REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć pułapek wynajmując samochód

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci coraz częściej korzystają z usługi najmu auta np. na czas oddania do naprawy swojego samochodu. Sporządzona na piśmie umowa najlepiej zabezpiecza interesy przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynajmującego.  

Przybywa firm, które prowadzą wynajem samochodów. Konsumenci również coraz częściej korzystają z tej usługi na przykład na czas oddania do naprawy własnego samochodu lub wówczas, gdy ze względów rodzinnych potrzebują dodatkowego środka transportu. Z wynajmu korzystają też osoby przyjeżdżające na kilka dni z innego miasta, na przykład w celach służbowych lub turystycznych. Wynajmując samochód, warto sporządzić umowę na piśmie i zawrzeć w niej wszystkie prawa i obowiązki obu stron: wynajmującej firmy oraz konsumenta. W ten sposób najlepiej zabezpieczą swoje interesy przed nieuzasadnionymi roszczeniami drugiej strony.

Przed zawarciem umowy

REKLAMA

W firmach, które zajmują się wynajmowaniem samochodów, najczęściej można dokonać zamówienia auta przez internet, telefonicznie albo faksem. Umożliwia to klientowi wybór samochodu z przedstawionej oferty i gwarantuje, że zostanie mu wypożyczony pojazd konkretnej marki, a nawet we wskazanym przez niego kolorze i w ustalonym z góry czasie.

Klient, który dokonuje wcześniejszej rezerwacji, powinien zachować dowody potwierdzające złożenie zamówienia, które zostało przyjęte. Przydadzą się mu wówczas, gdyby jego rezerwacja zaginęła albo jej treść została zniekształcona. Będzie mógł wówczas łatwiej wyegzekwować na miejscu wcześniejsze ustalenia wynajmu zawarte w rezerwacji oraz uniknie sporu co do daty wynajmu oraz marki zamówionego samochodu.

W razie wyboru pojazdu z oferty internetowej oraz zamówienia go przez internet powinien wydrukować i zachować kopię zamówienia oraz korespondencję z poczty elektronicznej z wynajmującym samochody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy przyjmują też rezerwację faksem lub przez telefon. Radzimy wówczas zachować wydruk z faksu lub domagać się potwierdzenia ustaleń rezerwacji na piśmie, np. listem lub faksem.

Wcześniejsza rezerwacja pojazdu nie jest jednak zawsze konieczna. Firmy wynajmują samochody również osobom, które wcześniej nie złożyły zamówienia. Najczęściej przedstawiają im jednak znacznie bardziej ograniczoną ofertę z tych pojazdów, których nikt wcześniej nie zarezerwował.

Ważne!

Sposób ustalenia terminów płatności i określenie wysokości rat zależy od woli stron

Co musi zawierać umowa

REKLAMA

Wprawdzie umowa wynajmu samochodu zawarta w formie ustnej jest ważna, to jednak dla celów dowodowych lepiej sporządzić ją na piśmie. W razie sporu co do jej postanowień, pisemna umowa będzie stanowiła dowód w sprawie. Nie trzeba będzie wówczas uzasadniać na przykład zeznaniami świadków, jakie prawa i obowiązki strony nałożyły wzajemnie na siebie.

Umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla wynajmującego i konsumenta. Oba egzemplarze powinny zostać podpisane przez konsumenta oraz przedstawiciela firmy, która wynajmuje samochody.

W umowie należy określić:

• strony umowy, podając dane konsumenta (imię, nazwisko i adres) oraz firmy wynajmującej pojazd (nazwę firmy i siedzibę),

• długość okresu wynajmu,

• markę, rocznik, numer silnika, numer rejestracyjny i inne istotne dane wynajmowanego pojazdu,

• wysokość opłaty za wynajem i sposób oraz termin zapłaty,

• obowiązki stron co do obowiązku dokonywania napraw oraz ponoszenia kosztów usuwania uszkodzeń powstałych z winy konsumenta (np. podczas wypadku, któremu uległ samochód prowadzony przez konsumenta),

• możliwość wcześniejszego odstąpienia od umowy,

• opis widocznych uszkodzeń pojazdu (np. wszelkich otarć i wgnieceń karoserii, uszkodzeń tapicerki). Konsument powinien dopilnować, aby zostały one dokładnie ujęte w umowie, ponieważ w ten sposób uniknie płacenia za szkody, których nie spowodował.

W umowie najczęściej określa się sposób ustalenia zapłaty, np. według stawki godzinowej, dziennej lub tygodniowej. Wskazuje się też, czy cała należność powinna być uiszczona już w momencie podpisania umowy, czy też w ratach płatnych w podanej w umowie wysokości lub terminie.

Najczęściej firmy dysponują gotowymi wzorami umów, które dają do podpisu konsumentowi. Jeszcze przed zawarciem jej warto wówczas sprawdzić, czy nie zawiera niekorzystnych dla konsumenta klauzul. Na przykład:

• konsument został zapoznany ze stanem technicznym samochodu i akceptuje go. Podpisując umowę zawierającą taką klauzulę konsument naraża się na to, że zostanie obciążony kosztami napraw, mimo że sam nie uszkodził pojazdu, lecz firma wynajęła mu zepsuty samochód.

• przedsiębiorca może zmienić cenę najmu określoną w umowie nawet pod koniec trwania umowy, a konsument musi wówczas uiścić dopłatę,

• zakaz wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

Ważne!

Nie należy zawierać umowy o wynajem samochodu sporządzonej za granicą w języku, którego konsument nie zna

WYNAJMUJĄCY PŁACI ZA DROBNE NAPRAWY

Wynajmujący ponosi koszt napraw usterek, które wystąpiły podczas korzystania z pojazdu i uniemożliwiają jego dalszą eksploatację. Aby uwolnić się od tego obowiązku, musi udowodnić, że już w momencie zawarcia umowy stan pojazdu był zły i wymagał napraw. Może domagać się pokrycia kosztów naprawy przez firmę wynajmującą pojazdy tylko wówczas, gdy udowodni, że do uszkodzenia pojazdu doszło z winy wynajmującego.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED NIENALEŻYTYMI KOSZTAMI

• Wynajmujący samochód ma prawo zakupić dodatkową polisę.

• Domagać się, aby wynajmujący zawarł polisę NW.

• Odbierając samochód z wypożyczalni dokładnie sprawdzić jego stan i złożyć na piśmie ewentualne zastrzeżenia.

• Oddając samochód sporządzić protokół zdawczy.

Rozliczenia po wypadku

Za szkody spowodowane uszkodzeniem pojazdu zawsze odpowiada klient, który spowodował wypadek. Następuje wówczas zawsze oszacowanie kosztów naprawy szkody. W celu oszacowania ich klient powinien oddać samochód do warsztatu. Firma wynajmująca pojazdy nie może pozbawić go tego prawa. Skorzystanie z usług warsztatu, który nie należy do niej, zabezpieczy interesy konsumenta, ponieważ uniknie on zawyżenia wartości szkody w stosunku do faktycznej usterki pojazdu, co mogłoby się zdarzyć wówczas, gdyby szacował ją przedsiębiorca. Natomiast firma wypożyczająca samochody ma prawo wybrać zakład, któremu powierzy naprawę auta.

Aby skutecznie chronić swoje interesy jeszcze przed zawarciem umowy, konsument powinien sprawdzić, czy obejmuje ona ubezpieczenie NW. Wynajmujący nie może odmówić udzielenia mu dokładnych wyjaśnień co do zakresu ubezpieczenia i procedury zgłaszania szkody.

Warto też zakupić dodatkową polisę na okres wynajmu. W ten sposób klient zabezpiecza się przed odpowiedzialnością za szkodę określoną w polisie.

Aby nie płacić za naprawę samochodu niesprawnego już w momencie wypożyczenia, trzeba:

• po dokładnym obejrzeniu wypożyczanego auta zgłosić na piśmie przedsiębiorcy zastrzeżenia co do jego stanu technicznego, wykazać zauważone usterki,

• żądać dokumentów pojazdu i sprawdzić, kiedy został wykonany ostatni przegląd okresowy auta,

• oddając samochód w protokole zdawczym zamieścić informacje o tym, w jakim stanie został pojazd zwrócony. Protokół podpisują obie strony i opatrują datą.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA