REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie podróżować autem w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się na wakacje samochodem po Europie, warto poznać obowiązujące w danym państwie przepisy ruchu drogowego. Taka wiedza pozwoli nam uniknąć niemiłych niespodzianek w czasie podróży.

Komisja Europejska zaleca państwom należącym do UE, aby dozwolony poziom alkoholu we krwi kierowców nie przekraczał 0,5 proc w wydychanym powietrzu. W niektórych krajach nie zezwala się na prowadzenie samochodu po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu.

Zasady prowadzenia pojazdów mechanicznych w Polsce reguluje ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Zgodnie z nią na polskich drogach można poruszać się z następującą prędkością:

• na terenie zabudowanym w godz. od 5 do 23 - do 50 km/h

• na terenie zabudowanym w godz. od 23 do 5 - do 60 km/h

• poza terenem zabudowanym - do 90 km/h

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w strefie zamieszkania - do 20 km/h

• na drodze ekspresowej dwujezdniowej - do 110 km/h

• na drodze ekspresowej jednojezdniowej - do 100 km/h

• na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę - do 100 km/h

• na autostradach - do 130 km/h

Jeżeli chodzi o obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, to dotyczy on wszystkich osób podróżujących samochodem. Nie ma przy tym znaczenia, czy siedzimy z przodu czy z tyłu. Natomiast dzieci do 12 lat, które nie przekraczają 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Dzieci starsze niż 12 lat lub wzrostu powyżej 150 cm używają pasów bezpieczeństwa. Podróżując po Polsce, musimy pamiętać o konieczności jeżdżenia z włączonymi światłami przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie wolno jednocześnie prowadzić i rozmawiać przez telefon komórkowy, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. Jeżeli podróżujemy samochodem, musimy upewnić się, czy nie parkujemy w niedozwolonym miejscu, a także czy nie jesteśmy zobowiązani uiścić opłaty za postój samochodu. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy to 0,2 promila. Przy przekroczeniu 0,5 mg/l alkoholu we krwi mamy już do czynienia z przestępstwem, które może podlegać karze pozbawienia wolności do dwóch lat. Pojazdy poruszające się po polskich drogach powinny być wyposażone w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. W samochodzie musi także znajdować się apteczka.

ZASADY RUCHU DROGOWEGO W KRAJACH UE

Austria

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowców to maksymalnie 0,5 promila. Ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym wynosi: 50 km/h, poza obszarem zabudowanym: 100 km/h, po autostradach można się poruszać z maksymalną prędkością 130 km/h. Dzieci do lat 12 i 150 cm wzrostu mogą być przewożone tylko z tyłu, w pasach dla dzieci.

Belgia

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila. Górne limity prędkości: na autostradach - 120 km/h, na drogach szybkiego ruchu - 90 km/h, na innych drogach na obszarze niezabudowanym - 70 km/h, na obszarze zabudowanym - 50 km/h. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.

Bułgaria

W terenie zabudowanym nie można przekraczać 50 km/h, poza terenem zabudowanym - 90 km/h, a na autostradach maksymalna dozwolona prędkość to 130 km/h. Niedozwolone jest prowadzenie pojazdu, jeżeli poziom alkohol we krwi kierowcy przekroczy 0,5 promila. Dzieci do lat 12 należy przewozić na tylnym siedzeniu.

Cypr

Obowiązuje ruch lewostronny. Na trasach dwupasmowych można jechać do 100 km/h i do 80 km/h na innych drogach poza miastem. Na terenie zabudowanym nie można przekraczać 50 km/h. Pasy na przednich siedzeniach muszą być zapięte tylko podczas jazdy poza miastem. Dzieci do lat pięciu nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu. Nie należy siadać za kółkiem, jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,39 proc. w wydychanym powietrzu.

Czechy

Nie wolno przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, poza miastem można jechać do 90 km/h, a na autostradach do 130 km/h. Dzieci do 36 kg i 150 cm wzrostu mogą podróżować tylko w fotelikach. Nie można prowadzić po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Jest całoroczny obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania.

Dania

Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 80 km/h, a na autostradach 110 km/h. Dzieci poniżej trzech lat należy przewozić w foteliku przystosowanym do jego rozmiarów. Dzieci w wieku od trzech do sześciu lat mogą podróżować w tzw. uprzęży lub przypięte specjalnymi pasami bezpieczeństwa, na podwyższonym siedzisku. Dopuszczalna zawartość alkoholu w krwi kierowcy wynosi 0,2 promila.

Estonia

Maksymalna dozwolona prędkość, z jaką możemy się poruszać w Estonii, wynosi do 50 km/h w mieście, a poza nim 90 km/h. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu.

Finlandia

Obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym - 50 km/h, na drogach szybkiego ruchu 80-100 km/h. Dzieci mogą podróżować na przednich siedzeniach tylko w foteliku lub zabezpieczone pasami bezpieczeństwa dopasowanymi do rozmiarów dziecka. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05 proc.

Francja

W terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością do 50 km/h. Na drogach zwykłych poza miastem można jechać do 90 km/h, na dwupasmowych drogach szybkiego ruchu (RN) do 110 km/h, a na autostradach do 130 km/h. W czasie deszczu limity obniżają się do 80 km/h na drogach zwykłych, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 110 km/h na autostradach. Osoby, które mają prawo jazdy krócej niż dwa lata, nie mogą przekraczać 110 km/h na autostradzie i 80 km/h na zwykłej drodze. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Dzieci do lat 12 lub mające mniej niż 150 cm wzrostu mogą jeździć na przednim siedzeniu tylko w foteliku.

Grecja

Dozwolone prędkości wynoszą: 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h dla samochodów osobowych poza terenem zabudowanym, 120 km/h na autostradach. Zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekroczyć 0,5 promila. Dzieci do lat dziesięciu nie mogą siedzieć na przednim siedzeniu.

Hiszpania

Na obszarze zabudowanym można poruszać się z prędkością do 50 km/h, poza obszarem zabudowanym nie wolno przekraczać 90 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h, a na autostradach dozwolona prędkość to 120 km/h. Dzieci do 12 lat mogą podróżować w foteliku lub na tylnym siedzeniu. Kierowcy, których zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, nie mogą prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych.

Holandia

Maksymalna prędkość na autostradach to 120 km/h. Przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h grozi skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sądu. Dzieci do trzech lat muszą być przewożone w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów foteliku. Osoby o wzroście do 135 cm powinny podróżować w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów foteliku. Zawartość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekroczyć 0,5 promila.

Irlandia

W Irlandii występują następujące ograniczenia prędkości: na drogach krajowych do 100 km/h, na ekspresowych do 120 km/h, na regionalnych oraz lokalnych do 80 km/h. Natomiast na obszarze zabudowanym nie należy przekraczać 50 km/h. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila. Dzieci do 12 roku życia nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach.

Litwa

Nie należy przekraczać 50 km/h na obszarze zabudowanym, 100 km/h poza terenem zabudowanym, a na autostradzie nie można jeździć szybciej niż 130 km/h. Natomiast w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia na autostradach można jeździć z prędkością do 110 km/h. Dzieci do lat trzech muszą być przewożone w specjalnych fotelikach na tylnym siedzeniu pojazdu. Dzieci do lat 12 mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera, ale tylko w specjalnych fotelikach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,4 promila.

Luksemburg

Obowiązują następujące górne limity prędkości: na autostradach - 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu - 100 km/h, na innych drogach na obszarze niezabudowanym - 70 km/h, na obszarach zabudowanych - 50 km/h. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila.

Łotwa

Na Łotwie nie należy przekraczać następujących limitów prędkości: w mieście 50 km/h, poza miastem 90 km/h. Obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu nawet nieznacznej ilości alkoholu. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu należy przewozić w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich rozmiarów.

Malta

Na Malcie można jeździć samochodem z maksymalną prędkością 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz 80 km/h poza obszarem zabudowanym. Dzieci do lat 12 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Niemcy

Można jeździć w terenie zabudowanym do 50 km/h. Natomiast poza nim dozwolona prędkość to 100 km/h na zwykłych szosach i 130 km/h na dwupasmowych drogach szybkiego ruchu. Niemcy są jedynym krajem w Europie, w którym na autostradach nie ma ograniczenia prędkości. Zalecana maksymalna prędkość to 130 km/h. Dzieci poniżej 12 lat muszą siedzieć na tylnym siedzeniu. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy - 0,5 promila.

Portugalia

Dozwolona prędkość w Portugalii dla pojazdów osobowych to: na obszarze zabudowanym do 50 km/h, poza obszarem zabudowanym do 90 km/h, a na autostradach do 120 km/h. Nie należy siadać za kółkiem, jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 mg/litr. W przypadku zatrzymania kierowca karany jest wysokim mandatem, upomnieniem, odebraniem prawa jazdy lub pozbawieniem wolności, w zależności od zawartości alkoholu we krwi. Zabronione jest przewożenie dzieci poniżej 12 lat na przednim siedzeniu.

Rumunia

W Rumunii dopuszczalna maksymalna prędkość dla samochodów na terenie niezabudowanym wynosi 90 km/h, na terenie zabudowanym 50 km/h, a na autostradach - 120 km/h. Nie wolno jeździć po spożyciu alkoholu. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach pojazdu.

Słowacja

Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi w terenie zabudowanym 60 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, a na autostradach 130 km/h. Słowackie przepisy ruchu drogowego nie zezwalają na prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu mogą podróżować tylko na tylnym siedzeniu.

Słowenia

Maksymalna dozwolona prędkość, z jaką można jeździć, to 60 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h na obszarze niezabudowanym, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 120 km/h na autostradach. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Szwecja

Obowiązują następujące ograniczenia prędkości: na terenach o zwartej zabudowie do 50 km/h, na terenach zabudowanych w pobliżu szkół do 30 km/h, poza terenem zabudowanym do 70, 90 lub 110 km/h - zależnie od standardu drogi. Prędkość ma być zawsze dostosowana do warunków na drodze oraz pogodowych. Stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,2 promila. Szwedzkie przepisy nakazują przewozić dzieci do szóstego roku życia w fotelikach.

Węgry

Na węgierskich autostradach nie należy przekraczać 130 km/h, na drogach I klasy 110 km/h, a na innych drogach 90 km/h. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Niedopuszczalne jest przekroczenie we krwi kierowcy 0,00 promila. Na przednim siedzeniu nie wolno przewozić dzieci poniżej 12 roku życia.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii występują następujące ograniczenia prędkości: 50-65 km/h w terenie zabudowanym, 110 km/h na autostradach i drogach dwupasmowych oraz 80 km/h na większości pozostałych dróg. Dzieci w wieku do trzech lat można przewozić na przednim oraz tylnym siedzeniu, ale tylko w specjalnych fotelikach. Natomiast dzieci w wieku od 3 do 11 lat i wzroście poniżej 150 cm mogą być przewożone na przednim siedzeniu wówczas, gdy jest ono wyposażone w urządzenia zabezpieczające. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila.

Włochy

We Włoszech można się poruszać w terenie zabudowanym z prędkością do 50 km/h, poza terenem zabudowanym do 90 km/h, na drogach ekspresowych do 110 km/h, a na autostradach nie należy przekraczać 130 km/h. Dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, jeżeli nie jest ono wyposażone w fotelik. Dozwolony poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA