REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bronić się przed podwyżką czynszu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość czynszu za mieszkanie ustalana jest w umowie najmu. Właściciel ma jednak prawo podwyższyć czynsz najemcy mieszkania. Lokator może wówczas zakwestionować podwyżkę, wnosząc pozew do sądu.  

Najemca musi się liczyć z tym, że co pewien czas właściciel budynku będzie chciał podwyższyć wysokość czynszu. Musi jednak przy tym dopełnić formalności przewidzianych w art. 8a ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 31 z 2005 r., poz. 266 z późn. zm.).

Wypowiedzenie czynszu

Aby podwyższyć czynsz, właściciel budynku powinien dokonać wypowiedzenia jego dotychczasowej wysokości. Musi to zrobić na piśmie, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego. Wypowiedzenie w formie ustnej nie będzie ważne.

PRZYKŁAD: PODWYŻKA CO SZEŚĆ MIESIĘCY

REKLAMA

Właściciel budynku może podwyższać czynsz nie częściej niż co sześć miesięcy. Właściciel może podwyższać też tzw. opłaty niezależne od niego, np. za wywóz nieczystości stałych i płynnych. Termin sześciu miesięcy biegnie od dnia, w którym podwyżka zaczęła obowiązywać. Oprócz czynszu właściciel może pobierać i podwyższać jedynie opłaty tzw. niezależne od niego, na przykład za wywóz nieczystości stałych i płynnych. Pobiera je wtedy, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawca mediów i usług. Musi też przedstawić lokatorowi na piśmie zestawienie opłat i przyczynę ich podwyższenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel wypowiada wysokość czynszu każdemu najemcy osobno. Powinien więc do każdego z nich zwrócić się w tej sprawie osobnym pismem. Termin wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, ale strony w umowie najmu mogą ustalić dłuższy.

REKLAMA

W wypowiedzeniu właściciel musi określić, ile będzie wynosił czynsz w nowej wysokości. W zasadzie wysokość podwyżki jest dowolna, ale wówczas, gdyby spowodowała, że wysokość czynszu za używanie lokalu w skali roku przekroczyłaby 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach.

Właściciel, który przy dotychczasowej wysokości pobieranego czynszu nie uzyskuje przychodów z czynszu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, a także zapewniającym zwrot kapitału i zysk, ma prawo ustalić ją na poziomie zapewniającym zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż 1,5 proc. nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu. Może też ustalić ją w taki sposób, aby zwrot kapitału w skali roku był na poziomie nie przewyższającym 10 proc. nakładów poniesionych na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową. Ustalona w ten sposób podwyżka powinna doprowadzić do pełnego zwrotu tych nakładów. Właściciel ma prawo również do tego, aby podwyżka zapewniła mu godziwy zysk. Dlatego spełniająca te wszystkie wymogi podwyżka jest uzasadniona.

Uprawnienia lokatora

Lokator, od którego właściciel będzie domagał się wyższego czynszu, może bronić się przed podwyżką. Powinien sprawdzić, czy wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu zostało dokonane z zachowaniem wymaganych formalności. Gdyby właściciel dopuścił się istotnych uchybień, wypowiedzenie nie będzie ważne.

Najemca może żądać od właściciela, aby w ciągu siedmiu dni na piśmie przedstawił przyczynę i kalkulację podwyżki.

Gdyby zaś podwyżka była tak wysoka, że spowodowałaby, że czynsz w skali roku przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, to wówczas najemca może w ciągu dwóch miesięcy od dnia wypowiedzenia zakwestionować podwyżkę i wnieść pozew do sądu o ustalenie, że jest ona nieuzasadniona. Zamiast tego może domagać się też ustalenia, że podwyżka jest wprawdzie uzasadniona, ale powinna nastąpić w innej wysokości.

Najemca może też odmówić przyjęcia podwyżki, ale musi liczyć się z tym, że dojdzie wówczas do rozwiązania umowy najmu z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu.

Lokator nie może za nieuzasadnioną uznać podwyżki czynszu, która nie przekracza w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym.

Zakwestionowanie podwyżki

Kwestionując podwyżkę czynszu, lokator musi liczyć się z wiążącymi się z tym konsekwencjami. Jeżeli odmówi na piśmie przyjęcia jej i godzi się na to, że stosunek prawny, na podstawie którego zajmuje mieszkanie, rozwiąże się z upływem wypowiedzenia, to wówczas nie może zaprzestać w ogóle płacenia czynszu. Uiszcza go jednak przez cały okres wypowiedzenia w dotychczasowej wysokości. W dodatku po upływie okresu wypowiedzenia musi wyprowadzić się z zajmowanego lokalu.

PRZYKŁAD: LOKATOR NIE STRACI MIESZKANIA

Właściciel podwyższył opłaty przypadające na poszczególnych najemców z tytułu wywozu śmieci z posesji. Lokator zakwestionował wysokość podwyżki, mimo że właściciel przedstawił mu na piśmie zestawienie opłat oraz uzasadnienie podwyżki. Zamiast płacić podwyższone opłaty w podwyższonej wysokości niezbędnej do pokrycia kosztów wywozu śmieci, uiszczał je w dotychczasowej wysokości. Właściciel może wystąpić do sądu o zapłatę tej niedopłaty, natomiast nie może tego uznać za nieopłacenie podwyższonego czynszu i wyciągnąć konsekwencji takich jak przy odmowie płacenia podwyższonego czynszu.

Gdyby jednak po tym czasie nie opuścił mieszkania, to będzie korzystał z niego na zasadzie bezumownej i właściciel ma prawo wystąpić do sądu o eksmisję. Sąd w takich przypadkach zawsze orzeka eksmisję i lokatora, który w sprawie występuje jako pozwany, zazwyczaj obciąża jeszcze kosztami sądowymi, ponieważ przegrał on sprawę.

Natomiast lokator, który zakwestionował podwyżkę i wszczął w tej sprawie postępowanie w sądzie, musi płacić czynsz w dotychczasowej wysokości aż do dnia uprawomocnienia się wyroku sądowego kończącego postępowanie w sprawie.

Sąd może rozstrzygnąć sprawę na jego korzyść i uznać podwyżkę za nieuzasadnioną. Wtedy lokator musi zapłacić właścicielowi kwotę odpowiadającą różnicy między podwyższonym czynszem a dotychczasowym, który odprowadzał aż do dnia uprawomocnienia się wyroku. Różnicę reguluje za okres od zakończenia wypowiedzenia najmu, aż do dnia, w którym wyrok stał się prawomocny. Gdy sąd uzna, że podwyżka nie była uzasadniona w wysokości, której domagał się właściciel, ale mimo to należało o pewną kwotę czynsz podnieść, wtedy lokator musi uregulować różnicę między dotychczasowym czynszem a kwotą, którą wskazał sąd.

Ważne!

Właściciel budynku, który dokonuje podwyżki, musi przed sądem udowodnić, że jest ona uzasadniona

W pozwie lokator powinien uzasadnić, dlaczego nie zgadza się na podwyżkę czynszu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U.z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA