REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-learning wymaga od studentów samodyscypliny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Polak

REKLAMA

Obecnie obowiązujące prawo nie zezwala na prowadzenie studiów wyłącznie w trybie on-line. Uczelnie spodziewają się jednak szybkiego umożliwienia prowadzenia w ten sposób również studiów magisterskich.

Magdalena Eljaszuk

członek zespołu Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi szkolenia dla nauczycieli akademickich w zakresie wykorzystania technologii e-learning.

• Czy e-learning i nowe technologie są wykorzystywane w studiach podyplomowych?

- W 2002 roku odbyła się pierwsza edycja internetowych studiów podyplomowych poświęcona integracji europejskiej. Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, zachęcone sukcesem stacjonarnej formy tych studiów, zdecydowało się na uruchomienie we współpracy z Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW (COME UW) ich w pełni internetowego odpowiednika. W tamtym czasie tematyka studiów była niezmiernie interesująca dla kandydatów, ale niektórzy z nich, będący głównie osobami pracującymi, ze względu na czasochłonność i koszty dojazdu na zajęcia nie decydowali się na podjęcie nauki. Studia w trybie on-line skutecznie przełamały tę barierę i są z powodzeniem prowadzone do dziś. Formuła e-learningu okazała się doskonała do prowadzenia zajęć na studiach podyplomowych i wspólnymi siłami COME UW i Instytutu Studiów Społecznych UW powstał program i kolejne internetowe studia podyplomowe poświęcone psychologii zmiany postaw i zachowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Jak takie studia wyglądają w praktyce?

- Oprócz zjazdu inauguracyjnego i zjazdów semestralnych, na których odbywają się egzaminy końcowe z przedmiotów danego semestru i wykłady wprowadzające przedmioty kolejnego, cała nauka odbywa się na platformie e-learningowej.

REKLAMA

Nieco inaczej przedstawiają się studia podyplomowe prowadzone w trybie hybrydowym, np. studia dla nauczycieli drugiego przedmiotu i Przygotowanie do prowadzenia kształcenia ustawicznego na odległość (oba finansowane z EFS). Część przedmiotów jest tu prowadzona stacjonarnie, a część to kursy internetowe, np. zajęcia z angielskiego, nad którymi czuwają lektorzy.

Uniwersytet Warszawski korzysta z niekomercyjnej platformy wyposażonej w narzędzia umożliwiające umieszczanie materiałów edukacyjnych w nieograniczonej liczbie formatów - teksty, ilustracje, mapy, zdjęcia, dźwięki, filmy itd. - i komunikację między słuchaczami a prowadzącymi oraz osobno - między tymi grupami. Oprócz zapoznawania się z materiałami umieszczonymi na platformie słuchacze znajdują tam również ćwiczenia, samosprawdzające testy i zadania do wykonania, które przesyłają prowadzącym do sprawdzenia. Fora internetowe służą wymianie uwag i ułatwiają wyjaśnianie trudniejszych kwestii, ale są także cennym narzędziem do prowadzenia rzeczowych dyskusji na tematy poruszane w poszczególnych blokach materiału.

Często wykłady w sali są nagrywane, a później umieszczane w kursach internetowych. Bogatym źródłem gotowych wykładów jest Akademicka Telewizja Naukowa http://www.atvn.pl/ zawierająca dobrze przygotowane audycje. Dobre jest każde źródło, pod warunkiem że korzysta się z niego zgodnie z prawem.

• Czy można uzyskać dyplom magisterski w trybie zdalnej nauki?

- Obecnie na UW nie są prowadzone studia magisterskie w trybie e-learningowym. Nie ma jeszcze w Polsce podstawy prawnej do prowadzenia takich studiów, ale to się zmieni. Rząd z pewnością wyda akty prawne, które umożliwią prowadzenie takiej edukacji uczelniom, które już dysponują pełnym programem zdalnych studiów - UW jest gotowy kształcić w ten sposób informatyków.

• Jak w praktyce uczelnianej wygląda tzw. blended learning?

- Blended learning, zgodnie z nazwą, to forma mieszająca zajęcia stacjonarne z zajęciami przez internet. Można pokusić się o nazwanie b-learningiem zajęć stacjonarnych, którym towarzyszy umieszczanie na stronie internetowej prowadzącego dodatkowych materiałów (literatury, demonstracji, symulacji, interesujących linków do źródeł itp.). Jeśli zamiast na stronie www pojawi się kurs na platformie e-learningowej i wykładowca wykorzystuje jej możliwości techniczne do polepszania jakości kształcenia, to jest to właśnie b-learning.

• Jakie - z punktu widzenia rozwijania umiejętności - należy zachować proporcje między wykładami a nauką przez internet?

REKLAMA

- Dobór proporcji zajęć on-line i stacjonarnych zależy od prowadzącego. Często proces dydaktyczny obejmuje ćwiczenia, na które szkoda czasu podczas spotkania w sali. To właśnie takie czynności dobrze jest przenosić do internetu. Słuchacz może je wykonać w dogodnym dla siebie czasie, może zapoznawać się z materiałami wielokrotnie aż do ich opanowania. Na kurs hybrydowy składają się zwykle cykliczne, np. co tydzień, spotkania w sali, które są przeplatane blokami zajęć internetowych.

Korzystanie z zajęć internetowych wymaga - oprócz, oczywiście, komputera z dostępem do internetu - posiadania konta na platformie e-learnin-gowej. Do strony kursu mają dostęp tylko osoby do tego uprawnione - zapisane na kurs lub prowadzące go. Inni, nawet jeśli założą sobie konto, nie mogą swobodnie korzystać z zasobów platformy. Wszelkie aktywności użytkowników platformy są rejestrowane, co ułatwia monitorowanie postępów w nauce poszczególnych uczestników, ale również zaangażowanie prowadzących.

• Czy można być pewnym, że zadania wykonuje rzeczywiście osoba będąca właścicielem konta?

- Takiej pewności nie ma, ale celem zajęć internetowych jest przede wszystkim uczenie się. Wiedza jest weryfikowana podczas stacjonarnych egzaminów i tu nie ma już wątpliwości co do tożsamości egzaminowanych.

W e-learningu w porównaniu z tradycyjnym nauczaniem kładzie się większy nacisk na samokształcenie. Stąd cechy, które sprzyjają skutecznemu samokształceniu, są cenne. Uczenie się przez internet wymaga samodyscypliny, umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu, skutecznego panowania nad zakłóceniami płynącymi z otoczenia. Równie cenne, ze względu na komunikację opierającą się głównie na słowie pisanym, są umiejętności uważnego czytania i rozumienia czytanych tekstów i instrukcji, oraz precyzyjnego formułowania myśli i sprawnego posługiwania się językiem polskim.

Rozmawiał Krzysztof Polak

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA