REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym kierować się przy wyborze komputera?

Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zanim kupi się komputer warto przemysleć wiele kwestii. Trzeba rozważyć przede wszystkim, czy kupić sprzęt droższy ale nowy, czy tańszy ale używany. Czy kupić komputer stacjonarny czy może wybrac laptopa.

Przez pojęcie markowy sprzęt rozumiemy rozwiązania znanych i uznanych firm, które od wielu lat mają mocną i ugruntowaną pozycję na rynku. Do tej grupy zaliczymy rozwiązania wielu firm IT, np.: HP, Dell, IBM, Sony, Toshiba... Można powiedzieć, że to odpowiedniki Mercedesa czy BMW w motoryzacji.

Do kolejnej grupy możemy zaliczyć firmy: LG, Samsung, Acer itp. Cieszą się mniejszą renomą, ale proponują konkurencyjne ceny, nie odbiegając przy tym jakościowo od droższych konkurentów (mało tego - często posiadają rozwiązania lepsze jakościowo). To odpowiedniki Hyundai'a czy Kia.

Od jakiegoś czasu zacierają się jednak różnice w jakości sprzętu. Nie można mówić, że firma X produkuje lepsze urządzenia od firmy Y. Co najwyżej można porównywać poszczególne modele.

 

Komputery stacjonarne

W przypadku komputerów stacjonarnych narodziło się określenie tzw. składaka. Dzięki budowie modułowej (komputer stacjonarny składa się przeciętnie z 9-13 elementów) praktycznie każdy, kto ma elementarną wiedzę techniczną, jest w stanie złożyć komputer. Tak więc producentami komputerów stacjonarnych są zarówno duże koncerny, małe firmy kilkuosobowe, jak również użytkownicy prywatni. Na rynku dostępny jest ogromny wybór podzespołów komputerowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Kiedy składak zawodzi

REKLAMA

Warto wiedzieć, że bez względu na to, czy producentem komputera jest wielki koncern, czy mała firma, do budowy komputerów używane są te same podzespoły. Wydawać by się mogło, że skoro są to te same komponenty, to nie ma sensu płacić więcej za markowy komputer i lepiej kupić składaka.

Tu można się pomylić - podzespoły nie zawsze ze sobą prawidłowo współpracują. Tymczasem duże firmy produkują i sprzedają dany model komputera w setkach tysięcy sztuk. Nie mogą więc sobie pozwolić na wystąpienie jakichkolwiek problemów. Każdy model jest testowany (badana jest m.in. niezawodność, odporność na temperaturę, promieniowanie elektromagnetyczne itp.). Takich badań - ze względu na koszty i małą powtarzalność budowanych zestawów - nie wykonują małe firmy.

Zakup składaka ma jednak zalety. Porównując z komputerem markowym, zwykle za tę samą cenę możemy otrzymać komputer zbudowany z nowocześniejszych (szybszych czy pojemniejszych) podzespołów. Kupujący może też określić konkretne podzespoły, jakie mają wchodzić w skład budowanego zestawu (np. czy komputer ma mieć kartę telewizyjną do odbioru TV czy nie). Decydując się na komputer markowy, użytkownik musi zaakceptować konkretną konfigurację.

 

Nowy czy używany stacjonarny

Kupując używany komputer, należy zdać sobie sprawę, że najbardziej awaryjnym podzespołem są wszelkiego rodzaju wentylatory (chłodzące procesor, kartę graficzną itp.).

Należy założyć, że w używanym komputerze będziemy zmuszeni do wymiany wentylatorów, jednak nie są to duże koszty (15-100 zł). Nieco rzadziej psują się zasilacze (koszt 50-300 zł). Stosunkowo często awarii ulegają płyty główne (koszt 150-900 zł). Pozostałe elementy komputera psują się na tyle sporadycznie, że możemy wykluczyć prawdopodobieństwo awarii. Kupując używany komputer, należy więc zwrócić szczególną uwagę, na to czy nie hałasują wentylatory.

 

Ważne!

Rozważając zakup nowego bądź używanego komputera, należy odpowiedzieć na pytanie, do czego chcemy go używać. 3-4-letni komputer biurowy nadal będzie wystarczający do pracy z aplikacjami biurowymi. Jeśli jednak ma służyć do multimediów i gier, to do tego nie będzie się już nadawał. Wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową przez tego typu aplikacje jest na tyle duży, że na takim używanym komputerze multimedia i gry nie będą działać lub będą działać z nieakceptowaną prędkością. Komputery stacjonarne zwykle sprzedawane są z roczną lub dwuletnią gwarancją

 

Notebooki

REKLAMA

Kupując laptopa, do niedawna użytkownicy - poza dołożeniem pamięci operacyjnej czy wymianą dysku twardego - nie mogli czegokolwiek zmodernizować. Wszystko zmieniło się dzięki firmie Intel, która wprowadziła program verified by Intel. To program, który ma rozpocząć sprzedaż tzw. kadłubków (barebone). Cała idea opiera się na tym, aby sposób produkcji komputerów przenośnych zbliżyć do produkcji komputerów stacjonarnych. Oznacza to, że małe firmy, a nawet pojedynczy użytkownicy mogą kupować poszczególne moduły (osobno ekran z obudową, dysk twardy, płytę z procesorem itp.). W ten sposób mała firma jest w stanie sprzedawać swoje własne konfiguracje, z własnym logo, nazwą modelu itp. To sposób na przełamanie hegemonii największych producentów laptopów (np. Toshiba, Lenovo, HP i wielu innych).

Czy warto dopłacić (zwykle 10-20 proc.) i kupić markowy sprzęt przenośny, czy też zdecydować się na przenośnego składaka. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i właściwie wszystkie za i przeciw są identyczne jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Za niemarkowym sprzętem przemawia cena oraz większy wpływ na to, co chcemy mieć wewnątrz. Także większa możliwość rozbudowy cechuje laptopy-składaki. Za markowymi komputerami przenośnymi przemawia doświadczenie dużych firm w ich budowie i zwykle lepsza jakość wykonania.

Nawet jeśli laptop objęty jest 36-miesięczną gwarancją, to na samą baterię na ogół udzielana jest gwarancja 12-miesięczna, a czasem nawet tylko sześciomiesięczna.

 

Nowy czy używany przenośny

Decydując się na zakup używanego laptopa, należy wziąć pod uwagę te same zasady, o jakich pisaliśmy w przypadku komputerów stacjonarnych (z tą różnicą, że w komputerach przenośnych najbardziej awaryjna jest bateria, która kosztuje 200-800 zł. Pozostałe podzespoły psują się rzadko).

W komputerze stacjonarnym, w przypadku awarii płyty głównej czy karty graficznej naprawa polega na wymianie jednego podzespołu. W laptopie awaria płyty głównej, karty graficznej czy matrycy powoduje, że na ogół naprawa kosztuje więcej niż warte jest całe urządzenie.

Choć zakłada się, że niezawodność laptopa jest większa niż komputera stacjonarnego, to jednak w przypadku awarii niektórych komponentów laptopa strata finansowa jest większa.

 

Nowy czy używany monitor

Decydując się na zakup używanego monitora, należy zdać sobie sprawę, że jego jakość zależeć będzie od intensywności, z jaką był dotąd użytkowany. Dwuletni monitor LCD użytkowany 2-3 razy w tygodniu przez kilka godzin dziennie będzie godny polecenia. Ten sam monitor, ale użytkowany przez 24 godziny na dobę - już nie. Na pewno nie należy rozważać zakupu używanego monitora kineskopowego CRT. Ta technologia odchodzi w zapomnienie.

Większy pobór energii i promieniowanie kineskopu przemawiają za tym, by nie kupować takich monitorów. Jeśli rozważamy zakup używanego monitora LCD, należy sprawdzić, czy nie ma on żadnych rys na powierzchni matrycy (rysy takie nie są możliwe do usunięcia), a następnie czy monitor nie ma uszkodzonych subpikseli (to małe punkty na matrycy, trwale świecące w jednym z trzech kolorów - niebieski, czerwony lub zielony). Można to sprawdzić na ciemnym tle. Jeśli chcemy zbadać, czy monitor nie ma martwych pikseli (małych punktów na matrycy, które są trwale czarne), robimy to na jasnym tle.

Warto kupić używany monitor, ale tylko pod warunkiem, że jest to monitor LCD, do tego nie był nadmiernie eksploatowany i pozbawiony jest wad.

Obecnie ceny nowych monitorów są stosunkowo niskie (w porównaniu z rokiem ubiegłym jest to nawet kilkadziesiąt procent taniej). Kupując używany monitor, często nie ma on gwarancji, a do tego postęp technologiczny jest tak szybki, że na ogół 2-3-letni monitor ma gorsze parametry techniczne niż nowy. Zakup używanego monitora jest racjonalny tylko przy odpowiednio niskiej cenie.

 

CZY KUPIĆ UŻYWANY KOMPUTER STACJONARNY?

ZA:

• niższa cena

• sprawdzony pod względem kompatybilności

PRZECIW:

• zwiększone ryzyko awarii

• dla komputerów powyżej roku lub 2 - brak gwarancji

• dla zastosowań multimedialnych możliwa zbyt mała wydajność

• często nieznane pochodzenie

 

CZY KUPIĆ UŻYWANY LAPTOP?

ZA:

• niższa cena

• sprawdzony ekran na okoliczność uszkodzonych pikseli

PRZECIW:

• w przypadku awarii żywotnych elementów, nieopłacalna naprawa

• mała żywotność baterii

• dla starszych laptopów - brak gwarancji

• często niewiadomego pochodzenia

• często niezadowalająca wydajność

 

Ważne!

Czas gwarancji na komputery przenośne to zwykle jeden rok lub dwa lata, choć zdarzają się (szczególnie z najwyższej półki) modele objęte trzyletnią gwarancją

ROBERT DRZAZGOWSKI

robert.drzazgowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA