REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek pielęgnacyjny pozbawia ulgi prorodzinnej

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Zamiana zasiłku pielęgnacyjnego na dodatek pielęgnacyjny oznacza utratę prawa do ulgi prorodzinnej. Zdaniem ekspertów przepisy niesłusznie różnicują sytuację rodziców niepełnosprawnych dzieci. Prawo do ulgi zachowują rodzice dzieci, które chociaż przez część roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Z ulgi prorodzinnej, bez względu na wiek dziecka, mogą korzystać rodzice, których dzieci otrzymywały w roku podatkowym zasiłek pielęgnacyjny. Uprawnienie to wynika z art. 6 ust. 4 pkt 2 w zw. z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje jednak osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że dochodzi do zbiegu tych świadczeń. W takim przypadku wypłacany może być tylko dodatek. Przykładowo pełnoletnie niepełnosprawne dziecko po śmierci jednego z rodziców jest uprawnione do renty rodzinnej i w miejsce dotychczasowego zasiłku pielęgnacyjnego zaczyna otrzymywać dodatek pielęgnacyjny przyznany do renty. Obligatoryjna zamiana świadczeń powoduje, że dziecko przestaje spełniać warunki dla skorzystania z ulgi w PIT. To samo dotyczy wspólnego rozliczenia z dzieckiem przez samotnego rodzica, gdzie ustawowe wymogi są identyczne.

- Ustawodawca nie przewidując konsekwencji zmiany świadczeń, istotnie zróżnicował sytuację prawnopodatkową rodzica niepełnosprawnego dziecka - mówi dr Krzysztof Biernacki z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Tymczasem zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny są świadczeniami podobnymi ze względu na cel ich przyznawania. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że zasiłek wypłaca opieka społeczna, a dodatek, jako dodatek do renty, wypłacany jest przez ZUS.

Niesłuszne zróżnicowanie

Marcin Retka, specjalista w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, wskazuje, że funkcja zasiłku pielęgnacyjnego jest taka sama jak funkcja dodatku pielęgnacyjnego - ma pomóc pokryć wydatki związane z zapewnieniem opieki osobie niepełnosprawnej niezdolnej do samodzielnej egzystencji.

- Niestety, w sytuacji gdy osoba niepełnosprawna otrzymuje dodatek pielęgnacyjny, ulga prorodzinna nie będzie przysługiwać - potwierdza ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśnia, ustawodawca wyraźnie bowiem wskazuje, że warunkiem skorzystania z ulgi jest otrzymywanie przez dziecko zasiłku, a nie dodatku pielęgnacyjnego.

REKLAMA

- Takie podejście ustawodawcy wydaje się nieuzasadnione. Należy bowiem podkreślić, że fakt otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego albo dodatku pielęgnacyjnego, których wysokość jest bardzo podobna, nie zmienia w sposób istotny sytuacji finansowej osoby niepełnosprawnej - mówi Marcin Retka. Jak podkreśla, mimo że źródło finansowania obu świadczeń jest inne, podobnie jak przepisy regulujące ich przyznawanie, to oba świadczenia przyznawane są w podobnym celu i w podobnej wysokości.

- W takiej sytuacji można więc apelować do ustawodawcy, aby dostrzegł to podobieństwo i nie uzależniał możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej od nazwy świadczenia, które otrzymuje osoba niepełnosprawna - argumentuje nasz rozmówca.

Konieczna nowelizacja

Również zdaniem Andrzeja Ossowskiego, radcy prawnego w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło, zróżnicowanie w ustawie o PIT sytuacji rodziców wychowujących niepełnosprawne dziecko według kryterium pobierania zasiłku pielęgnacyjnego budzi wątpliwości.

- Ustawodawca przeoczył, że w sytuacji łącznego pobierania renty rodzinnej oraz dodatku pielęgnacyjnego zgodnie z art. 16 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych dziecko nie ma prawa do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego - mówi Andrzej Ossowski.

Dodaje, że jednocześnie sytuacja materialna takich dzieci nie jest wcale lepsza od tych otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny, skoro otrzymanie renty rodzinnej związane jest co do zasady ze śmiercią rodzica.

- Doszło zatem do odmiennego uregulowania sytuacji prawnej podatników, a przyjęte kryterium zróżnicowania, tj. pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego, jest wadliwe. W tym zakresie konieczne jest dokonanie nowelizacji art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o PIT - ocenia Andrzej Ossowski.

Zasiłek przez część roku

W przypadku zamiany świadczeń w trakcie roku rodzice zachowują jednak prawo do ulg za ten rok podatkowy. Na ten aspekt zwrócił uwagę Marcin Mianowany, radca prawny w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy. Jak podkreśla nasz rozmówca, dla zachowania ulgi prorodzinnej wystarczy, aby w roku podatkowym, którego dotyczy ulga, dziecko choćby przez krótki okres otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny.

- Ustawodawca nie posługuje się w tym przypadku dodatkowym kryterium zawężającym zakres stosowania ulgi podatkowej, np. do minimalnego okresu, przez jaki to świadczenie ma być otrzymywane. Wobec tego zaprzestanie wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego w trakcie roku podatkowego nie pozbawia podatnika możliwości odliczenia od ulgi prorodzinnej na uprawnione dziecko - argumentuje Marcin Mianowany.

Dodaje, że w kolejnym roku podatkowym, w przypadku otrzymywania przez cały rok dodatku pielęgnacyjnego, ulga ta niestety nie będzie już rodzicowi przysługiwać.

- Nie widzę ponadto uzasadnionych podstaw do przyjęcia odmiennej interpretacji przy wspólnym rozliczaniu rodzica z dzieckiem - wskazuje ekspert.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

REKLAMA

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

REKLAMA