REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki podpisania intercyzy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie mogą ograniczyć albo wyłączyć wspólność majątkową, zawierając intercyzę. Mogą to zrobić jeszcze przed ślubem. Jakie są skutki podpisania intercyzy?

 

 

W czasie trwania małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność ustawowa. Oznacza to, że dorabiają się wspólnie majątku. Wspólność majątkowa obejmuje wszystkie przedmioty, które zostały nabyte w czasie jej trwania przez jednego małżonka albo przez oboje. Do tego majątku należą przede wszystkim pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego małżonka, dochody z majątku wspólnego i majątku osobistego każdego z nich oraz środki zgromadzone na rachunku otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnym każdego z małżonków.

Małżonkowie mogą jednak wspólność majątkową ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, bądź rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. W tym celu powinni zawrzeć umowę majątkową w formie aktu notarialnego.

W czasie trwania małżeństwa mogą rozwiązać taką umowę. Wtedy powstanie między nimi znowu wspólność ustawowa, chyba że postanowiły inaczej. Mogą też zmienić tę umowę.

Jak zawrzeć umowę

W umowie majątkowej, którą zawierają w formie aktu notarialnego małżonkowie albo narzeczeni, określa się zasady, według których będą w przyszłości kształtowane stosunki majątkowe między nimi. Zawarcie umowy zależy wyłącznie od ich woli. Natomiast w przyszłości, również w zależności od woli stron, umowa ta może zostać rozwiązana albo zmieniona.

W umowie majątkowej małżonkowie albo narzeczeni mogą rozszerzyć wspólność ustawową, ograniczyć ją albo ustanowić rozdzielność majątkową bądź rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Natomiast w inny dowolny sposób nie mogą ukształtować w niej stosunków majątkowych między małżonkami. Nie wolno więc co do pewnych przedmiotów majątkowych rozszerzyć tej wspólności, a co do niektórych częściowo ograniczyć.

Rozszerzenie i ograniczenie wspólności majątkowej polega na tym, że małżonkowie nadal pozostają w ustroju wspólności majątkowej. Zakres tego rozszerzenia lub ograniczenia zależy od woli stron. Nie można wspólności rozszerzyć na przedmioty majątkowe, które małżonek otrzyma z tytułu dziedziczenia, darowizny lub zapisu, na prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej innym przepisom, na prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, na wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą do wspólności ustawowej lub wierzytelności za doznaną krzywdę, a także na niewymagane jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Gdyby te przedmioty i prawa zostały drogą umowy włączone do wspólności, to wówczas postanowienia z tym związane nie byłyby ważne. Dlatego umowa rozszerzająca wspólność nie może doprowadzić do objęcia wspólnością majątkową całego majątku obojga małżonków.

Natomiast drogą umowy można włączyć do wspólności przedmioty, które małżonek odziedziczył, otrzymał jako zapis lub darowiznę jeszcze przed jej zawarciem.

Natomiast ograniczenie wspólności ustawowej polega na wyłączeniu z majątku wspólnego niektórych jego składników określonych rodzajowo albo oznaczonych co do tożsamości.

PRZYKŁAD: CZĘŚCIOWE ROZSZERZENIE I OGRANICZENIE

Małżonkowie chcą zawrzeć intercyzę i rozszerzyć wspólność majątkową w taki sposób, aby objęła przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis i darowiznę, które otrzymałaby w przyszłości żona. Natomiast ograniczyliby ją w zakresie praw do wynagrodzenia za pracę, pobieranego przez męża. Notariusz odmówił sporządzenia intercyzy w zaproponowany przez nich sposób. Miał rację, ponieważ był to sposób inny niż przewidziany w art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Strony nie mogą dowolnie ustanowić takiego ustroju majątkowego.

Rozdzielność majątkowa

Zawierając intercyzę małżonkowie albo narzeczeni nie muszą podawać powodu, który spowodował podjęcie decyzji o rozdzielności majątkowej. Nie musi też istnieć żaden ważny powód, aby taka umowa mogła zostać sporządzona. Gdy intercyza zostanie zawarta jeszcze przed ślubem, to wówczas między małżonkami wspólność majątkowa nie powstanie.

PRZYKŁAD: OBOJE MAŁŻONKOWIE MUSZĄ CHCIEĆ INTERCYZY

Do notariusza zgłosił się tylko jeden małżonek i chciał zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej. Drugi nie wyraził zgody na taką rozdzielność. W takim przypadku notariusz nie może sporządzić umowy. Małżonek powinien domagać się, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową. Jeżeli zachodzą ważne powody, to sąd to uczyni bez zgody drugiego małżonka.

Gdy zostanie zawarta po ślubie, to do momentu sporządzenia jej małżonkowie dorabiają się wspólnie i tworzą wspólność majątkową. Natomiast po podpisaniu umowy każdy z nich dorabia się na własny rachunek i wypracowuje majątek osobisty. Rozdzielność majątkowa powstaje wówczas w dacie wskazanej w umowie albo z chwilą zawarcia tej umowy (gdyby strony inaczej nie postanowiły).

Decyzja o intercyzie musi być dobrowolna. U notariusza jednocześnie powinny stawić się obie strony i wyrazić zgodę na podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej. Jeżeli intercyzy chce tylko jeden z małżonków, to wówczas notariusz jej nie sporządzi. Intercyza powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego.

W czasie trwania rozdzielności majątkowej każdy małżonek tworzy majątek osobisty. Nie powstaje wówczas majątek wspólny obojga.

PRZYKŁAD: FORMA AKTU NOTARIALNEGO

Małżonkowie sporządzili na piśmie umowę o rozdzielności majątkowej. Umowa jest nieważna, mimo że zawarli ją dobrowolnie. Intercyza musi być sporządzona pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego, natomiast nie wystarczy spisanie jej przez małżonków.

W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy małżonek zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i nabyty później, a także samodzielnie zarządza swoim majątkiem.

Gdy małżonkowie postanowią się rozwieść albo sąd orzeknie między nimi separację, to wówczas do podziału masy majątku nie wchodzi majątek osobisty, a więc również ta jego część wypracowana po zawarciu intercyzy. Natomiast dzielony jest tylko majątek wspólny, o ile małżonkowie dorobili się go.

PRZYKŁAD: MAJĄTEK OSOBISTY I WSPÓLNY

Małżonkowie pobrali się 20 września 2000 r. Intercyzę o rozdzielności majątkowej sporządzili 18 października 2004 r. W umowie wskazali datę - 15 listopada 2004 r., od której zaistnieje między nimi rozdzielność majątkowa. W okresie od 20 września do 14 listopada 2004 r. między małżonkami istniała wspólność majątkowa i dorabiali się wspólnego majątku. Natomiast od 15 listopada 2004 r. istnieje już rozdzielność majątkowa.

Wyrównanie dorobków

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków polega na tym, że w czasie trwania też umowy między małżonkami istnieje pełna rozdzielność majątkowa. Natomiast po ustaniu ustroju rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, na przykład na skutek rozwodu lub separacji małżonków, dochodzi do wyrównania dorobków.

Jeżeli podczas tej umowy małżonkowie dorabiają się, to każdy z nich tworzy majątek osobisty. Natomiast za dorobek każdego z nich uważany jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej. Obliczając wartość dorobku najczęściej pomija się niektóre przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem tej umowy i wchodzące do majątku osobistego, a także przedmioty, które zostały w zamian za nie nabyte.

Natomiast dolicza się darowizny, które dokonał jeden z małżonków, z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych dzieci i wnuków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych na rzecz innych osób, a także usług świadczonych osobiście przez jednego małżonka na rzecz majątku drugiego oraz wydatków i nakładów na majątek jednego małżonka z majątku drugiego.

Po ustaniu rozdzielności majątkowej najczęściej dorobki obojga małżonków różnią się. Wartość ich obliczana jest według stanu majątku z chwili ustania rozdzielności majątkowej oraz według cen z chwili rozliczenia.

Małżonek, którego dorobek jest mniejszy, może domagać się wyrównania dorobków. Następuje to przez zapłatę (czyli wypłatę pewnej kwoty w gotówce) lub przeniesienia prawa (np. prawa do lokalu spółdzielczego).

Natomiast z ważnych powodów każdy małżonek może domagać się zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków. Gdyby strony nie mogły porozumieć się co do sposobu lub wysokości wyrównania, to spór między nimi rozstrzygnie sąd.

Wyrównanie dorobków może nastąpić między spadkobiercami zmarłego małżonka a małżonkiem pozostałym przy życiu. Spadkobiercy mogą domagać się zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków, ale tylko wówczas, gdy spadkodawca wniósł pozew o rozwód, unieważnienie małżeństwa lub domagał się orzeczenia separacji.

INTERCYZA NIE MOŻE UNIEMOŻLIWIĆ EGZEKUCJI

Rozszerzenie wspólności nie może być ucieczką przed roszczeniami wierzyciela. Gdyby tylko jeden małżonek był dłużnikiem i zawarł umowę o rozszerzeniu wspólności, wprowadzając do niej przedmioty należące do majątku osobistego, to wówczas wierzyciel może domagać się zaspokojenia również z tych przedmiotów.

OGRANICZENIE WSPÓLNOŚCI USTAWOWEJ

W razie ogłoszenia upadłości firmy jednego małżonka ograniczenie wspólności ustawowej jest skuteczne w stosunku do masy upadłości, tylko wówczas, gdy umowa została zawarta co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Ważne!

Umowę majątkową mogą zawrzeć nawet narzeczeni. Poprzedzi ona zawarcie małżeństwa i dlatego małżonkowie od dnia ślubu nie będą dorabiali się majątku wspólnego


MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl


Podstawa prawna

- Art. 47-515 ustawy z 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA