Jak wybrać uczelnię i kierunek studiów

Jolanta Góra
rozwiń więcej
inforCMS
Początek lipca to ostatni moment, aby wybrać dobrą uczelni. Szkoły kuszą znanymi wykładowcami, stypendiami, praktykami za granicą. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, ile warte są deklaracje uczelni.

Wybranie uczelni wyższej to ważna decyzja, niezależnie od tego czy studia będą płatne czy bezpłatne. Niż demograficzny powoduje, że uczelnie zabiegają o studentów tak jak operatorzy telefonii komórkowej o swoich klientów.

W folderach reklamowych szkoły obiecują dobrą bazę dydaktyczną, ciekawe praktyki, wykłady znanych profesorów, indywidualne konsultacje, modnie brzmiące specjalizacje. Po rozpoczęciu nauki często okazuje się, że praktyk nie ma, a kierunek zarządzanie funduszami unijnymi to zwykła administracja.

Część szkół z powodu braku odpowiedniej liczby studentów nie rozpoczyna danego kierunku, mimo przeprowadzonego naboru. Okazuje się, że nawet politechniki czy uniwersytety mają kłopoty z zapewnieniem odpowiednich kadr, np. technika rolnicza i leśna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Tymczasem rozwój kariery w dużej mierze zależy od tego, gdzie, co i jak studiujemy. Czasem warto zdecydować się na większe koszty utrzymania czy czesne, by mieć pewność, że studia pozwolą zdobyć wartościowe umiejętności i kontakty. Dlatego każdy kierunek i każdą uczelnię należy dokładnie sprawdzić.

 

Sprawdź ocenę PKA

 

Jakość kształcenia oraz warunki prowadzenia studiów wyższych we wszystkich polskich uczelniach sprawdza Państwowa Komisja Akredytacyjna. Informacje o poziomie kierunków na poszczególnych uczelniach znajdują się na jej stronie www.pka.edu.pl. Komisja może przyznać ocenę:

• wyróżniającą zarezerwowaną dla uczelni posiadających świetną kadrę, dobrą bazę materialną, prowadzącą szeroką współpracę międzynarodową;

• pozytywną świadczącą o spełnieniu wymagań kadrowych, programowych i organizacyjnych oraz dotyczących bazy materialnej;

• warunkową wskazującą na uchybienia, ale takie, które można usunąć w ciągu roku;

• negatywną, której konsekwencją powinno być zamknięcie danego kierunku.

Większość kierunków uzyskuje oceny pozytywne. Część jednak ma oceny warunkowe i w najbliższym czasie będzie kontrolowane jeszcze raz, np. mechanika i budowa maszyn w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Jeśli PKA nie przyznała co najmniej pozytywnej oceny, nie warto wybierać kierunku na danej uczelni.

 

Dostęp do informacji

 

Dobra uczelnia nie ma nic do ukrycia. Wiele szkół jednak nie udostępnia uchwał rekrutacyjnych i regulaminów studiów. Tymczasem bardzo ważne jest, aby wcześniej znać zasady studiowania, a w szczególności wiedzieć, za co uczelnie pobiera dodatkowe opłaty, ile one wynoszą, kiedy mogą być pobierane, czy mogą zostać zmienione w trakcie studiów. Ponadto nie zaszkodzi sprawdzić, jakie są warunki dopuszczania do egzaminu warunkowego czy komisyjnego, a także skreślania z listy studentów. Wszystkie zasady są zapisane w regulaminie studiów, który powinien być dostępny na internetowej stronie uczelni albo w dziekanacie. Uczelnia, która utrudnia dostęp do niego, nie jest przyjazna wobec studentów.

Ważne jest również, aby kandydat mógł się zapoznać z programem studiów. Pracodawcy cenią bowiem konkretne umiejętności. Biuro podróży zatrudnia nie osoby po turystyce, ale znające komputerowe systemy rezerwacyjne i języki obce.

 

Wartości dodane

 

Przyszli pracodawcy oczekują od absolwenta szkoły wyższej doświadczenia zawodowego, społecznego lub życiowego. Najłatwiej je zdobyć na praktykach, stażach, stypendiach międzynarodowych oraz działając w organizacjach studenckich. Warto zatem wybrać uczelnię, na której terenie działa wiele takich organizacji, np. AEGEE, AISEC, ELSA, ILSA, BEST. Lepsze notowania u pracodawców mają również osoby, które odbyły staż na zagranicznej uczelni. Dlatego trzeba dowiedzieć się, czy uczelnia uczestniczy w programie Erasmus czy Sokrates, z jakimi krajami prowadzi wymianę studentów, jakie warunki trzeba spełnić, aby wyjechać.

Aby mieć pełny obraz danej uczelni, należy pytać przypadkowo spotkanych na korytarzu kolegów, jak się im studiuje, czy uczelnia realizuje to, co obiecywała, jakie są ich problemy na studiach, jakie mają krytyczne uwagi do pracy uczelnianej administracji, obowiązkowości i punktualności wykładowców, poziomu nauczania języków obcych, czy uczelnia organizuje zajęcia ponadprogramowe, czy działa w niej aktywnie samorząd studentów.

Ważne jest też to, by wybrany kierunek odpowiadał zainteresowaniom, pozwalał realizować się w przyszłości. Polonista nie musi być dobrym ekonomistą. Jednak zamiłowanie do literatury może sprawić, że będzie dobrym copywriterem, czy agentem literackim.

OCENA UCZELNI

Zanim wybierzesz, sprawdź, czy uczelnia:

• posiada pozytywną ocenę PKA danego kierunku studiów

• ułatwia uzyskanie międzynarodowych certyfikatów umiejętności (np. językowych, komputerowych itd.)

• zajmuje dobre miejsce w ogólnopolskich rankingach polskich szkół wyższych, np. Perspektyw, Polityki, Wprost, Newsweek, Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej (wydziały prawa)

• współpracuje z uczelniami zagranicznymi

• umożliwia studentom wyjazdy na praktyki i staże zagraniczne

• posiada Biuro Karier, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz ile organizacji studenckich, i jakie, działa na jej terenie.

Ważne!

Warto przestudiować rankingi uczelni wyższych. Najlepiej porównać pozycję wybranej szkoły w kilku różnych rankingach z ostatnich dwóch, trzech lat. Opinie studentów można znaleźć na: www.nfa.pl, www.esgieh.pl, www.ocen.pl

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...