REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosenne porządki w miejscu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Hubal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ciężka praca przed komputerem zostawia ślady. Jeśli podniesiemy klawiaturę i delikatnie nią potrząśniemy, zdziwimy się, ile nazbierało się tam kurzu i okruchów. Na szczęście łatwo można sobie z tym poradzić.

W większości firm personel sprzątający nie przeszedł szkolenia w zakresie profesjonalnego czyszczenia sprzętu elektronicznego i ma polecenie trzymać się od niego z daleka. Nie możemy więc liczyć na to, że panie, które dbają o porządek w naszym biurze, wytrą kurz z kserokopiarki czy usuną ślady palców z ekranu komputera. Musimy to zrobić sami. Ostrożnie, aby nie zniszczyć drogiego sprzętu, o co wcale nietrudno. Najpierw jednak zadbajmy o to, abyśmy nie musieli zabierać się do porządków zbyt często.

Zanim nabrudzisz

• Unikajmy jedzenia podczas pracy. Lepiej wyjść z kanapką czy szklanką soku do kuchni, niż mozolnie wytrzepywać okruchy spomiędzy klawiszy i wycierać lepiące się słodkości.

• Nie dotykajmy dłońmi ekranu komputera. Jeśli chcemy pokazać komuś ważny fragment tekstu, użyjmy choćby długopisu.

• Stosowanie kremu do rąk jest jak najbardziej wskazane, odczekajmy jednak chwilę, aż się wchłonie, zanim znów przystąpimy do pracy.

• Po zjedzeniu „brudzącej” kanapki lub czekoladowego batonika od razu umyjmy ręce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Gdy musimy przenieść komputer na inne biurko, osłońmy ekran kawałkiem miękkiej tkaniny - w ten sposób uchronimy go przed zadrapaniem.

• Kiedy idziemy na urlop, przykryjmy swój komputer specjalnym pokrowcem zapobiegającym gromadzeniu się kurzu.

Generalne porządki

Nawet jeśli dbamy regularnie o swój biurowy sprzęt, od czasu do czasu przyda mu się dokładne oczyszczenie. Najlepsze narzędzia do tego celu to:

• miękka, niepozostawiająca śladów szmatka, najlepiej z mikrofazy, która nie spowoduje zadrapań,

• pędzel o miękkim włosiu, czyszczący dokładnie krawędzie i miejsca trudno dostępne,

• delikatne środki czyszczące - roztwór łagodnego mydła, płatki mydlane itp.,

• mały odkurzacz, taki jak do zbierania okruchów ze stołu,

• specjalistyczne produkty do czyszczenia komputerów i innego sprzętu elektronicznego, w postaci pianek lub aerozoli.

Ekran czysty jak łza

REKLAMA

Jeśli ekran jest zakurzony lub pełen śladów palców, nie dziwmy się, że łzawią oczy i cierpimy na bóle głowy. Wszelkie zabrudzenia spróbujmy usunąć najpierw za pomocą miękkiej, suchej ściereczki, nie pocierając ekranu zbyt mocno. Jeśli nadal pozostają plamy, zmoczmy ją w letniej wodzie, wyciśnijmy i powtórzmy procedurę od nowa. Gdy i to nie pomaga, użyjmy profesjonalnego środka do czyszczenia komputerów.

Nigdy nie spryskujmy bezpośrednio monitora sprayem lub pianką - wilgoć, która zbiera się w szczelinach, może całkowicie zniszczyć sprzęt! Niezależnie od tego czy używamy specjalistycznego preparatu, czy własnoręcznie przygotowanego roztworu mydła, stosujmy je ostrożnie i oszczędnie, nanosząc w niewielkiej ilości na ściereczkę zwilżoną w letniej wodzie. Warto sięgnąć również po niezawierający alkoholu środek do mycia szyb - da się nim wyczyścić każdy monitor, bez konieczności długiego polerowania, aby uniknąć smug.

To się nie nadaje do sprzątania

• szorstkie ścierki

• agresywne środki chemiczne

• aceton

• preparaty zawierające alkohol (etanol lub metanol) lub kwasy, ocet czy kwasek cytrynowy

• środki do szorowania

• rozpuszczalniki

Klawisze bez okruchów

Do czyszczenia klawiatury doskonałe są patyczki, takie jak do uszu, a także miękkie pędzle i pianki, które wymiotą wszelkie okruszki i dotrą do trudno dostępnych przestrzeni. Gąbki o wyprofilowanych krawędziach, zwilżone wodą, łatwo usuną lepkie plamy pomiędzy klawiszami. Jeśli zdarzyło nam się podczas pisania na komputerze degustować kruche ciasteczka, najlepiej sprawdzi się odkurzacz, który idealnie usunie ich resztki.

Czyste wydruki

W drukarce prócz zwykłego brudu zbierają się cząsteczki tonera i papierowy kurz. Mogą one spowodować, że sprzęt zawiedzie lub wydruki staną się nieczytelne. Różne rodzaje drukarek wymagają różnych metod czyszczenia. Na przykład do laserowych używa się specjalnego czyszczącego papieru. W razie wątpliwości najlepiej będzie zasięgnąć porady w wyspecjalizowanym serwisie. Środki czyszczące i ochronne można zamówić on line u producenta lub skorzystać z usług firmy specjalizującej się w czyszczeniu sprzętu biurowego.

Barbara Hubal

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS, WSA i NSA: Świadczenie pielęgnacyjne. Wysyp sporów. Od 11 lat urzędnicy mylnie twierdzą, że niepełnosprawność to młodość

Nie wiadomo dlaczego świadczenia dla niepełnosprawnych są zależne od wieku nabycia niepełnosprawności (tak jest np. w rencie socjalnej). Najbardziej drastyczna sytuacja była w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówiły, że niepełnosprawność musi powstać generalnie przed pełnoletniością (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie dostał opiekun osoby niepełnosprawnej niewidomej albo jeżdżącej na wózku od trzydziestego roku życia.

Zwolnienie z kosztów i bezpłatna pomoc prawna w 2025 r. Przepisy i planowane zmiany

Kto może skorzystać ze zwolnienia z kosztów sądowych i notarialnych? Dla kogo bezpłatna pomoc prawna? Oto najważniejsze informacje na 2025 rok!

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

REKLAMA

Nadużycie prawa w sporach dotyczących sankcji kredytu darmowego coraz częściej dostrzegane przez sądy

Sądy coraz częściej zwracają uwagę, że sankcja kredytu darmowego (SKD) bywa wykorzystywana nie w celu ochrony konsumentów, lecz jako narzędzie zysku dla podmiotów skupujących wierzytelności. Krytyczna ocena działań para-kancelarii znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych orzeczeniach, które kwestionują zarówno zasadność roszczeń o SKD, jak i skuteczność umów cesji.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Wybory prezydenckie 2025. Sondażownia: telewizyjne debaty w tej fazie kampanii nie mają większego znaczenia

Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 34,8 proc. poparcia, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,7 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15,8 proc. - wynika z kwietniowego sondażu polskiej firmy badawczej Research Partner. Jak podkreśla sondażownia, debata telewizyjna w miejscowości Końskie, (która odbyła się w miniony piątek 11 kwietnia) nie spowodowała znaczących zmian w poparciu dla poszczególnych kandydatów, bowiem wyniki badania mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Zmiany dla 50-latków. Dofinansowanie do wynagrodzeń i nowe zasady w zatrudnianiu. Ustawa czeka na wejście w życie

Przyjmuje się, że w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z niepełnosprawnościami i właśnie osoby w wieku 50 lat i więcej. Dofinansowanie do wynagrodzenia i zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Tak, to możliwe. Ustawa czeka na wejście w życie w 2025 r. Przepisy będą też obowiązywały w 2026 r. Wszystko to dlatego, że dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czas na zmiany, w tym zmiany w zatrudnianiu osób po 50. roku życia. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusił wręcz sam opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców.

REKLAMA

33000 zł kary dla zakładu pogrzebowego. Trzeba zabezpieczać dane osobowe w dokumentach dotyczących pochówków

33000 zł kary – tyle musi zapłacić zakład pogrzebowy z Puław, który nie wdrożył odpowiednich organizacyjnych i technicznych zabezpieczeń dla danych osobowych. Ponadto zakład musi w ciągu 30 dni wdrożyć środki minimalizujące zagrożenie dla danych.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

REKLAMA