REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto powinien dbać o płoty, ogrodzenia i inne urządzenia na granicy między działkami

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Spory sąsiedzkie najczęściej dotyczą granic między nieruchomościami, urządzeń, jakie się na nich znajdują, oraz tego, kto powinien o nie dbać i łożyć na utrzymanie ich w niepogorszonym stanie.


Czy sąsiad może zabrać rozebrane ogrodzenie

Kupiłam ogrodzoną działkę. Sąsiad rozebrał ogrodzenie stojące na granicy między jego działką a moją. Stwierdził, że ogrodzenie było już stare i nadawało się wyłącznie do rozbiórki. Nawet wcześniej ze mną nie rozmawiał na temat remontu tego płotu. W dodatku zabrał materiały, jakie zostały po rozbiórce, twierdząc, że to on postawił ogrodzenie i dlatego miał prawo je zabrać. Czy sąsiad ma rację?

Tak

REKLAMA

Jeżeli sąsiad postawił na swój koszt mur graniczny lub płot, to jest właścicielem materiału, który pozostał z jego rozbiórki. Warto jednak domagać się, aby udowodnił, że poniósł koszty wybudowania, albo okazał umowę, w której sąsiedzi w ten sposób ustalili prawo do ogrodzenia oraz do materiału, jaki został zużyty na jego budowę.

Natomiast wszystkim sąsiadom przysługuje prawo do wspólnego użytku murów i płotów znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących, bez względu na to, kto je wykonał. Domniemuje się więc, że istnieje prawo do wspólnego korzystania z nich, ale nie oznacza to, że są oni wszyscy współwłaścicielami ogrodzenia. Ogrodzenie nie jest częścią składową gruntu, ale jest związane z faktyczną granicą między sąsiadującymi gruntami.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Art. 48 i 154 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy sąd orzeknie o zapłacie

Sąsiad nie chce pokryć przypadającej na niego części naprawy ogrodzenia, które dzieli obie nasze działki. Poniosłem cały koszt naprawy. Czy mogę wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę?

Tak

Sąsiad powinien pokryć przypadającą na niego część wydatków na naprawę ogrodzenia znajdującego się w granicy między dwoma działkami. Ciąży na nim obowiązek ponoszenia wspólnie z innymi korzystającymi z ogrodzenia kosztów jego utrzymania.

Jeżeli dobrowolnie nie zapłaci, to sąsiad, który poniósł całe koszty, ma prawo wnieść pozew o zapłatę do wydziału cywilnego sądu rejonowego. W pozwie powinien domagać się zapłaty należnej od sąsiada kwoty za naprawę wraz z odsetkami od dnia wymagalności roszczenia.

Właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy, w którego okręgu pozwany sąsiad ma miejsce zamieszkania.

W pozwie należy określić wysokość dochodzonej kwoty oraz podać dowody na to, że wydatki poniósł powód.

Zanim zostanie wniesiony pozew do sądu warto zwrócić się do pozwanego na piśmie o to, aby zapłacił. Kopię pisma oraz ewentualną odpowiedź odmowną pozwanego trzeba też dołączyć do pozwu jako dowody w sprawie.

Podstawa prawna

• Art. 450-508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy można zerwać owoce z krzewów na granicy

Moja działka nie jest ogrodzona. Zamiast płotu między nią a gruntem sąsiada rosną krzewy agrestu. Podobno posadził je poprzedni właściciel mojej działki, ale nie mam na to żadnego dowodu. Czy mogę zabronić sąsiadowi zrywać owoce?

Nie

Krzewy i drzewa, które rosną na granicy między dwoma posiadłościami, służą do wspólnego użytku sąsiadów. Oznacza to, że właściciele, posiadacze albo użytkownicy obu sąsiadujących ze sobą działek mają prawo pobierać z nich pożytki. Oprócz tych właścicieli takie uprawnienia mają również posiadacze samoistni i zależni, a nawet domownicy właściciela, którzy razem z nim mieszkają.

Pożytkami naturalnymi z tych krzewów są zebrane owoce.

Osoby te muszą jednak wspólnie ponosić koszty utrzymania tych drzew i krzewów. Gdyby tylko jeden z nich poczynił nakłady w celu uzyskania pożytków, które przypadły innej osobie, to wówczas może domagać się od niej wynagrodzenia za te nakłady. Wynagrodzenie nie może być jednak wyższe od wartości pożytków.

Podstawa prawna

• Art. 53, 54 i 154 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy można pozbyć się korzeni drzew sąsiada

Czy można wyrwać korzenie drzew stojących na nieruchomości mojego sąsiada? Utrudniają mi one uprawianie ogródka i niszczą ogrodzenie?

Tak

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. Oczywiście najlepiej taką czynność wykonać w uzgodnieniu z sąsiadem, aby nie narazić się na zarzut zniszczenia drzew czy innych roślin.

Podstawa prawna

• Art. 150 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy sąsiad musi zapłacić za naprawy

Ogrodzenie między dwoma posesjami wymaga gruntownej i kosztownej naprawy. Sąsiad twierdzi, że ma pilniejsze wydatki i nie chce pokryć swojej połowy kosztów. Czy mogę go zmusić do zapłaty?

Tak

REKLAMA

Sąsiedzi, którzy korzystają z płotów i murów rozgraniczających dwie posiadłości, mają obowiązek ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują jednak rozkładu tych kosztów. Dlatego utarła się praktyka, że koszty te są rozliczane na takich zasadach, jak przy współwłasności. Sąsiedzi z obu posesji mają prawo wspólnego korzystania i dlatego przyjmuje się, że każdy z nich ponosi wydatki i ciężary w stosunku do przysługującego mu udziału.

W tym przypadku wydatki na naprawę części płotu dzielącego obie posiadłości i znajdującego się na granicy gruntów sąsiadujących obaj sąsiedzi powinni ponieść po połowie, ponieważ każdy z nich ma połowę udziału w tym ogrodzeniu. Można więc żądać od sąsiada, aby poniósł połowę kosztów naprawy ogrodzenia.

Podstawa prawna

• Art. 154 par. 2 i 207 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy należy utrzymywać stałe znaki graniczne

Od dawna sąsiadujące ze sobą grunty nie były ogrodzone. Uważam, że sąsiad zaczyna powoli zagarniać część mojej posiadłości. Zaczynają znikać stałe znaki graniczne. Czy mogę zmusić sąsiada, aby współdziałał przy rozgraniczeniu gruntów?

Tak

Właściciele gruntów sąsiadujących mają obowiązek współdziałać przy rozgraniczeniu ich oraz utrzymywać stałe znaki graniczne. Oznacza to, że muszą ponosić koszty związane z postawieniem ich i utrzymywaniem w dobrym stanie. Dlatego można domagać się od sąsiada, aby współdziałał przy rozgraniczaniu gruntów i poniósł swoją część kosztów.

Granice nieruchomości są oznaczone na gruncie przez geodetów znakami granicznymi, które wykonane są z trwałego materiału.

Obowiązek utrzymywania znaków granicznych przez właścicieli gruntów polega na tym, że muszą powstrzymywać się od wszelkich działań, które mogłyby spowodować przesunięcie się, uszkodzenie lub zniszczenie tych znaków. Gdyby zaś już doszło do zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia tych znaków, albo zaistniała groźba, że to nastąpi, to muszą o tym niezwłocznie zawiadomić odpowiedni organ. Natomiast ochrona znaków granicznych, ich przegląd i konserwacja należą do właściwych organów administracji.

Podstawa prawna

• Art. 152 i 153 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy zniszczone znaki można odtworzyć

Znaki graniczne od dawna nie były konserwowane. Niektóre z nich są zniszczone albo uszkodzone, a wielu brakuje. Czy można je odtworzyć bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczającego?

Tak

W razie przesunięcia, uszkodzenia albo zniszczenia znaków granicznych, które były wcześniej ustalone, może nastąpić ich wznowienie bez potrzeby prowadzenia postępowania rozgraniczeniowego. Muszą jednak istnieć dokumenty, które pozwolą określić pierwotne położenie tych znaków granicznych. Wznowienie znaków następuje na zlecenie zainteresowanych właścicieli.

Gdyby zaś nie byli zgodni co do tego, jakie było wcześniej położenie tych znaków granicznych, to mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sporu. Natomiast wówczas, gdy brak jest dokumentów umożliwiających określenie, gdzie pierwotnie były znaki, to ustalenie granicy może nastąpić tylko w postępowaniu rozgraniczeniowym. Należy je przeprowadzić nawet wówczas, gdy między sąsiadami nie toczy się spór, co do tego, gdzie powinny znajdować się znaki graniczne.

Podstawa prawna

• Art. 152 i 153 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16 poz. 93 z późn. zm.).

Czy można domagać się przywrócenia posiadania

Moje pole od pola sąsiada odgradza miedza. Początkowo była dosyć szeroka, ale zauważyłem, że od dłuższego czasu sąsiad systematycznie wykonując na wiosnę prace związane z orką, podorywuje miedzę, a teraz nawet już zaczął podorywać mój grunt. Wywrócił przy tym płot, który częściowo rozgraniczał nasze pola i stał na tej miedzy. Dobrowolnie sąsiad nie chce doprowadzić do przywrócenia stanu poprzedniego. Czy mogę wystąpić do sądu o przywrócenie naruszonego posiadania?

Tak

Działania sąsiada można uznać za samowolne naruszenie posiadania. Dlatego można przeciwko niemu wystąpić z pozwem do sądu rejonowego do wydziału cywilnego. W pozwie powinien domagać się przywrócenia naruszonego posiadania do stanu poprzedniego oraz o zaniechanie naruszeń.

Z roszczeniem należy wystąpić w ciągu roku od naruszenia, ponieważ po tym czasie wygasa. Przez dochodzenie roszczenia należy rozumieć wytoczenie powództwa.

Przywracając posiadanie, sąd może również nakazać pozwanemu, aby dokonał czynności niezbędnych do przywrócenia posiadania i ustawił wywrócony płot. Takie zarządzenie sądu będzie niezbędne do przywrócenia naruszonego posiadania.

Podstawa prawna

• Art. 344 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy można wykonywać wszystkie prace ziemne

Moja działka i sąsiednie położone są na skarpie. Sąsiad rozpoczął przy granicy z moją działką roboty ziemne, w taki sposób, że moja nieruchomość została zagrożona, bo grozi jej utrata oparcia. Czy sąsiad może w taki sposób prowadzić prace?

Nie

Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, aby groziło to utratą oparcia nieruchomościom sąsiednim. Chodzi o obsunięcie się ziemi, co może spowodować na przykład zawalenie się budynku lub uszkodzenie jego konstrukcji.

Zakaz obowiązuje na terenie całej działki, a nie tylko przy granicy z sąsiednią nieruchomością. Chodzi tutaj o prace, które zagrażałyby nie tylko działce znajdującej się obok, ale również położonych dalej w zasięgu bezpośredniego oddziaływania prowadzonych robót ziemnych. Nieruchomość zagrożona nie musi więc mieć wcale wspólnej granicy z działką, na której prowadzone są roboty ziemne. Prace te należy rozumieć szeroko, czyli zarówno jako naziemne, jak i podziemne.

Podstawa prawna

• Art. 147 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA