REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prosty Windows i trudniejszy Linux

Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trudno porównać dostępne systemy operacyjne. Na rynku jest wiele dystrybucji Linuksa, są różne edycje systemów Windows (np. Vista to aż cztery edycje) czy Mac Os, który można uruchomić tylko z komputerem Apple'a.

Wszystkie systemy operacyjne mają pewne cechy wspólne (np. graficzny interfejs użytkownika, wielozadaniowość, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa). Są też zasadnicze różnice, które chcemy pokazać. Nasi eksperci przyjrzeli się instalacji, obsłudze, zawartości oprogramowania i bezpieczeństwu, jakie systemy oferują.

1. Instalacja systemu

Windows, Linuks i Mac Os są proste w instalacji i nawet laik nie powinien mieć z tym problemów. Wyróżniają się dystrybucje Linuksa i Mac Os, które najczęściej (obok prostej instalacji) oferują tryb zaawansowany, co doświadczonemu użytkownikowi pozwala dostosować instalacje systemu operacyjnego. Takiej możliwości nie daje Windows, gdzie dostępna jest tylko prosta instalacja, beż możliwości wyboru określonych modułów.

2. Prostota obsługi

Trudno ocenić, który system jest najbardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Ważna informacja: poszczególne powłoki graficzne różnią się. W Windows od zawsze na dole ekranu jest pasek start, którym rozwijamy menu, w Mac Os dostępny jest Dok, który jest swoistym połączeniem znanego z Windows paska zadań z paskiem szybkiego uruchamiania. W Linuksie najczęściej wykorzystywany jest interfejs graficzny Gnome lub KDE. Powłoki te użytkownik w dużym stopniu może zmienić, dostosowując je do preferencji osobistych. Systemy różnią się także sposobem instalowania i kasowania aplikacji oraz sposobem konfiguracji sieci, ekranu itp. Nie jest łatwo stwierdzić, który system pod tym względem jest najlepszy. Panuje opinia, iż Linux jest trudny w obsłudze. Jeszcze niedawno tak było. Wprowadzono jednak dużo ułatwień w tym względzie i nowe dystrybucje w prostocie obsługi zaczynają zbliżać się do Windowsa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Programy dodatkowe dostępne po instalacji systemu

REKLAMA

Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się dystrybucje Linuksa, gdzie wraz z systemem dołączany jest co najmniej jeden, a na ogół dwa programy biurowe (np. Open Office, który jest darmowym odpowiednikiem microsoftowego Office'a). Poza małymi wyjątkami, Open Office oferuje w zasadzie takie same funkcje jak komercyjny. Do systemów Windows i Mac Os dołączane są proste programy typu notatnik. Nie ma jednak oprogramowania biurowego. Użytkownik Windowsa lub Mac Os musi samodzielnie zainstalować darmowy Open Office lub za kilkaset złotych kupić oprogramowanie Microsoftu.

Wszystkie systemy po instalacji oferują narzędzia do przeglądania stron www oraz klienta pocztowego. W Linuksie wybór jest największy - mamy do dyspozycji kilka programów do obsługi poczty elektronicznej (w Windowsie i Mac Os tylko po jednym). Identycznie jest z programami do słuchania muzyki i oglądania filmów. Linux oferuje ich kilka, a nawet kilkanaście, podczas gdy w Windows mamy Windows MediaPlayer, a w Mac Os - iTunes. Prawda: jakość nie idzie w parze z ilością, jednak użytkownicy Linuksa mają zdecydowanie największy wybór spośród wszelkiego rodzaju programów dostępnych tuż po instalacji systemu operacyjnego.

4. Komercyjne i niekomercyjne programy dodatkowe

W najgorszej sytuacji są użytkownicy Mac Os, którzy mają najmniejszy wybór dostępnego oprogramowania (poza tym programy dedykowane dla Mac Os są stosunkowo najdroższe). Jeśli nasz komputer, oprócz pracy, ma służyć także do gier, nie pozostaje nam nic innego jak wybór platformy Windows. System ten wspiera zdecydowanie najwięcej gier dostępnych na rynku. Są programy (zwane emulatorami), które pozwalają uruchomić gry na Linuksie, ale wiąże się to z dość trudną procedurą uruchomienia i wolniejszym działaniem. Popularne aplikacje graficzne firmy Adobe (np. Photoshop) działają pod Mac Os i Windows. Jest alternatywa w postaci darmowego, rozbudowanego programu GIMP.Czy potrafi on w pełni zastąpić Photoshopa? Tu zdania są podzielone.

Największą i niezaprzeczalną zaletą aplikacji dedykowanych pod Linuksa jest fakt, że w większości są one darmowe.

5. Obsługa urządzeń peryferyjnych

Windows najlepiej radzi sobie z obsługą urządzeń peryferyjnych. Dominująca pozycja na rynku powoduje, że każdy producent skanera, drukarki czy kamery internetowej oferuje pełną współpracę z Windows. Z Linuksem już tak nie jest. Choć społeczność Linuksa robi wszystko, aby zapewnić obsługę poszczególnych urządzeń, jest grupa produktów nieobsługiwanych przez Linuksa (skanery, win-modemy, karty telewizyjne). Wina leży po stronie producentów sprzętu, którzy nie dostarczają oprogramowania dedykowanego pod Linuksa. Choć w Windowsie jest z tym lepiej, zdarza się, że na nowej edycji Windowsa nie działają stary skaner, karta telewizyjna czy kamera internetowa.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW O SYSTEMACH OPERACYJNYCH:

Windows: prosty w instalacji i obsłudze, ma bardzo dużo oprogramowania, nie ma problemów z kompatybilnością. Najbardziej narażony na ataki wirusów, złośliwego oprogramowania oraz hakerów.

Linux: trudny w obsłudze, nie działają na nim zaawansowane gry komputerowe. Jest bezpieczny i stabilny.

Mac Os: przeznaczony dla profesjonalistów (graficy komputerowi, dziennikarze, pracownicy branży reklamowej). Najbardziej intuicyjny i prosty w obsłudze. By korzystać z Mac OS, trzeba kupić stosunkowo drogi sprzęt.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Systemy operacyjne - udział w rynku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ceny systemów operacyjnych

ROBERT DRZAZGOWSKI

robert.drzazgowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA