REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost cen energii elektrycznej oraz gazu powoduje, że mieszkańcy domów jednorodzinnych poszukują tańszych źródeł energii. Aby zaoszczędzić można dokonać modernizacji sieci grzewczej.

Wysokie koszty energii powodują, że właściciele domów jednorodzinnych szukają tanich źródeł energii. Ostatnio nastała moda na ogrzewanie konwektorowe. Grzejniki te mogą być zarówno wodne, jak też elektryczne i elektryczno-wodne. Dla wielu osób jednak ta nazwa jest nieco myląca, chociaż ze wszech miar prawidłowa.

Nowoczesne centralne

REKLAMA

Najnowocześniejsze instalacje centralnego ogrzewania mają niewielką pojemność wodną. Z tego też powodu obecnie dąży się do stosowania rur o jak najmniejszych średnicach. Grzejniki konwektorowe mają średnio czterokrotnie mniejszą pojemność wodną niż grzejniki panelowe i dziesięciokrotnie mniejszą niż grzejniki żeberkowe. Grzejniki konwektorowe, które mają małą pojemność wodną, są w środku czyste. Woda krążąca w instalacji nie powoduje uszkodzenia automatyki.

Powierzchnia grzejna jest bardzo duża, co daje znaczne oszczędności eksploatacyjne. Również straty ciepła są znacznie mniejsze niż w grzejnikach standardowych. Grzejniki już po dziesięciu minutach od momentu uruchomienia uzyskują maksymalną temperaturę grzania.

Dzięki temu grzejniki te są faktycznie energooszczędne. Obudowa grzejnika nagrzewa się maksymalnie do 43 stopni C. Dzięki temu nie powoduje uszkodzeń mebli skórzanych i sprzętu elektronicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami konwektorowymi wysusza się kilkakrotnie wolnej niż przy używaniu grzejników panelowych. Grzejniki konwektorowe charakteryzuje wysoki współczynnik emisji cieplnej przy niskiej i wysokiej temperaturze otoczenia, małe zużycie energii.

Wszystkie grzejniki konwektorowe różnią się od grzejników żeliwnych, członowych niewielką wagą. Dzięki temu można je zamontować także wysoko na ścianie. Firmy przeważnie oferują je w wersji: wodnej oraz wodno-elektrycznej z termostatem. Przy czym specjaliści polecają te, które mogą pracować, kiedy temperatura wody w instalacji wynosi do 110 stopni C, a ciśnienie robocze do 11 barów.

Konwektor w łazience

REKLAMA

Konwektory elektryczne są doskonałym źródłem ciepła. Zaletą jest prosty montaż. Wystarczą tylko dwa kołki w ścianę i konwektor już jest zamontowany. Nowoczesne konwektory są wyposażone: w termostat pozwalający regulować temperaturę powietrza, zegar, którym można regulować godzinę uruchomienia urządzenia, i małą dmuchawę.

Znaczenie dmuchawy jest duże. Tradycyjny konwektor zasysa zimne powietrze od dołu, a górą wydostaje się ciepłe. Oznacza to, że tam gdzie są nogi, temperatura powietrza jest niższa, bowiem powietrze nie zdąży się ogrzać. Natomiast w przypadku zamontowania wentylatora zimne powietrze jest zasysane tylną ścianą, a dołem wychodzi już ogrzane.

Kratka wylotowa jest ustawiona pod odpowiednim kątem tak, by w pomieszczeniu było ciepło. Konwektory nie akumulują ciepła. Kiedy są wyłączone, temperatura spada. Grzeją tylko wówczas, kiedy są włączone.

Niektóre firmy oferują także konwektory bryzgoszczelne, które nadają się łazienek. Nawet jeśli poleje się na nie woda, nie ma niebezpieczeństwa porażenia prądem. Zaletą takich urządzeń, oprócz tego, że oszczędzają energię, jest fakt, że ich prosta wewnętrzna budowa powoduje, że nie mają prawa się zepsuć.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre typy konwektorów elektrycznych mają wmontowane specjalne urządzenie, które wyłącza pracę konwektora w przypadku gwałtownego spadku temperatury w pomieszczeniu. Wynika to ze zwykłej oszczędności. Takie urządzenia grzewcze są bowiem montowane pod oknami, żeby utworzyć tzw. kurtynę powietrzną.

Jeśli w pomieszczeniu temperatura gwałtownie spada, to oznacza, że okno zostało otwarte i nie ma sensu ogrzewać pokoju. Z drugiej strony specjalna konstrukcja elementów grzewczych nie pozwala na nadmierny wzrost temperatury na powierzchni grzejnika.

Temperatura obudowy grzejników nigdy nie przekracza 77 stopni C, z wyjątkiem grzejników 300 W i 400 W. To powoduje, że osiadający na grzejniku kurz nie pali się i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Wszystkie grzejniki elektryczne są wyposażone w bezszmerowe termostaty, które precyzyjnie regulują temperaturę. Błąd wynosi około 0,3 stopnia C. Większość z nich pracuje cyklicznie - co 40 sekund. Czerwona lampka indykacyjna sygnalizuje pracę urządzenia.

Termowentylatory na suficie

Na ścianie, na suficie lub też w dowolnym miejscu pokoju można zamontować wentylokonwektory. Pozwalają one na ogrzewanie i chłodzenie powietrza bez strat wilgoci.

Ich wydajność cieplna wynosi od 3400 kcal/h do 21 700 kcal/h. Natomiast wydajność chłodzenia od 1050 kcal/h do 8400 kcal/h. Interesująca jest także oferta nagrzewnic przemysłowych stosowanych w domach jednorodzinnych. Mogą one służyć jako kurtyna powietrzna do wymiany i filtrowania powietrza oraz sterowania strugą ogrzewanego powietrza. Emisja ciepła wynosi od 1300 kcal/h do 100 000 kcal/h. Wydajność od 2000 m3/h do 900 m 3/h.

Wymienniki grzejników są wykonane z elektrolitycznie czystej miedzi (99,5 proc.), co zabezpiecza jej przed wypłukiwaniem jonów miedzi. Aluminiowe blaszki konwekcyjne oddzielone są od miedzi kompensatorami różnicy rozszerzalności cieplnej, co eliminuje powstawanie odgłosów podczas pracy instalacji.

Grzejniki te mogą być stosowane we wszystkich rodzajach instalacji, poczynając od tworzyw sztucznych, a kończąc na stalowych, bowiem wymiennik zakończony jest mosiężnym kolektorem 1/2''. Obudowa grzejnika wykonana jest ze stali galwanizowanej i powlekanej lakierem proszkowym wypalanym piecowo.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia idealny dla człowieka tzw. pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Równie istotną zaletą tej metody ogrzewania jest równomierne oddawanie ciepła całą powierzchnią podłogi. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o dużej powierzchni, np. w pokojach dziennych i holach w domach jednorodzinnych. Równocześnie z powodu niskiej temperatury powierzchni grzewczej wynoszącej zaledwie 22-26 stopni Celsjusza wyraźnie ograniczona jest cyrkulacja powietrza, co w widoczny sposób wpływa na zmniejszenie ilości unoszonego kurzu.

Ciepła podłoga podnosi na tyle komfort, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2 stopnie C, a to z kolei przynosi znaczne oszczędności energii (około 12 proc.). Ważnym argumentem na rzecz ogrzewania podłogowego jest niska temperatura pracy instalacji. Zazwyczaj wynosi ona nie więcej niż 45 stopni C, może więc być z powodzeniem zasilana ciepłem uzyskanym z wysokosprawnych kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Można również z powodzeniem wykorzystywać ciepło odpadowe, np. wodę podgrzaną podczas procesów chłodzenia występujących w wielu technologiach produkcyjnych.

Ogrzewanie podłogowe występuje w postaci maty grzewczej. Maty grzewcze są polecane w sypialni, kuchni lub w łazience - wszędzie tam, gdzie istotne jest ciepło dotyku.

Najwyższej jakości maty mają bardzo cienkie przewody. Szybko się rozgrzewają i dzięki temu zużycie energii potrzebne do ogrzania pomieszczenia jest niższe, niż w przypadku ogrzewania składającego się z grubych kabli. Całkowita grubość maty dobrej jakości wynosi tylko 2 mm. Mata grzewcza zawsze składa się z jednego przewodu grzejnego ukształtowanego w meander, który jest wpleciony w tkaninę nośną.

Przewód grzejny wykonany jest ze stopu oporowego, który nie tylko jest odporny na wilgoć, lecz także dodatkowo specjalnie izolowany. To powoduje, że mata grzewcza może być układana pod terakotą, posadzkami z kamienia, które przekazują ciepło w formie optymalnej, czyli przez promieniowanie. Maty grzewcze mogą być także montowane, kiedy na podłodze ma być położony parkiet, wykładzina dywanowa, PCV lub korek.

Porównanie kosztów ogrzewania - zobacz ilustrację.

 

Pięć sposobów jak oszczędzać energię

1. Nie zasłaniać grzejników. Długie zasłony mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła.

2. Pomieszczenia trzeba wietrzyć często, ale krótko.

3. Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić 4 proc. kosztów ogrzewania.

4. Odpowiednia temperatura. Zwiększenie temperatury pomieszczenia o 1°C powoduje wzrost kosztów ogrzewania o około 6 proc.

5. Nowoczesny kocioł i instalacja centralnego ogrzewania pozwalają zaoszczędzić 25-30 proc. energii.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA