REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć pułapek wynajmując samochód

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci coraz częściej korzystają z usługi najmu auta np. na czas oddania do naprawy swojego samochodu. Sporządzona na piśmie umowa najlepiej zabezpiecza interesy przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynajmującego.  

Przybywa firm, które prowadzą wynajem samochodów. Konsumenci również coraz częściej korzystają z tej usługi na przykład na czas oddania do naprawy własnego samochodu lub wówczas, gdy ze względów rodzinnych potrzebują dodatkowego środka transportu. Z wynajmu korzystają też osoby przyjeżdżające na kilka dni z innego miasta, na przykład w celach służbowych lub turystycznych. Wynajmując samochód, warto sporządzić umowę na piśmie i zawrzeć w niej wszystkie prawa i obowiązki obu stron: wynajmującej firmy oraz konsumenta. W ten sposób najlepiej zabezpieczą swoje interesy przed nieuzasadnionymi roszczeniami drugiej strony.

Przed zawarciem umowy

REKLAMA

W firmach, które zajmują się wynajmowaniem samochodów, najczęściej można dokonać zamówienia auta przez internet, telefonicznie albo faksem. Umożliwia to klientowi wybór samochodu z przedstawionej oferty i gwarantuje, że zostanie mu wypożyczony pojazd konkretnej marki, a nawet we wskazanym przez niego kolorze i w ustalonym z góry czasie.

Klient, który dokonuje wcześniejszej rezerwacji, powinien zachować dowody potwierdzające złożenie zamówienia, które zostało przyjęte. Przydadzą się mu wówczas, gdyby jego rezerwacja zaginęła albo jej treść została zniekształcona. Będzie mógł wówczas łatwiej wyegzekwować na miejscu wcześniejsze ustalenia wynajmu zawarte w rezerwacji oraz uniknie sporu co do daty wynajmu oraz marki zamówionego samochodu.

W razie wyboru pojazdu z oferty internetowej oraz zamówienia go przez internet powinien wydrukować i zachować kopię zamówienia oraz korespondencję z poczty elektronicznej z wynajmującym samochody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy przyjmują też rezerwację faksem lub przez telefon. Radzimy wówczas zachować wydruk z faksu lub domagać się potwierdzenia ustaleń rezerwacji na piśmie, np. listem lub faksem.

Wcześniejsza rezerwacja pojazdu nie jest jednak zawsze konieczna. Firmy wynajmują samochody również osobom, które wcześniej nie złożyły zamówienia. Najczęściej przedstawiają im jednak znacznie bardziej ograniczoną ofertę z tych pojazdów, których nikt wcześniej nie zarezerwował.

Ważne!

Sposób ustalenia terminów płatności i określenie wysokości rat zależy od woli stron

Co musi zawierać umowa

REKLAMA

Wprawdzie umowa wynajmu samochodu zawarta w formie ustnej jest ważna, to jednak dla celów dowodowych lepiej sporządzić ją na piśmie. W razie sporu co do jej postanowień, pisemna umowa będzie stanowiła dowód w sprawie. Nie trzeba będzie wówczas uzasadniać na przykład zeznaniami świadków, jakie prawa i obowiązki strony nałożyły wzajemnie na siebie.

Umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla wynajmującego i konsumenta. Oba egzemplarze powinny zostać podpisane przez konsumenta oraz przedstawiciela firmy, która wynajmuje samochody.

W umowie należy określić:

• strony umowy, podając dane konsumenta (imię, nazwisko i adres) oraz firmy wynajmującej pojazd (nazwę firmy i siedzibę),

• długość okresu wynajmu,

• markę, rocznik, numer silnika, numer rejestracyjny i inne istotne dane wynajmowanego pojazdu,

• wysokość opłaty za wynajem i sposób oraz termin zapłaty,

• obowiązki stron co do obowiązku dokonywania napraw oraz ponoszenia kosztów usuwania uszkodzeń powstałych z winy konsumenta (np. podczas wypadku, któremu uległ samochód prowadzony przez konsumenta),

• możliwość wcześniejszego odstąpienia od umowy,

• opis widocznych uszkodzeń pojazdu (np. wszelkich otarć i wgnieceń karoserii, uszkodzeń tapicerki). Konsument powinien dopilnować, aby zostały one dokładnie ujęte w umowie, ponieważ w ten sposób uniknie płacenia za szkody, których nie spowodował.

W umowie najczęściej określa się sposób ustalenia zapłaty, np. według stawki godzinowej, dziennej lub tygodniowej. Wskazuje się też, czy cała należność powinna być uiszczona już w momencie podpisania umowy, czy też w ratach płatnych w podanej w umowie wysokości lub terminie.

Najczęściej firmy dysponują gotowymi wzorami umów, które dają do podpisu konsumentowi. Jeszcze przed zawarciem jej warto wówczas sprawdzić, czy nie zawiera niekorzystnych dla konsumenta klauzul. Na przykład:

• konsument został zapoznany ze stanem technicznym samochodu i akceptuje go. Podpisując umowę zawierającą taką klauzulę konsument naraża się na to, że zostanie obciążony kosztami napraw, mimo że sam nie uszkodził pojazdu, lecz firma wynajęła mu zepsuty samochód.

• przedsiębiorca może zmienić cenę najmu określoną w umowie nawet pod koniec trwania umowy, a konsument musi wówczas uiścić dopłatę,

• zakaz wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

Ważne!

Nie należy zawierać umowy o wynajem samochodu sporządzonej za granicą w języku, którego konsument nie zna

WYNAJMUJĄCY PŁACI ZA DROBNE NAPRAWY

Wynajmujący ponosi koszt napraw usterek, które wystąpiły podczas korzystania z pojazdu i uniemożliwiają jego dalszą eksploatację. Aby uwolnić się od tego obowiązku, musi udowodnić, że już w momencie zawarcia umowy stan pojazdu był zły i wymagał napraw. Może domagać się pokrycia kosztów naprawy przez firmę wynajmującą pojazdy tylko wówczas, gdy udowodni, że do uszkodzenia pojazdu doszło z winy wynajmującego.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED NIENALEŻYTYMI KOSZTAMI

• Wynajmujący samochód ma prawo zakupić dodatkową polisę.

• Domagać się, aby wynajmujący zawarł polisę NW.

• Odbierając samochód z wypożyczalni dokładnie sprawdzić jego stan i złożyć na piśmie ewentualne zastrzeżenia.

• Oddając samochód sporządzić protokół zdawczy.

Rozliczenia po wypadku

Za szkody spowodowane uszkodzeniem pojazdu zawsze odpowiada klient, który spowodował wypadek. Następuje wówczas zawsze oszacowanie kosztów naprawy szkody. W celu oszacowania ich klient powinien oddać samochód do warsztatu. Firma wynajmująca pojazdy nie może pozbawić go tego prawa. Skorzystanie z usług warsztatu, który nie należy do niej, zabezpieczy interesy konsumenta, ponieważ uniknie on zawyżenia wartości szkody w stosunku do faktycznej usterki pojazdu, co mogłoby się zdarzyć wówczas, gdyby szacował ją przedsiębiorca. Natomiast firma wypożyczająca samochody ma prawo wybrać zakład, któremu powierzy naprawę auta.

Aby skutecznie chronić swoje interesy jeszcze przed zawarciem umowy, konsument powinien sprawdzić, czy obejmuje ona ubezpieczenie NW. Wynajmujący nie może odmówić udzielenia mu dokładnych wyjaśnień co do zakresu ubezpieczenia i procedury zgłaszania szkody.

Warto też zakupić dodatkową polisę na okres wynajmu. W ten sposób klient zabezpiecza się przed odpowiedzialnością za szkodę określoną w polisie.

Aby nie płacić za naprawę samochodu niesprawnego już w momencie wypożyczenia, trzeba:

• po dokładnym obejrzeniu wypożyczanego auta zgłosić na piśmie przedsiębiorcy zastrzeżenia co do jego stanu technicznego, wykazać zauważone usterki,

• żądać dokumentów pojazdu i sprawdzić, kiedy został wykonany ostatni przegląd okresowy auta,

• oddając samochód w protokole zdawczym zamieścić informacje o tym, w jakim stanie został pojazd zwrócony. Protokół podpisują obie strony i opatrują datą.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA