Wiosenne porządki w miejscu pracy

Barbara Hubal
rozwiń więcej
inforCMS
Ciężka praca przed komputerem zostawia ślady. Jeśli podniesiemy klawiaturę i delikatnie nią potrząśniemy, zdziwimy się, ile nazbierało się tam kurzu i okruchów. Na szczęście łatwo można sobie z tym poradzić.

W większości firm personel sprzątający nie przeszedł szkolenia w zakresie profesjonalnego czyszczenia sprzętu elektronicznego i ma polecenie trzymać się od niego z daleka. Nie możemy więc liczyć na to, że panie, które dbają o porządek w naszym biurze, wytrą kurz z kserokopiarki czy usuną ślady palców z ekranu komputera. Musimy to zrobić sami. Ostrożnie, aby nie zniszczyć drogiego sprzętu, o co wcale nietrudno. Najpierw jednak zadbajmy o to, abyśmy nie musieli zabierać się do porządków zbyt często.

Zanim nabrudzisz

• Unikajmy jedzenia podczas pracy. Lepiej wyjść z kanapką czy szklanką soku do kuchni, niż mozolnie wytrzepywać okruchy spomiędzy klawiszy i wycierać lepiące się słodkości.

• Nie dotykajmy dłońmi ekranu komputera. Jeśli chcemy pokazać komuś ważny fragment tekstu, użyjmy choćby długopisu.

• Stosowanie kremu do rąk jest jak najbardziej wskazane, odczekajmy jednak chwilę, aż się wchłonie, zanim znów przystąpimy do pracy.

• Po zjedzeniu „brudzącej” kanapki lub czekoladowego batonika od razu umyjmy ręce.

• Gdy musimy przenieść komputer na inne biurko, osłońmy ekran kawałkiem miękkiej tkaniny - w ten sposób uchronimy go przed zadrapaniem.

• Kiedy idziemy na urlop, przykryjmy swój komputer specjalnym pokrowcem zapobiegającym gromadzeniu się kurzu.

Generalne porządki

Nawet jeśli dbamy regularnie o swój biurowy sprzęt, od czasu do czasu przyda mu się dokładne oczyszczenie. Najlepsze narzędzia do tego celu to:

• miękka, niepozostawiająca śladów szmatka, najlepiej z mikrofazy, która nie spowoduje zadrapań,

• pędzel o miękkim włosiu, czyszczący dokładnie krawędzie i miejsca trudno dostępne,

• delikatne środki czyszczące - roztwór łagodnego mydła, płatki mydlane itp.,

• mały odkurzacz, taki jak do zbierania okruchów ze stołu,

• specjalistyczne produkty do czyszczenia komputerów i innego sprzętu elektronicznego, w postaci pianek lub aerozoli.

Ekran czysty jak łza

Jeśli ekran jest zakurzony lub pełen śladów palców, nie dziwmy się, że łzawią oczy i cierpimy na bóle głowy. Wszelkie zabrudzenia spróbujmy usunąć najpierw za pomocą miękkiej, suchej ściereczki, nie pocierając ekranu zbyt mocno. Jeśli nadal pozostają plamy, zmoczmy ją w letniej wodzie, wyciśnijmy i powtórzmy procedurę od nowa. Gdy i to nie pomaga, użyjmy profesjonalnego środka do czyszczenia komputerów.

Nigdy nie spryskujmy bezpośrednio monitora sprayem lub pianką - wilgoć, która zbiera się w szczelinach, może całkowicie zniszczyć sprzęt! Niezależnie od tego czy używamy specjalistycznego preparatu, czy własnoręcznie przygotowanego roztworu mydła, stosujmy je ostrożnie i oszczędnie, nanosząc w niewielkiej ilości na ściereczkę zwilżoną w letniej wodzie. Warto sięgnąć również po niezawierający alkoholu środek do mycia szyb - da się nim wyczyścić każdy monitor, bez konieczności długiego polerowania, aby uniknąć smug.

To się nie nadaje do sprzątania

• szorstkie ścierki

• agresywne środki chemiczne

• aceton

• preparaty zawierające alkohol (etanol lub metanol) lub kwasy, ocet czy kwasek cytrynowy

• środki do szorowania

• rozpuszczalniki

Klawisze bez okruchów

Do czyszczenia klawiatury doskonałe są patyczki, takie jak do uszu, a także miękkie pędzle i pianki, które wymiotą wszelkie okruszki i dotrą do trudno dostępnych przestrzeni. Gąbki o wyprofilowanych krawędziach, zwilżone wodą, łatwo usuną lepkie plamy pomiędzy klawiszami. Jeśli zdarzyło nam się podczas pisania na komputerze degustować kruche ciasteczka, najlepiej sprawdzi się odkurzacz, który idealnie usunie ich resztki.

Czyste wydruki

W drukarce prócz zwykłego brudu zbierają się cząsteczki tonera i papierowy kurz. Mogą one spowodować, że sprzęt zawiedzie lub wydruki staną się nieczytelne. Różne rodzaje drukarek wymagają różnych metod czyszczenia. Na przykład do laserowych używa się specjalnego czyszczącego papieru. W razie wątpliwości najlepiej będzie zasięgnąć porady w wyspecjalizowanym serwisie. Środki czyszczące i ochronne można zamówić on line u producenta lub skorzystać z usług firmy specjalizującej się w czyszczeniu sprzętu biurowego.

Barbara Hubal

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...