REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznać oszusta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oszustwo to najczęściej popełniane przestępstwo w internecie. Mimo apeli do kupujących o dokładne sprawdzanie sprzedawców przed wysłaniem pieniędzy na ich konta, liczba oszustw rośnie z roku na rok.

Internauci muszą przestać się łudzić, że na aukcjach internetowych można znaleźć okazję, dzięki której kupią towar za pół darmo. Ostatnio myślało tak co najmniej kilkaset osób z całej Polski, które zdecydowały się kupić używane samochody średnio kilkanaście tysięcy złotych taniej niż u innych sprzedawców.

Oszuści najpierw uwiarygodniali się historiami o dużym zainteresowaniu autem i żądali zaliczek w wysokości około 10 proc. ceny samochodu. Przesyłali dodatkowo dokumenty rezerwacji pojazdu, kopie swojego wpisu do rejestru działalności gospodarczej, albo sfingowane umowy kupna-sprzedaży. Potem urywali kontakt z kontrahentami.

Przede wszystkim rozsądek

Przedstawiciele najpopularniejszego polskiego serwisu aukcyjnego - Allegro.pl - zwracają uwagę, że aukcje internetowe są pełne ciekawych i atrakcyjnych ofert. Należy jednak pamiętać, że im bardziej atrakcyjna oferta, tym ostrożniej powinniśmy do niej podchodzić.

Podstawą bezpiecznych zakupów jest dokładne zapoznanie się z opisem aukcji oraz zdjęciami pokazującymi sprzedawany przedmiot.

- Przeczytajmy kilka razy wszystko to, co pisze sprzedający - tak by nie było żadnych nieporozumień. Sprawdźmy, czy oferuje gwarancję, niezbędne dodatki do funkcjonowania przedmiotu, który kupujemy. Obejrzyjmy dokładnie zdjęcia, by upewnić się, że towar nas zadowoli. Jeżeli są to wyłącznie zdjęcia towaru, poprośmy sprzedającego o zdjęcia rzeczywiste wystawionego przedmiotu. Nie korzystajmy z ofert zawarcia transakcji poza Allegro. Tracimy wtedy możliwość zabezpieczenia się przed oszustami - wyjaśnia Patryk Tryzubiak z Allegro.pl.

Prześwietl sprzedawcę

Przed dokonaniem zakupu na aukcji, nie można zapominać o sprawdzeniu wiarygodności sprzedającego. Administratorzy serwisów aukcyjnych radzą, aby zapoznać się z komentarzami, jakie wystawili mu inni użytkownicy. Im więcej pozytywów dotyczących terminowości i jakości obsługi - tym lepiej. Jeśli sprzedawca ma na swoim koncie negatywne komentarze, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca.

Oczywiście, duża liczba pozytywnych ocen nie powinna być dla nas jedynym dowodem na uczciwość kontrahenta. Niekiedy potencjalni oszuści dostają je tylko w związku ze sprzedażą tanich produktów (np. sprzedając karty pre-paidowe po zaniżonej wartości). Pamiętajmy, że zawsze obok daty wystawienia komentarza znajduje się numer aukcji, gdzie możemy sprawdzić, czym handlował nasz kontrahent.

W miarę możliwości należy sprawdzać inne dane, np. czy kod pocztowy podany w adresie sprzedawcy jest zgodny ze stanem faktycznym (oszuści często podają fałszywe adresy zamieszkania z kodami pocztowymi nieodpowiadającymi danej miejscowości).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Daliśmy się oszukać

REKLAMA

Co jednak zrobić, gdy kupiony towar nie przychodzi w ustalonym terminie i podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszusta? Przede wszystkim zachować spokój i sprawdzić, czy doszło do przestępstwa. Spróbujmy skontaktować się ze sprzedającym. Upewnijmy się, czy i kiedy towar został wysłany (być może opóźnienie to wina poczty lub kuriera). Gdy odbierze telefon, nie dajmy się zwodzić - żądajmy skanu lub faksu dowodu nadania i numeru przesyłki.

Jeśli mimo naszych starań sprzedawca będzie nieuchwytny, a w dodatku zaniknie jego aktywność w serwisie aukcyjnym, powinniśmy zgłosić się na policję. Nie warto bagatelizować transakcji wartych kilka lub kilkanaście złotych. Oszuści właśnie na to liczą sądząc, że wyłudzając masowo niewielkie kwoty będą mogli spać spokojnie i unikną odpowiedzialności.

Udając się na policję, warto dobrze udokumentować całą sprawę. Należy zabrać ze sobą potwierdzenie dokonania zapłaty i wydrukować korespondencję ze sprzedającym. Może zdarzyć się, że przyjmujący zgłoszenie funkcjonariusz będzie marginalizował sprawę. Dlatego na komisariat warto udać się z pisemnym zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (wzór powyżej). Wtedy policja będzie musiała podjąć i zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni, a następnie przesłać nam postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia dochodzenia.

Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji, do której wpłynęło nasze zawiadomienie o przestępstwie oraz sygnaturę akt sprawy. Jeśli transakcja nie została ubezpieczona, warto dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.

CO ZROBIĆ, BY NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ

• Najpierw przeczytaj regulamin portalu aukcyjnego

• Obejrzyj dokładnie to, co chcesz kupić

• Sprawdź sprzedającego - przeczytaj komentarze, spróbuj się z nim skontaktować

• Sprawdź sposób zapłaty (najlepsza jest płatność za pobraniem)

• Zwróć uwagę na sposób dostarczenia towaru (w tym zapakowanie)

• Jeśli to możliwe, ubezpiecz się na wypadek nieotrzymania przesyłki

• Zabezpiecz swoje konto (oprogramowanie antywirusowe)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór zawiadomienia o popełnieniu oszustwa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Wojciechowski, serwis aukcyjny Allegro.pl: - Przed dokonaniem zakupu należy kilka razy przeczytać to, co pisze sprzedający - tak, by nie było żadnych nieporozumień.

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA