mówi Danuta Gut. Wyjaśnia, że przekazy reklamowe są obecnie obwarowane takimi restrykcjami, że nie ma szans, by emisja była adresowana do młodzieży.

- Nie da się w tej chwili oszacować strat finansowych, jakie mogą być po wprowadzeniu tych przepisów. Branża piwowarska z pewnością będzie miała trudniej, ale najbardziej te zmiany odczuje przemysł reklamowy - ocenia Danuta Gut.

 

Bezpieczne stadiony

 

W projekcie nowelizacji znalazł się także zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie stadionów i innych obiektów sportowych. Resort zaznacza, że wprowadzenie tego przepisu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na stadionach.

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji, przyznaje, że większość pseudo kibiców zatrzymywanych przez Policję jest pod wpływem alkoholu.

- Jednak wszystko zależy od kultury człowieka. Są osoby, które po alkoholu potrafią zachować umiar, ale są też takie, które stają się agresywne - mówi Mariusz Sokołowski. Trudno jest mu ocenić, czy nowe prawo ograniczy liczbę chuligańskich incydentów na stadionach.

Na polskich stadionach kibice nie mogą kupić piwa - mówi Leszek Miklas, prezes KP Legia Warszawa.

- Na stadionach piłkarskich powinna być dopuszczona sprzedaż ograniczonej ilości piwa, tak jak jest to w innych cywilizowanych krajach. Natomiast wprowadzanie zakazu sprzedaży alkoholu na stadionach w sytuacji, gdy nie ma takiej praktyki, jest bezcelowe - mówi Leszek Miklas.

 

Narty i łódki dla trzeźwych

 

W projekcie określono także, że nie będzie można jeździć na nartach po spożyciu alkoholu. Tak samo ma być w przypadku osób korzystających nad wodą z żaglówki, łódki czy kajaka. Osoby, które spożyją alkohol, popełnią wykroczenie i narażą się na grzywnę. Nie będzie ona mogła być niższa niż 2,5 tys. zł.

- Nie przewiduje się utworzenia żadnych szczególnych służb, które miałyby zajmować się kontrolą przestrzegania tych zakazów. Obowiązek ten ma spoczywać na służbach dotychczas uprawnionych do kontroli stanu trzeźwości - mówi Jakub Gołąb z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tłumaczy, że tzw. stan po spożyciu alkoholu zachodzi wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub gdy w wydychanym powietrzu jest od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w jednym decymetrze sześciennym. Powyżej tych wartości występuje stan nietrzeźwości.

 

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA