REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za zmyślony komentarz można trafić za kratki

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za pomówienie sprzedawcy w sieci grożą nawet dwa lata więzienia. Jeżeli zarzut służy obronie użytkowników, mieści się w ramach dozwolonej krytyki. Serwisy aukcyjne nie odpowiadają za prawdziwość wpisów.

Niemal wszystkie poradniki o zasadach bezpiecznego kupowania w internecie każą w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzić dwie rzeczy: opis oferowanego produktu i opinie o sprzedawcy. Ale co, jeśli wśród wielu komentarzy o sprzedającym znajdzie się kilka tego rodzaju:

REKLAMA

- Chciałem przestrzec wszystkich tych, którzy mają zamiar kupić głośniki u tego sprzedawcy. Poza hukiem i całą masą niezbyt kontrolowanych dźwięków, nie dają większego efektu. Sprzęt używany od miesiąca do roku. Nie kupujcie takiego szmelcu!!!! - pisze jeden z użytkowników forum audiostereo.pl. Czasami wystarczy kilka podobnych zdań, aby skutecznie przestrzec przed nierzetelnym sprzedawcą lub... podważyć zaufanie do wzorowego przedsiębiorcy. Chociaż wystawianie negatywnych komentarzy przynosi zazwyczaj właściwy efekt, to zdarzają się też takie, które zostały złośliwie napisane przez nieuczciwą konkurencję lub bezpodstawnie niezadowolonych internautów.

Osoby wystawiające nieprawdziwe komentarze powinny liczyć się z konsekwencjami swoich wypowiedzi. Za pomawianie o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania danego rodzaju działalności - grozi odpowiedzialność karna. Pomawianie musi zawsze mieć charakter wypowiedzi o faktach, a nie ocen (nie wystarczy napisać: niesolidny). Należy tutaj mieć na uwadze możliwość stosowania dozwolonej krytyki. Jeżeli zarzut wobec sprzedawcy jest prawdziwy i służy obronie społecznie uzasadnionego interesu (jakim jest na przykład bezpieczeństwo transakcji internetowych), to nie ma mowy o przestępstwie.

Ściganie przestępstwa pomówienia odbywa się na drodze oskarżenia prywatnego. Konieczne jest więc sporządzenie własnego aktu oskarżenia. W większości przypadków jest to jednak niemożliwe, gdyż trzeba w nim wskazać sprawcę pomówienia, a administratorzy serwisów internetowych odmawiają osobom prywatnym podawania danych osobowych swoich użytkowników. Dlatego lepiej najpierw złożyć na Policji ustne lub pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i dobrze je uargumentować. Jeśli funkcjonariusze dojdą do wniosku, że za ściganiem sprawcy przemawia interes społeczny, sprawa zostanie wszczęta z urzędu i wyjaśniona.

Za prawdziwość opinii wystawianych na forach i komentarze na aukcjach internetowych odpowiada jedynie osoba, która je wystawiła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W Allegro obowiązuje generalna zasada braku ingerencji w wystawiane komentarze. W celu umieszczenia dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnienia informacji związanych z transakcją, osoba, która otrzymała komentarz, może dopisać do niego uwagi. Służy do tego opcja: odpowiedź przy danym komentarzu - tłumaczy Bartosz Wojciechowski, kierownik działu prawnego Allegro.pl. Administratorzy serwisów nie mogą ingerować w kwestie zasadności opinii o sprzedających, a tym bardziej rozsądzać o winie danej strony transakcji. Muszą za to usuwać opinie lub kompromitujące komentarze, co do których zapadł wyrok sądu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA POMÓWIENIE

Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności popełnia przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia do roku wolności.

Jeżeli sprawca dopuszcza się powyższego czynu za pomocą środków masowego komunikowania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Art. 212 par. 1 i 2 kodeksu karnego

 

Rozmowa z RADOSŁAWEM NOŻYKOWSKIM

Autorów wpisów na forach można podać do sądu

 

REKLAMA

W jakiej sytuacji przedsiębiorca może uznać nieżyczliwy wpis na forum jako pomówienie? Musimy przecież rozróżnić oszczerstwa, których autorami jest często nieuczciwa konkurencja lub dokuczliwi klienci od zasłużonej krytyki niesolidnego sprzedawcy.

- Nieżyczliwy wpis na forum, aby dawał podstawę do ścigania karnego, musi pomawiać przedsiębiorcę o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego zawodu lub rodzaju działalności, a informacja ta jest nieprawdziwa (art. 212 kodeksu karnego). W przypadku publicznego działania - a z takim mamy do czynienia przy publikacji na forum internetowym, w określonych przypadkach nawet publikowanie informacji prawdziwej może stanowić zniesławienie. Do ścigania konieczne jest wystąpienie przez osobę poszkodowaną z oskarżeniem prywatnym. Taki wpis może również stanowić podstawę do wystąpienia z roszczeniem cywilnym o ochronę dóbr osobistych zgodnie z kodeksem cywilnym lub podstawę do skorzystania z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Takie działanie stanowi również czyn nieuczciwej konkurencji i jest podstawą do roszczeń cywilnych, w tym roszczenia o odszkodowanie.

Jakie działania na drodze cywilnoprawnej mogą podjąć sprzedawcy internetowi w sytuacji, gdy zostali pomówieni na forum?

- Pierwszym krokiem byłoby wystąpienie do administratora forum o usunięcie lub zmianę pomawiających wpisów. Należy zwrócić uwagę, że większość forów nie podlega moderacji przed upublicznieniem wpisu, a jedynie po. Z tych też względów administrator forum może nie wiedzieć o istnieniu takiego wpisu. W przypadku gdyby administracja forum odmawiała usunięcia wpisu, można rozważyć wystąpienie z oskarżeniem prywatnym także wobec administracji forum. W takiej sytuacji odpowiedzialność obarczałaby bowiem nie tylko autora wpisu, ale i administratora forum. Roszczenia cywilnoprawne obejmowałyby żądanie zaniechania działania, które narusza dobra osobiste przedsiębiorcy, podjęcie czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (np. stosowne przeprosiny), jak również żądania odszkodowania czy też zadośćuczynienia.

Czy jest możliwe, żeby sprawca pomówienia pokrył wszystkie straty związane ze swoim czynem? W jaki sposób określa się wysokość rekompensaty?

- Zasadniczo możliwe jest (również w toku procesu karnego) wystąpienie z powództwem cywilnym o naprawienie szkody wywołanej pomówieniem. Wymaga to jednak wykazania związku pomiędzy działaniem sprawcy a szkodą, wykazania jego bezprawności oraz określenia wysokości szkody, np. poprzez wykazanie obniżenia obrotów z tym związanego. Może to być trudne, gdyż na wysokość obrotów wpływa wiele rozmaitych czynników. W szczególnych przypadkach można również (w związku z przepisami ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) dochodzić wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści - jeśli naruszyciel taką korzyść ze swego działania odniósł.

Dodatkową drogą jest żądanie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub zasądzenia określonej kwoty na wskazany cel społeczny. Wysokość zadośćuczynienia określana jest zasadniczo bez odwoływania się do konkretnej szkody poniesionej przez danego przedsiębiorcę, lecz z uwzględnieniem całokształtu okoliczności sprawy, np. osoby pomawianej oraz pomawiającego, charakteru samego działania itp. Należy jednak zwrócić uwagę, że dotychczas w Polsce zadośćuczynienia w procesach o naruszenie dóbr osobistych były generalnie skromne, choć pojawiła się tendencja do ich podwyższania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


RADOSŁAW NOŻYKOWSKI

adwokat w Kancelarii Prawnej Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy

 

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA