REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybki internet może być w co drugim domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Świderek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce nie ma szans na dostęp do szybkiego łącza internetowego. W najbliższych latach może się diametralnie zmienić, w związku uruchomieniem potężnych dotacji z UE.

• Co trzecie gospodarstwo domowe nie ma dziś szans na dostęp do szybkiego internetu

• By za trzy lata dogonić Europę, w proces budowy sieci muszą się włączyć państwo i samorządy

• Bez inwestycji w sieci światłowodowe polski internet nie przyspieszy

Za trzy lata w co drugim polskim gospodarstwie domowym może być szybki internet. Brzmi to jak utopia, ale może się udać, gdy do budowy niezbędnej infrastruktury zaprzęgnięte zostaną pieniądze, jakie Unia oddała do dyspozycji polskiego rządu i samorządów.

W unijnych statystykach Polska, pod względem gęstości dostępu do szerokopasmowego internetu, jest na przedostatnim miejscu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyspieszymy albo przegramy

- Za trzy lata możemy dobić do unijnej średniej. To ambitny, ale wykonalny cel - przekonuje Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Streżyńska zapisała go w trzyletniej strategii UKE: planuje, że penetracja szybkiego internetu wyniesie w 2010 roku 20 proc., wobec 9 proc. w końcu 2007 roku.

REKLAMA

- Dotychczasowe tempo wzrostu (w 2007 roku przybyło w Polsce 930 tys. łączy internetowych, najwięcej w historii - przyp. GP) jest niewystarczające. Jeśli je utrzymamy, za chwilę pod względem penetracji będziemy ostatnim, a nie przedostatnim rynkiem w Unii Europejskiej - mówi prezes UKE.

Z wyliczeń GP wynika, że mimo niskiej penetracji stałe łącza internetowe (poza szybkim internetem obejmuje także tzw. sieci osiedlowe, które mają ok. 1 mln użytkowników) dostępne są w ok. 30 proc. polskich domów. Oznacza to, że jeśli projekcje UKE zostaną zrealizowane, szybki internet w 2010 roku będzie w co drugim gospodarstwie domowym.

- Telekomunikacja Polska szacuje, że ok. 2 mln gospodarstw domowych nie jest podłączonych do sieci telekomunikacyjnej. Z kolei 2,3 mln tych gospodarstw, które są podłączone, ze względu na stan łączy telefonicznych, nie ma szansy na korzystanie z internetu szybszego niż 1 Mb/s - mówi GP Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP.

- Cele UKE dotyczące penetracji szybkiego internetu są bardzo ambitne. Jeśli zostaną zrealizowane, zmieni się obraz polskiego rynku telekomunikacyjnego. Wzrost penetracji oraz udziału operatorów alternatywnych w rynku (UKE zakłada, że będą oni dostarczali internet ok. 20 proc. klientów TP) spowoduje spadek cen detalicznych - mówi Jakub Viscardi, analityk IDM SA.

Za unijne pieniądze

REKLAMA

UKE ma świadomość, że zwiększenie o ponad 4 mln w ciągu niespełna trzech lat liczby szybkich łączy internetowych może być dla polskich telekomów wysiłkiem ponad miarę ich możliwości finansowych. Dlatego jest zdania, że w ten proces - wzorem państw zachodnich - muszą zaangażować się rząd i samorządy.

- Za wzrost liczby łączy odpowiada nie tylko regulator. W tych krajach UE, w których nastąpił szybki wzrost penetracji, w inwestycje związane z dostępem do internetu, zaangażowane były środki rządowe, samorządowe, a także pieniądze unijne - mówi Streżyńska.

Jeden z ostatnich przykładów to wydana przez Komisję Europejską zgoda na przeznaczenie 3,4 mln funtów z publicznych pieniędzy na budowę szybkiego internetu w wiejskich terenach Szkocji. Ma to pomóc w realizacji celu brytyjskiego rządu, by w 100 proc. szkockich gospodarstw domowych mógł być dostępny szybki internet.

W Polsce unijnymi pieniędzmi budowę internetowej infrastruktury chce wspierać województwo małopolskie. Celem przedsięwzięcia Małopolska Sieć Szerokopasmowa jest to, by do 2011 roku co najmniej 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w Małopolsce miało możliwość dostępu do usług szerokopasmowych. Dziś 1/3, czyli 335 tys. małopolskich gospodarstw domowych, nie ma szans na szybki internet. Rząd ma też plany analogicznego przedsięwzięcia na Ścianie Wschodniej.

- Mamy unikatową okazję, aby coś zrobić. Ona się nie powtórzy i nie możemy jej zmarnować. Internet musi dotrzeć do ludzi, którzy chcą go mieć i - z przyczyn technicznych - nie mają - przekonuje pani prezes.

I dodaje: Jeśli dotychczasowych operatorów zadowala obecne tempo wzrostu rynku, to być może trzeba poszukać inwestora, który nie jest u nas obecny i jest gotowy, wykorzystując własne pieniądze i dostępne środki unijne, budować infrastrukturę.

TP jest kluczowa

Największym dostawcą szybkiego internetu jest Telekomunikacja Polska. Firma w końcu marca miała blisko 2,1 mln klientów detalicznych szybkiego internetu (dodatkowo 192 tys. jej abonentów korzystało z szerokopasmowego internetu dostarczanego z wykorzystaniem jej łączy przez konkurentów w usłudze BSA). TP bez dodatkowych inwestycji może dziś obsłużyć 3 mln użytkowników.

Kolejnym co do wielkości graczem są sieci telewizji kablowej. Mają one ok. 900 tys. klientów szybkiego internetu, a w zasięgu ich możliwości jest dziś w sumie ponad 2,5 mln gospodarstw domowych. Trzeba jednak pamiętać, że sieci działają z reguły w dużych i średnich miastach oraz że często walczą o tego samego klienta co TP i jej telekomunikacyjni konkurenci.

Alternatywą dla internetu dostarczanego kablami jest internet bezprzewodowy. Oferują go konkurenci TP. Część z nich - jak Netia - dostarcza w ten sposób internet klientom indywidualnym na części obszaru kraju. Inni - jak Crowley Data Poland - koncentrują się na klientach biznesowych. Są też wyspecjalizowane firmy zajmujące się dostarczaniem internetu - tzw. ISP - które udostępniają go wszystkim chętnym. Ich klientami są m.in. tzw. sieci osiedlowe. W przypadku wielu sieci osiedlowych, które według różnych szacunków mają od 800 tys. do ponad 1 mln klientów, ze względu na prędkość przesyłu danych, trudno jest mówić, że oferują szybki internet.

TP zapowiada, że jest gotowa inwestować w infrastrukturę niezbędną do budowy i obsługi łączy internetowych, ale stawia warunki: chce mieć gwarancje opłacalności inwestycji rozumiane jako brak ustawowego obowiązku udostępniania nowej infrastruktury konkurencji. To zaś jest sprzeczne z obowiązującym unijnym prawem.

W czasie trwających właśnie w Parlamencie Europejskim prac nad nowym pakietem dyrektyw telekomunikacyjnych pojawiła się koncepcja, by w unijnym prawie zapisać obowiązek uwzględniania zwrotu z inwestycji podczas decyzji o udostępnianiu konkurentom infrastruktury tzw. sieci nowej generacji.

Przyspieszyć polski internet

Polski szybki internet to z reguły łącza o przepustowości 1 Mb/s. Tymczasem w Europie prędkości łączy są radykalnie wyższe i pozwalają ściągać dane z prędkością kilkunastu Mb/s. Bez inwestycji w nowe technologie, w tym w sieci nowej generacji i łącza światłowodowe docierające przynajmniej do budynków, jak nie do mieszkań, trudno sobie wyobrazić, by polski internet drastycznie przyspieszył.

Europa ma pomysły, jak przyspieszyć internet. Rząd Francji jeszcze przed wakacjami chce doprowadzić do uchwalenia ustawy, która będzie nakazywała od 2010 roku instalację w nowo budowanych domach powyżej 25 mieszkań światłowodów telekomunikacyjnych. O takich planach polskiego rządu nie słychać.

Premier Tusk zapowiedział jedynie, że najubożsi Polacy będą za darmo dostawali komputery podłączone do internetu. Ten projekt zakłada też, że gmina będzie mogła dostać dotację nie tylko na komputery i opłacenie dostępu do sieci, ale także na serwisowanie sprzętu oraz szkolenia z obsługi komputera i korzystania internetu. Na walkę z tzw. cyfrowym wykluczeniem do 2013 roku Polska może wydać do 364 mln euro, z czego 85 proc. środków pochodzić będzie z pieniędzy unijnych.

Najwięksi dostawcy szybkiego inernetu- kliknij, aby zobaczyć ilustrację.


Kto korzysta z szybkiego internetu w Polsce - kliknij aby zobaczyć ilustrację.


OSOBNY CENNIK DLA UWOLNIONYCH LINII

Od dziś Netia wprowadzi osobny cennik usług telefonicznych i internetowych dla tych klientów, którzy korzystają z tzw. LLU. Netia nie ujawniła jeszcze swego cennika.

LLU, czyli uwolnienie pętli lokalnej, polega na dzierżawie przez operatora alternatywnego linii telefonicznej należącej do innego operatora. Usługa pozwala operatorom na oferowanie własnych usług, a nie odkupywanych od właściciela linii.

Mirosław Godlewski, prezes Netii, poinformował, że w zasięgu LLU jest w tej chwili ok. 170 tys. linii telefonicznych Telekomunikacji Polskiej podłączonych do 16 central telefonicznych w 13 miastach (Warszawa, Katowice, Wrocław, Chorzów, Gdańsk, Gdynia, Kalisz, Lublin, Piła, Poznań, Sosnowiec, Włocławek i Wrocław). Usługi głosowe Netia będzie oferowała z wykorzystaniem telefonii internetowej.

Netia zapowiada, że w tym roku LLU będzie oferowała na liniach telefonicznych podłączonych do ok. 100 central, a docelowo chce, by LLU było dostępne dla klientów podłączonych do 500 central TP.

INTERNET Z KOMÓRKI CORAZ POPULARNIEJSZY

Na koniec I kwartału 2008 r. trzy oferujące bezprzewodowy dostęp do internetu sieci komórkowe miały w sumie ok. 1,2 mln użytkowników szybkiego internetu. Część z nich korzystała z usług, wykorzystując modemy podłączone do komputerów, a inni jako modemów używali telefonów komórkowych z opłaconą taryfą do transmisji danych. W tej liczbie są zarówno abonenci, jak i użytkownicy usług przedpłaconych. Teoretycznie bezprzewodowy internet z sieci komórkowych umożliwia ściąganie danych z prędkością do 7,2 Mb/s. W praktyce maksymalne prędkości są niższe, a zależą nie tylko od tego, ile osób korzysta z szybkiego internetu wykorzystując tę samą stację nadawczo-odbiorczą, ale także od przepustowości łączy łączących taką stację z siecią szkieletową.

W zależności od sieci komórkowej od 30 do 40 proc. Polaków jest już w zasięgu bezprzewodowych technologii transmisji danych umożliwiających ściąganie danych z prędkościami porównywalnymi do najpopularniejszych stacjonarnych łączy internetowych. Z reguły są to mieszkańcy największych aglomeracji, ale coraz częściej stacje nadawczo-odbiorcze telefonii komórkowej trzeciej generacji budowane są w mniejszych miejscowościach. W tym roku operatorzy komórkowi zainwestują w rozbudowę swoich sieci, w tym w zwiększenie zasięgu szybkiego internetu ok. 4 mld zł.

Tam, gdzie nie ma usług 3G, sieci komórkowe oferują internet w technologii GPRS (szybkość porównywalna do telefonicznego dostępu wdzwanianego; GPRS w zasadzie jest dostępny wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowych) lub EDGE (szybkość porównywalna do najwolniejszych łączy szerokopasmowych; najlepiej rozbudowany zasięg EGDE ma sieć Orange).

Korzystanie z internetu w sieciach komórkowych nie jest tanie. 1 MB przesłanych danych kosztuje od 1,67 gr (abonament za 120 zł w usłudze Orange Free Premium w sieci Orange kupionej w sklepie internetowym) do nawet 5 zł (klienci sieci Play).

NA ŚWIECIE

W końcu 2007 roku 37,8 mln klientów firm telekomunikacyjnych na świecie używało światłowodowych łączy internetowych (FTTx). Według firmy badawczej point Topic, to 11,8 proc. ogółu użytkowników szybkiego internetu na świecie. 83 proc. użytkowników FTTx mieszkało w Azji, w tym 14,2 mln w Chinach, 11,4 mln w Japonii i 5 mln w Korei Południowej. W Ameryce Pólnocnej z FTTx korzystało 2,3 mln użytkowników szybkiego internetu, w Europie Zachodniej 1,4 mln, a w Europie Wschodniej - 2,5 mln. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce w końcu 2007 roku było 1458 łączy w technologii FTTx.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA