REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjne polisy ubezpieczeniowe

Marcin Jaworski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przeciętnie około 90 proc. interwencji firm assistance dotyczy kłopotów ze zdrowiem. Ale coraz śmielej korzystamy jednak z usług informacyjnych, pomocy prawnej czy pomocy w razie problemów z bagażem.

Z danych firmy Coris Varsovie wynika, że ponad połowa interwencji medycznych realizowanych na rzecz posiadaczy polis turystycznych to efekt kłopotów żołądkowych.

Kolejne przykłady najczęstszych interwencji firm assistance również dotyczą problemów ze zdrowiem. Są to zwykłe przeziębienia, zapalenia uszu, poparzenia słoneczne czy inne drobne urazy czy skaleczenia (np. w morzu czy na basenie).

- Nawet w szczycie sezonu letniego mamy przypadek urazu kolana podczas jazdy na nartach na lodowcu. Tak więc okres wakacyjny nie kojarzy się już jednoznacznie z typowo letnimi zachorowaniami - mówi Paulina Gierada z Coris Varsovie.

W takich przypadkach posiadacze polis turystycznych z opcją assistance mogą liczyć na organizację i pokrycie kosztów ambulatoryjnych wizyt lekarskich. Ma to też ten plus, że szczególnie osoby, które wyjeżdżają we własnym zakresie i nie mogą liczyć na pomoc rezydenta biura turystycznego, nie muszą samodzielnie szukać najbliższej placówki. Mało tego: okazuje się, że często wystarczą konsultacje telefoniczne. Na przykład w Inter Partner Assistance około 7 proc. świadczeń stanowią właśnie telefoniczne konsultacje z lekarzami współpracującymi z firmą.

Generalnie około 90 proc. spraw, jakimi zajmują się firmy assistance, dotyczy kłopotów ze zdrowiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pozostałe to m.in. utrata i zniszczenie bagażu, korzystanie z serwisu informacyjnego czy udzielenie pożyczki w razie zagubienia lub kradzieży środków płatniczych - mówi Joanna Bełza z Europ Assistance.

 

 Nie tylko zdrowie

 

Każdy posiadacz polisy turystycznej przed wyjazdem za granicę powinien ustalić numer telefonu, pod który powinien zadzwonić np. w razie problemów ze zdrowiem

Zdarzają się też bardziej egzotyczne formy pomocy.

- Turystka zwiedzająca rezerwat w Kenii została okradziona przez małpę. W torebce, którą straciła, miała lekarstwa na cukrzycę. Utraconych rzeczy nie udało się odzyskać, więc zorganizowaliśmy dowóz insuliny i pozostałych lekarstw na miejsce pobytu poszkodowanej - mówi Paulina Gierada.

Nie zawsze jest tak różowo.

- Klienci często korzystają z usługi repatriacji do Polski, dlatego przed wyjazdem radzimy sprawdzić, czy ta opcja jest ujęta w polisie ubezpieczeniowej i jak jest określony limit kosztów - mówi Joanna Bełza.

REKLAMA

Najlepiej, jeśli koszty repatriacji mają limit oddzielny od kosztów leczenia. Zapobiega to sytuacji, w której proces leczenia wyczerpuje limit na polisie (10 tys. euro na standardowej polisie kupowanej w biurze podróży topnieje bardzo szybko) i nie zostaje nic na pokrycie kosztów transportu do Polski w celu dalszego leczenia czy rekonwalescencji. Zresztą nie zawsze towarzystwo będzie nas kurować za granicą.

- Pewna turystka po upadku ze schodów trafiła do prywatnego szpitala. Ten zaproponował operację za niebotycznie wysoką cenę. Nasz konsultant stwierdził, że jakość proponowanej usługi jest niezadowalająca i stanowczo przeceniona - twierdzi Joanna Bełza z Europ Assistance.

Dodaje, że tańsze było wysłanie do poszkodowanej lekarza, zweryfikowanie jej stanu zdrowia i transport ambulansem lotniczym do szpitala w Polsce, gdzie pacjentka została operowana.

Takie decyzje to nie tylko efekt oszczędności po stronie firmy assistance, ale też kwestia uniknięcia ryzyka obciążenia klienta częścią kosztów leczenia.

 

Serwisy assistance.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA