REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać uczelnię i kierunek studiów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Początek lipca to ostatni moment, aby wybrać dobrą uczelni. Szkoły kuszą znanymi wykładowcami, stypendiami, praktykami za granicą. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, ile warte są deklaracje uczelni.

Wybranie uczelni wyższej to ważna decyzja, niezależnie od tego czy studia będą płatne czy bezpłatne. Niż demograficzny powoduje, że uczelnie zabiegają o studentów tak jak operatorzy telefonii komórkowej o swoich klientów.

REKLAMA

W folderach reklamowych szkoły obiecują dobrą bazę dydaktyczną, ciekawe praktyki, wykłady znanych profesorów, indywidualne konsultacje, modnie brzmiące specjalizacje. Po rozpoczęciu nauki często okazuje się, że praktyk nie ma, a kierunek zarządzanie funduszami unijnymi to zwykła administracja.

Część szkół z powodu braku odpowiedniej liczby studentów nie rozpoczyna danego kierunku, mimo przeprowadzonego naboru. Okazuje się, że nawet politechniki czy uniwersytety mają kłopoty z zapewnieniem odpowiednich kadr, np. technika rolnicza i leśna na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Tymczasem rozwój kariery w dużej mierze zależy od tego, gdzie, co i jak studiujemy. Czasem warto zdecydować się na większe koszty utrzymania czy czesne, by mieć pewność, że studia pozwolą zdobyć wartościowe umiejętności i kontakty. Dlatego każdy kierunek i każdą uczelnię należy dokładnie sprawdzić.

 

Sprawdź ocenę PKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jakość kształcenia oraz warunki prowadzenia studiów wyższych we wszystkich polskich uczelniach sprawdza Państwowa Komisja Akredytacyjna. Informacje o poziomie kierunków na poszczególnych uczelniach znajdują się na jej stronie www.pka.edu.pl. Komisja może przyznać ocenę:

• wyróżniającą zarezerwowaną dla uczelni posiadających świetną kadrę, dobrą bazę materialną, prowadzącą szeroką współpracę międzynarodową;

• pozytywną świadczącą o spełnieniu wymagań kadrowych, programowych i organizacyjnych oraz dotyczących bazy materialnej;

• warunkową wskazującą na uchybienia, ale takie, które można usunąć w ciągu roku;

• negatywną, której konsekwencją powinno być zamknięcie danego kierunku.

Większość kierunków uzyskuje oceny pozytywne. Część jednak ma oceny warunkowe i w najbliższym czasie będzie kontrolowane jeszcze raz, np. mechanika i budowa maszyn w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Jeśli PKA nie przyznała co najmniej pozytywnej oceny, nie warto wybierać kierunku na danej uczelni.

 

Dostęp do informacji

 

REKLAMA

Dobra uczelnia nie ma nic do ukrycia. Wiele szkół jednak nie udostępnia uchwał rekrutacyjnych i regulaminów studiów. Tymczasem bardzo ważne jest, aby wcześniej znać zasady studiowania, a w szczególności wiedzieć, za co uczelnie pobiera dodatkowe opłaty, ile one wynoszą, kiedy mogą być pobierane, czy mogą zostać zmienione w trakcie studiów. Ponadto nie zaszkodzi sprawdzić, jakie są warunki dopuszczania do egzaminu warunkowego czy komisyjnego, a także skreślania z listy studentów. Wszystkie zasady są zapisane w regulaminie studiów, który powinien być dostępny na internetowej stronie uczelni albo w dziekanacie. Uczelnia, która utrudnia dostęp do niego, nie jest przyjazna wobec studentów.

Ważne jest również, aby kandydat mógł się zapoznać z programem studiów. Pracodawcy cenią bowiem konkretne umiejętności. Biuro podróży zatrudnia nie osoby po turystyce, ale znające komputerowe systemy rezerwacyjne i języki obce.

 

Wartości dodane

 

Przyszli pracodawcy oczekują od absolwenta szkoły wyższej doświadczenia zawodowego, społecznego lub życiowego. Najłatwiej je zdobyć na praktykach, stażach, stypendiach międzynarodowych oraz działając w organizacjach studenckich. Warto zatem wybrać uczelnię, na której terenie działa wiele takich organizacji, np. AEGEE, AISEC, ELSA, ILSA, BEST. Lepsze notowania u pracodawców mają również osoby, które odbyły staż na zagranicznej uczelni. Dlatego trzeba dowiedzieć się, czy uczelnia uczestniczy w programie Erasmus czy Sokrates, z jakimi krajami prowadzi wymianę studentów, jakie warunki trzeba spełnić, aby wyjechać.

Aby mieć pełny obraz danej uczelni, należy pytać przypadkowo spotkanych na korytarzu kolegów, jak się im studiuje, czy uczelnia realizuje to, co obiecywała, jakie są ich problemy na studiach, jakie mają krytyczne uwagi do pracy uczelnianej administracji, obowiązkowości i punktualności wykładowców, poziomu nauczania języków obcych, czy uczelnia organizuje zajęcia ponadprogramowe, czy działa w niej aktywnie samorząd studentów.

Ważne jest też to, by wybrany kierunek odpowiadał zainteresowaniom, pozwalał realizować się w przyszłości. Polonista nie musi być dobrym ekonomistą. Jednak zamiłowanie do literatury może sprawić, że będzie dobrym copywriterem, czy agentem literackim.

OCENA UCZELNI

Zanim wybierzesz, sprawdź, czy uczelnia:

• posiada pozytywną ocenę PKA danego kierunku studiów

• ułatwia uzyskanie międzynarodowych certyfikatów umiejętności (np. językowych, komputerowych itd.)

• zajmuje dobre miejsce w ogólnopolskich rankingach polskich szkół wyższych, np. Perspektyw, Polityki, Wprost, Newsweek, Rzeczpospolitej, Gazety Prawnej (wydziały prawa)

• współpracuje z uczelniami zagranicznymi

• umożliwia studentom wyjazdy na praktyki i staże zagraniczne

• posiada Biuro Karier, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz ile organizacji studenckich, i jakie, działa na jej terenie.

Ważne!

Warto przestudiować rankingi uczelni wyższych. Najlepiej porównać pozycję wybranej szkoły w kilku różnych rankingach z ostatnich dwóch, trzech lat. Opinie studentów można znaleźć na: www.nfa.pl, www.esgieh.pl, www.ocen.pl

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA