REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na e-aukcjach oszukują nawet 14-latkowie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oszuści są coraz bardziej podstępni w zdobywaniu zaufania kupujących. Przestępcy często najpierw legalnie coś sprzedają i zbierają pozytywne opinie. Jeśli zostałeś ofiarą oszustwa aukcyjnego, koniecznie zgłoś się na Policję.

REKLAMA

Aukcje internetowe to raj dla przestępców w białych rękawiczkach. Oszuści nie muszą już biegać po bazarach i wciskać ludziom (rzekomo złotych) pierścionków z tombaku. Poczucie anonimowości w sieci sprawia, że podszywanie się pod uczciwych sprzedających wydaje się dużo prostsze. Dlatego wraz ze wzrostem zainteresowania wirtualnymi zakupami rośnie liczba tych, którzy chcą się dorobić kosztem nierozważnych internautów.

REKLAMA

Najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym mechanizmem oszustw jest w dalszym ciągu wystawianie na licytację fikcyjnego towaru. Po zakończeniu aukcji przestępca inkasuje od zwycięzcy pieniądze i rozpływa się we mgle. Kupujący zaś tygodniami wypatruje towaru.

W efekcie najczęściej nie dostaje nic. W ubiegłym miesiącu w ręce Policji wpadł działający w podobny sposób 14-latek z Sulęcina. Za pomocą pięciu kont założonych w serwisie aukcyjnym sprzedawał sprzęt elektroniczny (odtwarzacze DVD, telefony komórkowe), który nigdy nie trafiał do kupujących. Gdy jeden z nich zawiadomił Policję, nastolatek został szybko namierzony.

Wszystko dzięki temu, że pieniądze za fikcyjne przedmioty spływały na prawdziwe konto bankowe, które założyła mu jego mama.

W ostatnim czasie oszuści wybierają coraz bardziej wyrafinowane sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Najpierw handlują przedmiotami o niskiej wartości i zdobywają pozytywne komentarze użytkowników sieci. W końcu wystawiają dużą liczbę drogich rzeczy, które dzięki atrakcyjnym cenom rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Coraz bardziej modne staje się też podszywanie pod sprzedających w celu wyłudzenia zapłaty za towar sprzedany na uczciwej aukcji.

Przestępcy obserwują licytacje w ich ostatniej fazie i tuż po ich zakończeniu od razu wysyłają wiadomość do wygrywającego. Przedstawiają się w niej jako sprzedawca i proszą o pilne przelanie pieniędzy na podany w e-mailu numer konta. Innym prostym i skutecznym sposobem oszustów jest sprzedawanie uszkodzonych, bezwartościowych przedmiotów (najczęściej elektroniki) pod hasłem - niesprawdzone. Podstęp polega na tym, że nieuczciwy sprzedawca doskonale wie o defektach towaru, jednak wystawia towar na aukcję, nie informując o tym fakcie zainteresowanych. W podobny sposób są sprzedawane repliki zabytkowych przedmiotów czy falsyfikaty numizmatów.

Sprzedający zaznaczają, że nie wiedzą, czy są one prawdziwe, jednak podkreślają, że znaleźli je w kufrze po prababci.

Internauci padają ofiarą coraz bardziej wyrafinowanych oszustw. Mimo to przedstawiciele serwisów aukcyjnych podkreślają, że kupowanie w sieci może być naprawdę bezpieczne. Receptą na udane zakupy jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pozwalają zachować bezpieczeństwo podczas transakcji na aukcjach internetowych.

KARY DLA OSZUSTÓW INTERNETOWYCH

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu.

Art. 286, par. 1 kodeksu karnego

44 proc. internautów korzysta z aukcji internetowych

4 mln użytkowników zarejestrowało się do tej pory w serwisach aukcyjnych

5787 oszustw popełniono w internecie w 2007 roku

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA