REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpocząć studia w Wielkiej Brytanii

Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która pracuje w Wielkiej Brytanii, może pomyśleć o studiach na jednej z angielskich uczelni. Za naukę trzeba zapłacić, choć można uzyskać rządową pożyczkę na pokrycie czesnego.

W Wielkiej Brytanii studiowanie nie jest tanie. Choć obecnie, dzięki przystąpieniu Polski do UE, jest siedmiokrotnie tańsze niż przed naszą akcesją. Od września 2006 r. wszystkie uczelnie wyższe mogą pobierać czesne, maksymalnie 3 tys. funtów rocznie, na studiach licencjackich i magisterskich. Każdy, kto się dostanie na studia, może jednak otrzymać rządową pożyczkę z odroczonym terminem spłaty. System rekrutacji na angielskie uczelnie jest długi i w porównaniu z polskim bardziej wymagający.

 

Długa rekrutacja

 

REKLAMA

Większość uczelni angielskich nie przeprowadza egzaminów wstępnych. Nie oznacza to jednak, że o przyjęciu decydują jedynie oceny na świadectwie maturalnym i certyfikat językowy. Liczy się również jakość przedstawionych uczelni motywacji (w formie listu motywacyjnego) oraz wcześniejsze doświadczenie i działalność pozaszkolna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wszystkie uczelnie brytyjskie na pierwszy rok studiów licencjackich dokumenty można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem UCAS - Universities and College Admission Service (www. ucas. com). Na tej stronie można dowiedzieć się jak wypełnić wniosek. Większość uczelni wymaga, aby wniosek przesłać do 15 stycznia roku kalendarzowego, w którym mają się rozpocząć studia. Ale Oxford, Cambridge i inne renomowane uczelnie wymagają, aby dokumenty zostały złożone już do 15 października roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów. Zatem, aby rozpocząć studia we wrześniu przyszłego roku, już należy zacząć myśleć o kompletowaniu dokumentów. Rekrutacja na studia magisterskie jest prowadzona bezpośrednio przez uniwersytety i również zaczyna się na rok przed rozpoczęciem studiów.

Warunkiem bezwzględnym podjęcia studiów w Anglii jest posiadanie certyfikatu językowego (CAE, CPE, IELTS, TOEFL) i świadectwa maturalnego. Niektóre dokumenty można dołączać w trakcie procesu rekrutacyjnego, już po wysłaniu aplikacji. Każdy ma prawo do wysłania tylko jednej aplikacji, ale może w niej zaznaczyć sześć kierunków, które chce studiować. Zgłoszenie jednego kierunku kosztuje 5 funtów, większej liczby - 15. UCAS przyjmuje płatności dokonane kartą kredytową lub debetową.

 

Referencje w cenie

 

REKLAMA

To, co odróżnia angielski system rekrutacyjny od polskiego, to konieczność dołączenia dwóch rekomendacji od nauczycieli i listu motywacyjnego. Te dwa dokumenty, a także rozmowa kwalifikacyjna, często decydują o przyjęciu. W liście warto podkreślić, dlaczego chce się studiować dany kierunek i pokazać, że dotychczasowe doświadczenia (w pracy, wolontariacie) uzasadniają ten wybór. Aplikacja nie może zawierać błędów. Dlatego warto poprosić dobrze wykształconego, rodowitego Anglika lub native speakera o sprawdzenie wniosku, rekomendacji i listu.

Po wysłaniu wniosków uczelnie odpowiadają, czy wstępnie są zainteresowane przyjęciem kandydata na studia. Następnie trzeba się zdecydować na dwie uczelnie i wziąć udział w dalszym procesie. Warto pamiętać, że kandydaci na kierunki medyczne zdają BioMedical Admissions Test, na prawie wymagany jest National Admissions Test for Law, a na kierunkach artystycznych portfolio. Więcej informacji i przykładowe testy na stronach: www.bmat.org.uk, www.lnat.ac.uk.

Szkoły mogą też poprosić o przyjazd na rozmowę kwalifikacyjną. Na końcu rekrutacji może się jednak okazać, że żadna nie przyjęła kandydata w poczet studentów. Wówczas można wziąć udział w tzw. drugiej rekrutacji. Jednak wiele osób uważa, że lepiej przeczekać rok i dostać się na dobrą uczelnię i wymarzony kierunek.

 

Starania o pożyczkę

 

Od 2006 roku wszystkie publiczne uczelnie angielskie mogą pobierać czesne. Jego wysokość na studiach licencjackich i magisterskich nie może przekroczyć 3 tys. funtów rocznie. Zwykle wynosi ponad 2,5 tys. Jednak studia podyplomowe są już droższe i kosztują od 7 do 20 tys. funtów rocznie.

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej studenci z krajów UE mogą również starać się o rządową pożyczkę na opłatę czesnego. Wniosek można złożyć równocześnie z wysłaniem aplikacji z UCAS. Warto też w aplikacji UCAS zaznaczyć, że podjęcie studiów jest uzależnione od otrzymania stypendium. Jeśli pożyczka zostanie przyznana, to czesne będzie opłacane przez rząd na początku każdego roku. Spłata pożyczki rozpoczyna się już po podjęciu pracy, ale dopiero, gdy roczne zarobki sięgną 15 tys. funtów. Wysokość rat zależy od wysokości zarobków. Na przykład jeśli pensja będzie wynosić 20 tys. funtów rocznie, rata wyniesie 37,5 funta miesięcznie. Po 25 latach od ukończenia studiów niespłacona kwota pożyczki ulega umorzeniu.

Podobną pożyczkę można też uzyskać na pokrycie kosztów utrzymania w czasie studiów. Ponadto, studenci pochodzący z rodzin o niskim dochodzie mogą ubiegać się o bezzwrotne formy pomocy: Maintenance Grant i Bursaries. Pierwsza z nich to zasiłek przeznaczony dla osób pochodzących z rodzin o dochodzie nieprzekraczającym około 17 tys. funtów rocznie.

Natomiast w Szkocji czesne może opłacać Scotish Award Agency for Scotland. Jednak o taką pomoc trzeba ubiegać się co roku. Ponadto, po skończeniu nauki należy się liczyć z koniecznością wpłacenia określonej sumy na tzw. Graduate Endownment Fund. Jej wysokość zależy od roku rozpoczęcia studiów, w roku akademickim 2006/2007 było to 2,289 funtów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.saas.gov.uk.

Zawsze można też ubiegać się o wsparcie finansowe z różnych instytucji. Uczelnie mogą przyznawać stypendia naukowe. Jednak zwykle otrzymują je tylko ci, którzy mają wybitne osiągnięcia pozaszkolne. Można też starać się o stypendium jakiegoś stowarzyszenia czy organizacji. British Council ma wykaz organizacji gotowych pokryć część czesnego (Grants Register). Można też skorzystać z bezpłatnego serwisu wyszukującego Educational Grants Advisory Service.

Ważne!

Świadectwo maturalne musi być zalegalizowane, czyli dopuszczone do obrotu międzynarodowego. Legalizacji dokonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Opłata za nią wynosi 26 zł. Dokumenty można przesłać pocztą i dołączyć do nich dowód wniesienia opłaty

 

WAŻNE ADRESY

 

SYSTEM STUDIOWANIA

Studia w Zjednoczonym Królestwie są dwustopniowe. Pierwszy stopień: first degree lub undergraduate kończy się uzyskaniem dyplomu Bacholer i jest podobny do polskich studiów licencjackich. Trwa trzy lub cztery lata. Drugi stopień to studia zakończone uzyskaniem dyplomu Master, czyli postgraduate. Kursy te trwają rok lub rzadziej dwa lata.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA