REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu powoduje, że mieszkańcy domów jednorodzinnych poszukują tańszych źródeł energii. Aby zaoszczędzić można dokonać modernizacji sieci grzewczej.

Wysokie koszty energii powodują, że właściciele domów jednorodzinnych szukają tanich źródeł energii. Ostatnio nastała moda na ogrzewanie konwektorowe. Grzejniki te mogą być zarówno wodne, jak też elektryczne i elektryczno-wodne. Dla wielu osób jednak ta nazwa jest nieco myląca, chociaż ze wszech miar prawidłowa.

Nowoczesne centralne

REKLAMA

Najnowocześniejsze instalacje centralnego ogrzewania mają niewielką pojemność wodną. Z tego też powodu obecnie dąży się do stosowania rur o jak najmniejszych średnicach. Grzejniki konwektorowe mają średnio czterokrotnie mniejszą pojemność wodną niż grzejniki panelowe i dziesięciokrotnie mniejszą niż grzejniki żeberkowe. Grzejniki konwektorowe, które mają małą pojemność wodną, są w środku czyste. Woda krążąca w instalacji nie powoduje uszkodzenia automatyki.

Powierzchnia grzejna jest bardzo duża, co daje znaczne oszczędności eksploatacyjne. Również straty ciepła są znacznie mniejsze niż w grzejnikach standardowych. Grzejniki już po dziesięciu minutach od momentu uruchomienia uzyskują maksymalną temperaturę grzania.

Dzięki temu grzejniki te są faktycznie energooszczędne. Obudowa grzejnika nagrzewa się maksymalnie do 43 stopni C. Dzięki temu nie powoduje uszkodzeń mebli skórzanych i sprzętu elektronicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami konwektorowymi wysusza się kilkakrotnie wolnej niż przy używaniu grzejników panelowych. Grzejniki konwektorowe charakteryzuje wysoki współczynnik emisji cieplnej przy niskiej i wysokiej temperaturze otoczenia, małe zużycie energii.

Wszystkie grzejniki konwektorowe różnią się od grzejników żeliwnych, członowych niewielką wagą. Dzięki temu można je zamontować także wysoko na ścianie. Firmy przeważnie oferują je w wersji: wodnej oraz wodno-elektrycznej z termostatem. Przy czym specjaliści polecają te, które mogą pracować, kiedy temperatura wody w instalacji wynosi do 110 stopni C, a ciśnienie robocze do 11 barów.

Konwektor w łazience

REKLAMA

Konwektory elektryczne są doskonałym źródłem ciepła. Zaletą jest prosty montaż. Wystarczą tylko dwa kołki w ścianę i konwektor już jest zamontowany. Nowoczesne konwektory są wyposażone: w termostat pozwalający regulować temperaturę powietrza, zegar, którym można regulować godzinę uruchomienia urządzenia, i małą dmuchawę.

Znaczenie dmuchawy jest duże. Tradycyjny konwektor zasysa zimne powietrze od dołu, a górą wydostaje się ciepłe. Oznacza to, że tam gdzie są nogi, temperatura powietrza jest niższa, bowiem powietrze nie zdąży się ogrzać. Natomiast w przypadku zamontowania wentylatora zimne powietrze jest zasysane tylną ścianą, a dołem wychodzi już ogrzane.

Kratka wylotowa jest ustawiona pod odpowiednim kątem tak, by w pomieszczeniu było ciepło. Konwektory nie akumulują ciepła. Kiedy są wyłączone, temperatura spada. Grzeją tylko wówczas, kiedy są włączone.

Niektóre firmy oferują także konwektory bryzgoszczelne, które nadają się łazienek. Nawet jeśli poleje się na nie woda, nie ma niebezpieczeństwa porażenia prądem. Zaletą takich urządzeń, oprócz tego, że oszczędzają energię, jest fakt, że ich prosta wewnętrzna budowa powoduje, że nie mają prawa się zepsuć.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre typy konwektorów elektrycznych mają wmontowane specjalne urządzenie, które wyłącza pracę konwektora w przypadku gwałtownego spadku temperatury w pomieszczeniu. Wynika to ze zwykłej oszczędności. Takie urządzenia grzewcze są bowiem montowane pod oknami, żeby utworzyć tzw. kurtynę powietrzną.

Jeśli w pomieszczeniu temperatura gwałtownie spada, to oznacza, że okno zostało otwarte i nie ma sensu ogrzewać pokoju. Z drugiej strony specjalna konstrukcja elementów grzewczych nie pozwala na nadmierny wzrost temperatury na powierzchni grzejnika.

Temperatura obudowy grzejników nigdy nie przekracza 77 stopni C, z wyjątkiem grzejników 300 W i 400 W. To powoduje, że osiadający na grzejniku kurz nie pali się i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Wszystkie grzejniki elektryczne są wyposażone w bezszmerowe termostaty, które precyzyjnie regulują temperaturę. Błąd wynosi około 0,3 stopnia C. Większość z nich pracuje cyklicznie - co 40 sekund. Czerwona lampka indykacyjna sygnalizuje pracę urządzenia.

Termowentylatory na suficie

Na ścianie, na suficie lub też w dowolnym miejscu pokoju można zamontować wentylokonwektory. Pozwalają one na ogrzewanie i chłodzenie powietrza bez strat wilgoci.

Ich wydajność cieplna wynosi od 3400 kcal/h do 21 700 kcal/h. Natomiast wydajność chłodzenia od 1050 kcal/h do 8400 kcal/h. Interesująca jest także oferta nagrzewnic przemysłowych stosowanych w domach jednorodzinnych. Mogą one służyć jako kurtyna powietrzna do wymiany i filtrowania powietrza oraz sterowania strugą ogrzewanego powietrza. Emisja ciepła wynosi od 1300 kcal/h do 100 000 kcal/h. Wydajność od 2000 m3/h do 900 m 3/h.

Wymienniki grzejników są wykonane z elektrolitycznie czystej miedzi (99,5 proc.), co zabezpiecza jej przed wypłukiwaniem jonów miedzi. Aluminiowe blaszki konwekcyjne oddzielone są od miedzi kompensatorami różnicy rozszerzalności cieplnej, co eliminuje powstawanie odgłosów podczas pracy instalacji.

Grzejniki te mogą być stosowane we wszystkich rodzajach instalacji, poczynając od tworzyw sztucznych, a kończąc na stalowych, bowiem wymiennik zakończony jest mosiężnym kolektorem 1/2''. Obudowa grzejnika wykonana jest ze stali galwanizowanej i powlekanej lakierem proszkowym wypalanym piecowo.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia idealny dla człowieka tzw. pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Równie istotną zaletą tej metody ogrzewania jest równomierne oddawanie ciepła całą powierzchnią podłogi. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o dużej powierzchni, np. w pokojach dziennych i holach w domach jednorodzinnych. Równocześnie z powodu niskiej temperatury powierzchni grzewczej wynoszącej zaledwie 22-26 stopni Celsjusza wyraźnie ograniczona jest cyrkulacja powietrza, co w widoczny sposób wpływa na zmniejszenie ilości unoszonego kurzu.

Ciepła podłoga podnosi na tyle komfort, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2 stopnie C, a to z kolei przynosi znaczne oszczędności energii (około 12 proc.). Ważnym argumentem na rzecz ogrzewania podłogowego jest niska temperatura pracy instalacji. Zazwyczaj wynosi ona nie więcej niż 45 stopni C, może więc być z powodzeniem zasilana ciepłem uzyskanym z wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Można również z powodzeniem wykorzystywać ciepło odpadowe, np. wodę podgrzaną podczas procesów chłodzenia występujących w wielu technologiach produkcyjnych.

Ogrzewanie podłogowe występuje w postaci maty grzewczej. Maty grzewcze są polecane w sypialni, kuchni lub w łazience - wszędzie tam, gdzie istotne jest ciepło dotyku.

Najwyższej jakości maty mają bardzo cienkie przewody. Szybko się rozgrzewają i dzięki temu zużycie energii potrzebne do ogrzania pomieszczenia jest niższe, niż w przypadku ogrzewania składającego się z grubych kabli. Całkowita grubość maty dobrej jakości wynosi tylko 2 mm. Mata grzewcza zawsze składa się z jednego przewodu grzejnego ukształtowanego w meander, który jest wpleciony w tkaninę nośną.

Przewód grzejny wykonany jest ze stopu oporowego, który nie tylko jest odporny na wilgoć, lecz także dodatkowo specjalnie izolowany. To powoduje, że mata grzewcza może być układana pod terakotą, posadzkami z kamienia, które przekazują ciepło w formie optymalnej, czyli przez promieniowanie. Maty grzewcze mogą być także montowane, kiedy na podłodze ma być położony parkiet, wykładzina dywanowa, PCV lub korek.

Porównanie kosztów ogrzewania - zobacz ilustrację.

 

Pięć sposobów jak oszczędzać energię

1. Nie zasłaniać grzejników. Długie zasłony mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła.

2. Pomieszczenia trzeba wietrzyć często, ale krótko.

3. Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić 4 proc. kosztów ogrzewania.

4. Odpowiednia temperatura. Zwiększenie temperatury pomieszczenia o 1°C powoduje wzrost kosztów ogrzewania o około 6 proc.

5. Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA