Jak poprawić jakość swojej pracy
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli efekty twojej pracy są mizerne, mimo że w wykonanie zadań wkładasz całą swoją energię, pomyśl nad wdrożeniem zabiegów, które ułatwią i ulepszą twoje działania. W zawodzie asystentki i sekretarki organizacja pracy odgrywa ogromną rolę. Ze względu na różnorodność zadań - to wachlarz działań od najdrobniejszych szczegółów, aż do bardzo odpowiedzialnych spraw. Musisz zastosować kilka reguł, które z pewnością przyniosą dobry efekt. Przydatny może się okazać tzw. system 5S. Jest to pięć podstawowych reguł, stosowanych w wielu przedsiębiorstwach, mających na celu utrzymanie dyscypliny i porządku w miejscu pracy. Zgodnie z nazwą systemu, słowa te zaczynają się na „s” w języku japońskim, ale także i w polskim:
• Po pierwsze „selekcja” - pozbycie się wszelkich niepotrzebnych narzędzi i materiałów, które mogą wprowadzać bałagan.
• Po drugie „systematyka” - wszystko musi mieć własne, przydzielone miejsce, które ułatwi użycie narzędzi.
• Kolejnym elementem jest „sprzątanie”, a co za tym idzie - pełne uporządkowanie stanowiska pracy.
• Czwartą zasadą jest „standaryzacja”, która ułatwia wykonywanie czynności, przy jednoczesnej możliwości ich kontrolowania. Porządek i jasna odpowiedzialność pozwalają osiągać cele.
• Piątym elementem jest „samodyscyplina” - to przestrzeganie wyżej wymienionych reguł dzień po dniu, tak aby stały się rutynowym przyzwyczajeniem.
Wpływ zarządzania firmą
Istotny wpływ na jakość pracy ma system zarządzania całą organizacją (nie jest to czynnik od nas zależny, może jednak silnie na nas oddziaływać). Według Łukasza Piaseckiego, właściciela agencji pośrednictwa pracy, Basic-Recruitment, istnieje kilka podstawowych czynników usprawniających pracę:
• Zebranie w każdy poniedziałek rano, z ustaleniem planu działania na każdy tydzień oraz podsumowanie i rozliczenie minionego tygodnia oraz szukanie rozwiązań na pojawiające się problemy.
• Istotne jest jasne wyznaczenie obowiązków i zakres odpowiedzialności, a także sposób rozliczenia każdego zadania i projektu. Niestety, wielu pracodawców nie bierze tego pod uwagę.
• Bardzo ważna (również w pracy asystentki) jest samokontrola i dążenie do zrealizowania wyznaczonych celów w określonych terminach, a także kalendarz i notatnik - to najlepszy kontroler jakości, tempa i sposobu wykonania zadań i pracy.
Z punktu widzenia właściciela zarządzającego środkami pieniężnymi, „uzyskany wynik finansowy w zestawieniu do założonego” mówi jasno, że:
a) jest ok., ale należy jeszcze popracować,
b) jest kiepsko, więc trzeba wziąć się do roboty,
c) jest bardzo dobrze, ale zawsze może być lepiej.
Jeśli twoja praca wiąże się bezpośrednio z uzyskiwaniem dochodów przez firmę, to śledzenie wyników finansowych powinno motywować, a tym samym wspomagać wykonywanie konkretnych zadań.
Porządek kluczem do sukcesu
Dobrą techniką działania, które sprawi, że będziesz pracować lepiej, szybciej i wydajniej, jest zarządzanie sobą w czasie (niekiedy nazywane „zarządzanie czasem”). To nic innego, jak jasne sformułowanie celu, kontrola działań służących jego osiągnięciu, wyznaczenie realnego czasu działania i umiejętność przewidywania efektów własnej pracy. Zarządzanie sobą w czasie to po prostu dobre jego wykorzystanie i na pewno zbliży cię do sukcesu. Na poprawę wyników pozwoli stosowanie podstawowych reguł (chociażby systemu 5S) oraz codzienna praktyka. Wiadomo, że współpracownicy próbują często zrzucać na sekretarki „czarną robotę”. Trzeba bronić się przed takim działaniem. Jasna zależność służbowa i nieco asertywności pozwoli na wymowne stwierdzenie wypowiedziane bez wyrzutów sumienia: „Przykro mi, ale nie jestem w stanie tego dla ciebie zrobić”. Pamiętaj - najpierw zadania, z których jesteś rozliczana przez przełożonego, a dopiero później pomoc innym, nawet kosztem pogorszenia z nimi stosunków.
Bardzo istotny w pracy asystentki, co podkreśla wiele osób pracujących w tym zawodzie, jest po prostu... porządek. Wydawać się może, że to naprawdę banalna kwestia, lecz dająca dobry efekt. Tak twierdzi Adriana Gajdecka, specjalista w pionie marketingu (wcześniej asystentka dyrektora) w dużej firmie telekomunikacyjnej: „Istotny jest porządek na biurku. W dokumentach - stos papierów wprowadza niepotrzebny stres (wrażenie natłoku pracy) i sprzyja pomyłkom (pilny dokument do wysłania zapodzieje się pod innymi papierami i o nim zapomnimy). Warto także ułożyć dokumenty w segregatorach według odpowiednich kategorii, wyszczególnionych zakładkami”.
Podobnie jest z planowaniem zadań na bieżący tydzień. Warto zaopatrzyć się w notatnik i wpisywać do niego czynności do wykonania danego dnia czy tygodnia lub wypisać je na tablicy suchościeralnej, którą masz przed sobą i na której zapisujesz istotne zadania (wykonane czynności w obu przypadkach skreślasz). Jeśli wolisz pracować z komputerem, możesz założyć dokument elektroniczny z planem działań - czynności niewykonane wpisujesz na kolorowo, a wykonane na czarno. Taka wizualizacja zadań pomoże przyspieszyć ich zrobienie. Jeśli składasz przełożonemu cotygodniowy raport z wykonanych czynności, zapisywanie zadań powyższymi metodami ułatwi ci także jego stworzenie.
Praca z komputerem to doskonały pomysł na utrzymywanie porządku: zamiast gromadzić nadmiar dokumentów w szafach, można gromadzić dane w komputerze, skanować pisma, zamiast je kopiować i trzymać w segregatorach. Warto także przygotować szablony dokumentów, z których często korzystamy. To bardzo przyspiesza pracę i unikniemy dzięki temu monotonnego pisania ciągle tego samego tekstu. Podobnie z e-mailami - zastosujmy listy adresowe, a w przypadku poczty tradycyjnej - naklejki z danymi stałych adresatów. Praca powinna zostać odpowiednio rozplanowana, aby nie sprawiała wielu trudności. Adriana Gajdecka proponuje: „Na początku dnia, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni i niezmęczeni pracą, warto wykonywać zadania wymagające największego skupienia i uwagi, a na czas zmęczenia umysłowego, spadku formy zostawić zadania rutynowe, niewymagające większej aktywności i myślenia. Polecam też wygospodarowanie czasu na zjedzenie ciepłego obiadu, który jest zastrzykiem energii na drugą połowę dnia”.
Sekretarka lepiej zorganizowana
• Ustalaj priorytety - tego co najważniejsze, nie odkładaj na później
• Notatki zapisuj w przeznaczonym do tego zeszycie - unikaj karteczek, które łatwo zgubić
• Wiadomość, którą masz przekazać, zapisuj, abyś po pewnym czasie wiedziała, co miałaś na myśli
• Miej na biurku skorowidz z telefonami - to znacznie ułatwia pracę
• Bądź systematyczna w działaniach
• Dbaj o porządek na swoim stanowisku pracy
Sylwia Szykuła
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.