Wiosenne porządki w miejscu pracy

Barbara Hubal
rozwiń więcej
inforCMS
Ciężka praca przed komputerem zostawia ślady. Jeśli podniesiemy klawiaturę i delikatnie nią potrząśniemy, zdziwimy się, ile nazbierało się tam kurzu i okruchów. Na szczęście łatwo można sobie z tym poradzić.

W większości firm personel sprzątający nie przeszedł szkolenia w zakresie profesjonalnego czyszczenia sprzętu elektronicznego i ma polecenie trzymać się od niego z daleka. Nie możemy więc liczyć na to, że panie, które dbają o porządek w naszym biurze, wytrą kurz z kserokopiarki czy usuną ślady palców z ekranu komputera. Musimy to zrobić sami. Ostrożnie, aby nie zniszczyć drogiego sprzętu, o co wcale nietrudno. Najpierw jednak zadbajmy o to, abyśmy nie musieli zabierać się do porządków zbyt często.

Zanim nabrudzisz

• Unikajmy jedzenia podczas pracy. Lepiej wyjść z kanapką czy szklanką soku do kuchni, niż mozolnie wytrzepywać okruchy spomiędzy klawiszy i wycierać lepiące się słodkości.

• Nie dotykajmy dłońmi ekranu komputera. Jeśli chcemy pokazać komuś ważny fragment tekstu, użyjmy choćby długopisu.

• Stosowanie kremu do rąk jest jak najbardziej wskazane, odczekajmy jednak chwilę, aż się wchłonie, zanim znów przystąpimy do pracy.

• Po zjedzeniu „brudzącej” kanapki lub czekoladowego batonika od razu umyjmy ręce.

• Gdy musimy przenieść komputer na inne biurko, osłońmy ekran kawałkiem miękkiej tkaniny - w ten sposób uchronimy go przed zadrapaniem.

• Kiedy idziemy na urlop, przykryjmy swój komputer specjalnym pokrowcem zapobiegającym gromadzeniu się kurzu.

Generalne porządki

Nawet jeśli dbamy regularnie o swój biurowy sprzęt, od czasu do czasu przyda mu się dokładne oczyszczenie. Najlepsze narzędzia do tego celu to:

• miękka, niepozostawiająca śladów szmatka, najlepiej z mikrofazy, która nie spowoduje zadrapań,

• pędzel o miękkim włosiu, czyszczący dokładnie krawędzie i miejsca trudno dostępne,

• delikatne środki czyszczące - roztwór łagodnego mydła, płatki mydlane itp.,

• mały odkurzacz, taki jak do zbierania okruchów ze stołu,

• specjalistyczne produkty do czyszczenia komputerów i innego sprzętu elektronicznego, w postaci pianek lub aerozoli.

Ekran czysty jak łza

Jeśli ekran jest zakurzony lub pełen śladów palców, nie dziwmy się, że łzawią oczy i cierpimy na bóle głowy. Wszelkie zabrudzenia spróbujmy usunąć najpierw za pomocą miękkiej, suchej ściereczki, nie pocierając ekranu zbyt mocno. Jeśli nadal pozostają plamy, zmoczmy ją w letniej wodzie, wyciśnijmy i powtórzmy procedurę od nowa. Gdy i to nie pomaga, użyjmy profesjonalnego środka do czyszczenia komputerów.

Nigdy nie spryskujmy bezpośrednio monitora sprayem lub pianką - wilgoć, która zbiera się w szczelinach, może całkowicie zniszczyć sprzęt! Niezależnie od tego czy używamy specjalistycznego preparatu, czy własnoręcznie przygotowanego roztworu mydła, stosujmy je ostrożnie i oszczędnie, nanosząc w niewielkiej ilości na ściereczkę zwilżoną w letniej wodzie. Warto sięgnąć również po niezawierający alkoholu środek do mycia szyb - da się nim wyczyścić każdy monitor, bez konieczności długiego polerowania, aby uniknąć smug.

To się nie nadaje do sprzątania

• szorstkie ścierki

• agresywne środki chemiczne

• aceton

• preparaty zawierające alkohol (etanol lub metanol) lub kwasy, ocet czy kwasek cytrynowy

• środki do szorowania

• rozpuszczalniki

Klawisze bez okruchów

Do czyszczenia klawiatury doskonałe są patyczki, takie jak do uszu, a także miękkie pędzle i pianki, które wymiotą wszelkie okruszki i dotrą do trudno dostępnych przestrzeni. Gąbki o wyprofilowanych krawędziach, zwilżone wodą, łatwo usuną lepkie plamy pomiędzy klawiszami. Jeśli zdarzyło nam się podczas pisania na komputerze degustować kruche ciasteczka, najlepiej sprawdzi się odkurzacz, który idealnie usunie ich resztki.

Czyste wydruki

W drukarce prócz zwykłego brudu zbierają się cząsteczki tonera i papierowy kurz. Mogą one spowodować, że sprzęt zawiedzie lub wydruki staną się nieczytelne. Różne rodzaje drukarek wymagają różnych metod czyszczenia. Na przykład do laserowych używa się specjalnego czyszczącego papieru. W razie wątpliwości najlepiej będzie zasięgnąć porady w wyspecjalizowanym serwisie. Środki czyszczące i ochronne można zamówić on line u producenta lub skorzystać z usług firmy specjalizującej się w czyszczeniu sprzętu biurowego.

Barbara Hubal

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...