Coraz więcej uczelni wprowadza e-learning

Jolanta Góra
rozwiń więcej
inforCMS
W Polsce pierwsze studia przez internet uruchomiono ponad sześć lat temu. Obecnie ponad 20 uczelni, w tym Politechnika Warszawska, prowadzi e-studia na wybranych kierunkach.

Studia on-line to obok wieczorowych i zaocznych kolejna forma studiów niestacjonarnych. Uczelnie prowadzą je z wykorzystaniem m. in. platformy, komunikatora, kamery i poczty internetowej. Osoby chcące uczyć się w formie e-learningu muszą mieć komputer, odpowiednie oprogramowanie i łącze internetowe.

Studia na odległość głównie wybierają osoby, które z różnych przyczyn nie mogą studiować w tygodniu lub w weekendy. Są one idealną formą zdobywania wiedzy dla osób mieszkających za granicą, niepełnosprawnych, matek czy przedsiębiorców.

Elżbieta Piwowarska, pełnomocnik ds. zaocznych studiów inżynierskich na Odległość Politechniki Warszawskiej dodaje, że e-studia są idealne dla osób samodzielnych, dojrzałych i wiedzących co chcą osiągnąć. Studia te wymagają bowiem samodyscypliny.

Do uczelni studenci przyjeżdżają tylko raz na pół roku, wtedy zdają egzaminy, zaliczają laboratoria. Na co dzień prowadzący wysyłają zadania e-mailem, a studenci odsyłają je, po rozwiązaniu.

- Jeśli uczelnia wymaga częstszych wizyt, to studiowanie przez internet traci sens - mówi Wojciech Zieliński, ekspert od e-learningu.

Elżbieta Piwowarska dodaje, że zdobyta on-line wiedza jest weryfikowana na normalnym egzaminie.

Przed wyborem e-studiów warto dowiedzieć się jak są prowadzone zajęcia.

- Jeśli polegają one na biernym zapoznawaniu się z udostępnianymi materiałami i rozwiązywaniu zadań, to nie zasługują na uwagę - mówi Wojciech Zieliński.

Zajęcia powinny być prowadzone w grupie studentów przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela. Studenci powinni komunikować się zarówno z wykładowcą, jak i między sobą. Należy też sprawdzić regulamin studiów, np. jaka jest wymagana częstość logowania, ile jest prac kontrolnych itp.

- Im więcej restrykcji, tym mniejsza dostępność studiów np. dla pracujących, ale z drugiej strony zupełny brak wymagań demotywuje do uczenia się - zauważa Wojciech Zieliński.

Należy też poprosić uczelnię o pokazanie materiałów dydaktycznych. Powinny być one przygotowane przez osoby znające się na danej dziedzinie i e-learningu, a także zawierać elementy multimedialne i interaktywne.

Dobra uczelnia ponadto zapewnia dostęp do materiałów uzupełniających, np. do wirtualnej lub tradycyjnej biblioteki. Ważne jest też, aby długość studiów i liczba przedmiotów na poszczególnych etapach mogła być dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Uczelnia musi zapewnić też swoim studentom pomoc techniczną. Dobrze, gdy jest ona dostępna siedem dni w tygodniu przez 24 godziny. Tak samo platforma e-learningowa i zdalne zasoby powinny być dostępne non stop.

Wiele uczelni, chociaż prowadzi studia przez internet, to nie pozwala zdalnie załatwiać wielu formalności.

- Warto więc upewnić się, czy funkcjonuje wirtualny dziekanat, z którym można się kontaktować za pośrednictwem e-maila, Skype'a, telefonu, SMS-ów - radzi Wojciech Zieliński.

GDZIE MOŻNA STUDIOWAĆ ON-LINE

Studia i zajęcia on-line oferują m.in.:

Polski Uniwersytet Wirtualny, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Marii Curii Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Zarządzania w Warszawie - The Polish Open University.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

O e-szkoleniach czytaj na: www.e-learning.infor.pl

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...