O opuszczeniu szpitala czasem decyduje sąd
REKLAMA
Przy wypisywaniu ze szpitala nie ma znaczenia, czy leczenie było finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego, czy z kieszeni pacjenta. Są jednak przepisy, które modyfikują zasady wypisywania osób z placówki zdrowotnej. W szczególności chodzi o ustawę z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. nr 111, poz. 535 z późn. zm.) wprowadzającą dodatkowe warunki przy wypisywaniu pacjentów ze szpitali psychiatrycznych przebywających tam bez ich zgody (art. 35-36).
Decyzję o wypisaniu ze szpitala psychiatrycznego takiej osoby podejmuje ordynator, jeżeli uzna, że ustały przewidziane w ustawie przyczyny jej przyjęcia i pobytu w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody. Osoba taka może jednak pozostać w tym szpitalu, jeżeli wyrazi na to zgodę, a w ocenie lekarza jej dalszy pobyt w tej placówce jest celowy. O wypisaniu ze szpitala we wspomnianym trybie i okolicznościach kierownik szpitala psychiatrycznego musi zawiadomić sąd opiekuńczy.
Osoba przebywająca w szpitalu psychiatrycznym ma prawo złożyć w dowolnej formie wniosek o nakazanie wypisania jej ze szpitala, co odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
Natomiast pacjent przebywający bez swojej zgody w takim szpitalu może żądać wypisania, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu opiekuńczego dotyczącego przyjęcia do tej placówki lub dalszego leczenia tej osoby bez jej zgody. Żądanie w tej sprawie mogą także złożyć: przedstawiciel ustawowy tego pacjenta, małżonek, rodzeństwo, krewni w linii prostej oraz osoba sprawująca faktyczną opiekę nad nim. Może ono mieć dowolną formę. Odnotowuje się to w dokumentacji medycznej. W razie odmowy pacjent oraz inne wymienione osoby mogą wystąpić do sądu opiekuńczego, w którego okręgu znajduje się szpital, o nakazanie wypisania. Wniosek składa się w terminie siedmiu dni od powiadomienia tej osoby o odmowie wypisania oraz o terminie i sposobie jego złożenia.
REKLAMA