REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z naszą-klasą

REKLAMA

REKLAMA

Popularność portalu zaskoczyła nawet jego twórców. Codziennie setki tysięcy ludzi poszukuje swoich znajomych, sympatii i antypatii. Nasza-klasa sprawia, że Polacy chętniej publikują zdjęcia i piszą o swoim życiu.

Z Maciejem Popowiczem, twórcą portalu www.nasza-klasa.pl, rozmawia Krzysztof Maciejewski.


Kiedy wpadł Pan na pomysł stworzenia portalu?
Na pomysł wpadłem na początku 2006 r. Chciałem mieć takie miejsce w sieci, dzięki któremu możliwe byłoby bezproblemowe skontaktowanie się ze wszystkimi znajomymi ze szkoły - jedno kliknięcie i sprawa załatwiona. Pomysł wydawał mi się wart zrealizowania, dlatego zaprosiłem do współpracy kolegów z drużyny programistycznej: Pawła Olchawę, Michała Bartoszkiewicza, a także grafika Łukasza Adzińskiego.


Czy rzeczywiście inspiracją była strona class-mates.com, podobnie jak egg.com było inspiracją dla mBanku?
Oczywiście. W trakcie prac przeglądaliśmy strony o podobnej tematyce, szczególnie zagraniczne serwisy, ale wydawało nam się, że można jeszcze lepiej zaprojektować taki portal. Na przykład zauważyliśmy, że wszystkim tym serwisom brakuje stratyfikacji społeczności do poziomu klasy, a nam wydawało się, że zrzeszenie użytkowników tylko w ramach szkoły to za mało.


Od początku patrzył Pan na to zagadnienie, widząc konkretne algorytmy?
Algorytmy to za dużo powiedziane, ale coś w tym jest.


W jaki sposób sfinansował Pan ten projekt?
Cała inwestycja to 200 zł, które wydałem na pierwszy serwer.


Czy spodziewał się Pan takiego sukcesu?

Amerykański serwis społecznościowy o podobnym profilu poniósł porażkę… Miałem nadzieję, że serwis się jakoś przyjmie, ale nie sądziłem, że będzie aż tak popularny, a przypadek „amerykańskiego serwisu, który poniósł porażkę”, nie musi być wyrocznią, ale wskazówką. Warto zauważyć, że classmates w większości jest płatny.


Popularność portalu przez wiele miesięcy utrzymywała się na niskim poziomie i nagle nastąpił skok jakościowy i ilościowy… Czy ma Pan teorię, dlaczego tak się stało?
Skok nie był nagły. Nagła była burza medialna, która się wokół naszej-klasy rozpętała po tym, jak sprzedaliśmy 20% udziałów Euro-
pean Founders w październiku 2007 r. Oczy-wiście ten informacyjny boom przyczynił się do wzrostu liczby użytkowników, ale taki trend obserwowaliśmy już dużo wcześniej. Od wiosny 2007 r. stale wzrastała dzienna średnia nowych rejestracji na stronie. W szczytowych momentach rejestrowało się w ciągu doby około 140 tys. nowych użytkowników.
A dlaczego tak się działo? Portal rzeczywiście pozwala odnaleźć znajomych, co jest najlepszą jego rekomendacją.


Co było najtrudniejsze na początku? Stworzenie samej zawartości czy zdobycie środków inwestycyjnych? Zaskoczenie zainteresowaniem i kłopoty z przeciążonymi serwerami, a może pierwsze miesiące funkcjonowania strony?
Do tej pory najwięcej problemów sprawiła strona techniczna działania tak dużego przedsięwzięcia, jakim nasza-klasa.pl się okazała. Posiadamy jeden z największych ruchów w polskim Internecie, a więc zapewnienie mu właściwej infrastruktury to zadanie, z którym niewiele osób w Polsce do tej pory się mierzyło.


Jaki konkretnie jest ten ruch wyrażony w wartościach liczbowych?
Około 300 mln odsłon dziennie.


Co Pana zdaniem jest największym fenomenem związanym z naszą-klasą?
To, że już ponad 10 mln użytkowników mogło się dzięki niej odnaleźć, odnowić stare znajomości.

Jakie ma Pan plany związane z pozostałymi akcjami (80% udziałów)? Jaką wartość ma obecnie portal, zważywszy na liczbę uczestników i odsłon?
Informacji o tego typu planach nie ujawniamy, nie zajmujemy się też szacowaniem wartości portalu. Sprawą priorytetową jest zapewnienie polepszenia wydajności.


Jednak inni takie szacunki podają… Według kalkulatorów on-line wartość witryny to dziś ponad 15 mln $. To chyba dużo w porównaniu z początkowymi 200 zł. Dlatego zapytam, czy ma Pan już dziś wizję rozwoju serwisu na najbliższe lata?
Mam, ale nie chciałbym zdradzać szczegółów.


Czy będą prowadzone nowe uaktualnienia strony?
Zmiany wprowadzane są praktycznie bez przerwy, niemniej nie zawsze są to widoczne czy rozpoznawalne udogodnienia. Z większych zmian wprowadzonych ostatnimi czasy można wymienić: dodatkowe ustawienia prywatności, odświeżenie designu strony głównej, zmiany związane z przestrzenią zakładki forum.


Czy pojawią się nowe funkcjonalności? Jeżeli tak, to w jaki sposób będą finansowane te inwestycje?
Środki na wdrażanie nowych rozwiązań pozyskujemy z reklam.


Jak długo nasza-klasa będzie serwisem darmowym?
Zawsze, od początku mieliśmy takie założenie i konsekwentnie się go trzymamy.


Na ile nasza-klasa konkuruje z innymi portalami społecznościowymi? Czy w ogóle istnieje zjawisko konkurencji merytorycznej?
Portali poświęconych takiemu samemu tematowi jak nasza-klasa jest w polskim Internecie kilka. Siłą rzeczy są one konkurencją, niemniej my skupiamy się na tym, by nasz portal był jak najlepszej jakości, a nie na rywalizacji z analogicznymi serwisami.

Jak będą poprawione zabezpieczenia? Co w tej sprawie już zrobiono i co będzie jeszcze uaktualnione?
Jesteśmy właśnie po kontroli GIODO. Inspektorzy zasugerowali nam dwie rzeczy. Jedna miała charakter formalny. Chodziło o stworzenie opisu procedury postępowania w przypadku zgłoszeń przychodzących do nas od użytkowników - próśb, skarg, pytań. Sam mechanizm istniał, natomiast trzeba jeszcze mieć wewnętrzny dokument, który krok po kroku przedstawia to, co się robi, gdy dojdzie do nas zgłoszenie. Druga sugestia to wdrożenie protokołu SSL, który pozwala np. na bezpieczniejsze logowanie się do serwisu. Takich zabezpieczeń nie ma żaden portal społecznościowy w Polsce, ponieważ są one standardowo wykorzystywane tylko w serwisach związanych z operacjami pieniężnymi. Nasza-klasa.pl będzie pierwszą „społecznościówką”, która wprowadzi taki protokół. Oprócz tego ostatnio wprowadziliśmy kolejne ustawienia prywatności, które wspólnie z wcześniej istniejącymi zabezpieczeniami zostały zebrane w jednym miejscu, tak by użytkownicy mogli z nich wygodnie korzystać.


To załatwia sprawę ochrony danych po stronie użytkownika. A jak jest po stronie naszej-klasy? Na ile strzeżony jest dostęp do danych zgromadzonych na serwerach?
Żeby fizycznie dostać się do naszych serwerów, trzeba przejść przez kilka punktów kontrolnych, chociażby systemy identyfikacji odcisków palców. Poza tym cały obiekt jest monitorowany.


A jakie są Pana przemyślenia w związku ze swoistą nagonką medialną skierowaną przeciw naszej-klasie? Mam na myśli np. stwierdzenie, że strona przede wszystkim leczy kompleksy pań i panów w średnim wieku.
Działań niektórych mediów nie komentujemy, ponieważ są one poniżej krytyki, a twierdzenie, jakoby portal leczył kompleksy, w kontekstach, w których się pojawiało, zdawało się mówić, że cała autoprezentacja sprowadza się właściwie tylko do leczenia kompleksów, co jest oczywiście wierutną bzdurą. Każdy jednak może napisać, co mu się podoba, niemniej uzurpowanie sobie przez niektórych dziennikarzy prawa do „znania się na wszystkim” okazuje się sporym nadużyciem, tak jak to było właśnie w tym przypadku…


Czy administracja serwisu będzie w jakiś sposób walczyć z plagą podszywania się pod różne osoby znane z życia publicznego? Wiadomo, że jest np. kilkanaście profili Dody. Czy w ogóle istnieje narzędzie, które pomogłoby ukrócić ten proceder?
Myślimy o wprowadzeniu certyfikatów autentyczności dla osób znanych. Oczywiście na bieżąco też się zajmujemy takimi sprawami. Na przykład jeśli zgłosi się do nas osoba znana, która zażyczy sobie, by usunąć jej fałszywy profil, i udowodni, że to ona jest osobą, za którą się podaje, wówczas dane konto kasujemy. Oczywiście nie trzeba być celebrytem, by domagać się od nas usunięcia fałszywego profilu. Każdy uzasadniony przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.


Pańskich sobowtórów też jest chyba kilku… Czy orientuje się Pan, jaki odsetek z owych 10 mln użytkowników to takie martwe dusze?
Niewielki. Szacujemy, że nie przekracza 2-3%.


Jakie nowe projekty Pan przygotowuje? Kiedy będzie można poznać szczegóły?
To na razie tajemnica zawodowa.


Podobno będzie Pan pisał pracę magisterską o naszej-klasie. Czy może Pan uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, jaki będzie jej temat?
Praca będzie dotyczyła jednej z funkcji, które programowałem przy naszej-klasie. Tylko tyle mogę zdradzić.



Maciej Popowicz
Ma 23 lata. Jeden z „ojców założycieli” naszej-klasy studiuje informatykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2007 r. ukończył jednoroczny kurs informatyki na uniwersytecie w Saarbrücken.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA