Na nasze skrzynki trafia coraz więcej fałszywych e-maili
REKLAMA
Do skrzynek wielu polskich internautów trafił e-mail zalecający im jak najszybsze pobranie i zainstalowanie uaktualnień dla systemu Windows. Treść wiadomości przypominała standardowe komunikaty używane przez Microsoft. Szybko okazało się, że jej nadawcą jest oszust, który usiłował w ten sposób infekować komputery koniem trojańskim. Microsoft od razu przestrzegł polskich internautów przed otwieraniem tej korespondencji oraz - przede wszystkim - przed klikaniem w zawarte w niej linki i instalowaniem z nich jakichkolwiek aplikacji. Producent Windowsa przypomniał, że pobranie i instalacja niebezpiecznego oprogramowania grozi umożliwieniem osobom trzecim dostępu do komputera lub danych.
Eksperci Gartnera, renomowanej instytucji zajmującej się badaniem i analizą światowego rynku technologii informacyjnych, obserwują znaczny wzrost zagrożeń związanych z phishingiem. Tylko w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku ofiarą tego typu ataków padło ponad 3,6 mln osób (ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej). Łącznie łupem przestępców padło 3,2 mld dol. Łupem phisherów padały coraz mniejsze kwoty. Średnio w 2006 roku przestępcy jednorazowo kradli ok. 1 tys. dol. W 2007 roku - ok. 200 dol. W zeszłym roku ok. 64 proc. skradzionych pieniędzy udało się odzyskać.
Coraz częściej dają o sobie znać także polscy oszuści. Niedawno, posługując się spreparowanymi e-mailami, zdobyli dane blisko 180 kart płatniczych klientów banku BZ WBK. Najprostszym sposobem ochrony przed phisherami pozostaje zdrowy rozsądek i zasada ograniczonego zaufania do wszelkich wiadomości z prośbą o przesłanie poufnych informacji.
TYPOWE SFORMUŁOWANIA SPOTYKANE W WIADOMOŚCIACH PHISHINGOWYCH
l Zweryfikuj swoje konto
l Odpowiedz w ciągu 48 godzin, by zapobiec zablokowaniu konta
l Szanowny ceniony Kliencie, kliknij poniższe łącze, by zalogować się do swojego konta
ADAM MAKOSZ
REKLAMA