REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kogo może adoptować

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Osoba starająca się o adopcję dziecka musi być pełnoletnia i nie może być ubezwłasnowolniona. Adoptować dziecko może zarówno bezdzietne małżeństwo, jak i osoby posiadające własne dzieci.

 

Adopcji (inaczej: przysposobienia) może dokonać osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletność i brak ubezwłasnowolnienia). Badane są też "kwalifikacje osobiste" tej osoby - muszą one wskazywać, że osoba ta będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.

 

Oprócz małżeństw również osoba samotna niebędąca w związku małżeńskim może adoptować dziecko. W praktyce jednak w konfrontacji z małżeństwami starającymi się o adopcję osoba samotna ma mniejsze na to szanse. Natomiast przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie. Nie może zatem ubiegać się o adopcję wspólną para pozostająca w związku nieformalnym (konkubinacie).

Wymagania dla przysposabiających

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Istotnym warunkiem adopcji jest też odpowiednia różnica wieku między dzieckiem a rodzicami przysposabiającymi. Żadne przepisy nie precyzują jednak, jaka różnica jest odpowiednia. Przyjmuje się, że najmniej powinna ona wynosić 18 lat, natomiast górnej granicy się nie określa.

Starszy wiek nie jest przeszkodą do ustanowienia adopcji, jednak dla dobra dziecka należy wtedy udowodnić, że jest się w dobrym stanie zdrowia, który pozwala na opiekowanie się dzieckiem.

Ostatecznie więc kwestia różnicy wieku rozpatrywana jest indywidualnie. Zdarza się, że sąd (który jest organem uprawnionym do orzekania o adopcji) zgadza się na przysposobienie niemowlęcia np. przez rodziców 45-letnich.

Osoba, która chce adoptować dziecko musi też mieć odpowiednie cechy osobiste, które gwarantują należyte wywiązywanie się z nowych obowiązków. Trzeba więc posiadać nieskazitelny charakter.


Dla sprawdzenia możliwości nawiązania prawidłowych więzi emocjonalnych przyszłych rodziców z dziećmi przeprowadzany jest wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawców, a także dokonuje się wielu badań psychologicznych.

Potrzebne są różne dokumenty - czyli odpis aktu urodzenia (osoby samotne), odpis aktu małżeństwa (małżonkowie), zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, zaświadczeń z poradni zdrowia psychicznego i poradni odwykowej, potwierdzenia aktualnych dochodów.

Szczegółowe warunki stawiane rodzicom adopcyjnym mogą się nieznacznie różnić w zależności od ośrodka adopcyjnego, do którego najpierw należy się zgłosić, rozważając decyzję o przysposobieniu dziecka (szczegółową procedurę adopcji omawiamy w dalszej części poradnika).

 

Ośrodki adopcyjne gromadzą następujące dane osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka:

• imię i nazwisko;

• obywatelstwo;

• adres zamieszkania;

• stan cywilny;

• wykształcenie;

• zawód;

• miejsce pracy;

• warunki mieszkaniowe;

• stałe źródła dochodu;

• dane o stanie zdrowia umożliwiającym właściwą opiekę nad dzieckiem;

• informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego opatrzoną datą nie wcześniejszą niż jeden miesiąc przed jej złożeniem.

 

Każdy z ośrodków adopcyjnych oprócz wymagań wynikających z rozporządzenia ministra polityki społecznej z 30 września 2005 r. w sprawie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych (Dz.U. z 2005 nr 205, poz. 1701 z późn. zm.) sam ustala szczegółowe warunki stawiane kandydatom na rodziców adopcyjnych w swoich statutach oraz wewnętrznych regulaminach.

Dlatego zdarza się, że w sprawie zdrowia przyszłego rodzica jeden ośrodek wymaga zaświadczenia od lekarza rodzinnego, a inny żąda także zaświadczenia z poradni psychiatrycznej i poradni odwykowej.

 

Ważne !

Jeśli dziecko ma opiekuna, wymagana jest jego zgoda na adopcję. Tylko w szczególnych okolicznościach przysposobienie może być orzeczone wbrew woli opiekuna, jednak musi to być uzasadnione dobrem dziecka.


Dzieci małoletnie

 

Adoptować można tylko osobę małoletnią, czyli taką, która nie ukończyła 18 lat i jedynie dla jej dobra. Wymaganie małoletniości powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobienie.

Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, wymagana jest także jego zgoda na przysposobienie. W przypadku dziecka młodszego zamiast zgody sąd musi wysłuchać dziecka, jeśli jest ono w stanie pojąć znaczenie przysposobienia. Tylko wyjątkowo sąd może orzec bez zgody lub wysłuchania dziecka.

Dotyczy to dwóch sytuacji - kiedy dziecko nie jest w stanie wyrazić zgody, np. z powodu choroby, a także, gdy jest przekonane, że przysposabiający jest jego naturalnym rodzicem. Postępowanie sądowe może się zakończyć już po ukończeniu przez przysposobionego pełnoletniości.

 

13-letnie (lub starsze) dziecko musi wyrazić zgodę na swoje przysposobienie

Przeszkodą przy adopcji jest zwykle sytuacja prawna dziecka. Przede wszystkim wymagana jest zgoda rodziców biologicznych. Dotyczy ona przy adopcji pełnej i niepełnej konkretnego postępowania i konkretnego rodzica adopcyjnego.

Natomiast przy adopcji całkowej wymagana jest zgoda blankietowa na przysposobienie ich dziecka w przyszłości bez wskazania konkretnej osoby przysposabiającej. Takie oświadczenie składa się przed sądem opiekuńczym przed rozpoczęciem procedury adopcyjnej, ale nie wcześniej niż po upływie sześciu tygodni od urodzenia się dziecka.
Decyzja musi być bowiem przemyślana, zwłaszcza w przypadku matki, która tuż po porodzie nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji.

Brak zgody rodziców biologicznych powoduje, że sąd oddala wniosek o przysposobienie. Sąd również oddala wniosek, gdy zgoda zostanie cofnięta (cofniecie może nastąpić do chwili wydania orzeczenia przez sąd II instancji).

 

Zgoda powinna być wyrażona wyraźnie i osobiście przez każdego z rodziców (nie przez pełnomocnika). Zgoda nie jest wymagana wyjątkowo, jeśli rodzice biologiczni są pozbawieni władzy rodzicielskiej lub jeśli są nieznani, czy też porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia trudności. Jeśli rodzicom nie przysługuje władza rodzicielska z powodu ich małoletniości, częściowego ubezwłasnowolnienia, zawieszenia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej, ich zgoda na przysposobienie jest jednak wymagana.

 

Wyjątkowo, w szczególnych okolicznościach przysposobienie może być orzeczone bez zgody rodziców, jeśli mają oni ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a odmowa przysposobienia jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.

 

Z zasady przysposobienie dziecka przez jednego małżonka wymaga też zgody drugiego współmałżonka. Nie ma takiego wymogu, gdy nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych albo gdy porozumienie się z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

 

W praktyce bardzo często występuje przysposobienie pasierba, czyli dziecka jednego z małżonków przez drugiego z małżonków.

 

Przyjęcie pasierba

 

Głównym celem jest zapewnienie dziecku rodziny najbardziej przypominającej rodzinę naturalną. W efekcie przysposobienia pasierba mąż matki (ojczym) staje się w świetle prawa ojcem dziecka, a jego krewni, np. rodzice, wchodzą na miejsce krewnych naturalnego ojca dziecka. Jednak przy przysposobieniu pasierba nie ustają prawa i obowiązki istniejące między pasierbem a tym z jego naturalnych rodziców, którego małżonek dokonuje przysposobienia.

Czyli przysposobienie, np. przez ojczyma, nie powoduje ustania władzy rodzicielskiej przysługującej matce przysposabianego (pasierba), gdyż władza rodzicielska w takim przypadku przysługuje małżeństwu wspólnie. Przysposobienie pasierba przez konkubinę lub konkubenta rodzica naturalnego jest kłopotliwe, bo formalnie z chwilą przysposobienia ustają prawa i obowiązki istniejące pomiędzy pasierbem a obojgiem jego naturalnych rodziców, natomiast władza rodzicielska przysługuje wówczas wyłącznie przysposabiającemu.

 

 

WARUNKI STAWIANE RODZICOM

 

Warunki zwykle stawiane kandydatom na rodziców adopcyjnych to:

 

• stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,

 

• korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich,

 

• posiadanie odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz stałego źródła utrzymania,

 

• uzyskanie pozytywnej opinii ośrodka adopcyjno - opiekuńczego,

 

• odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego,

 

• stan zdrowia pozwalający na sprawowanie właściwej opieki nad dzieckiem,

 

• kandydaci powinni dawać rękojmię należytego wywiązywania się z opieki nad powierzonym dzieckiem,

 

• kandydaci nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej lub też ich władza rodzicielska nie może być ograniczona,

 

• kandydaci muszą być niekaralni.


 

ADOPCJA WSPÓLNA

 

Przysposobić wspólnie dziecko mogą tylko małżonkowie. Skutki przysposobienia wspólnego występują też wtedy, gdy dziecko przysposobione przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobione przez drugiego małżonka. Na wniosek rodzica przysposabiającego sąd może orzec, że przysposobienie wywołuje skutki przysposobienia wspólnego, jeżeli przysposabiający był małżonkiem osoby, która wcześniej dziecko przysposobiła, a małżeństwo ustało przez śmierć małżonka, który już dokonał przysposobienia.

 

 

KIEDY NIE POTRZEBA ZGODY RODZICÓW

 

Zgoda rodziców biologicznych nie jest wymagana, gdy:

 

• rodzice naturalni zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej,

 

• rodzice naturalni są nieznani,

 

• porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody,

 

• nastąpiło sądowe ustalenie ojcostwa bez przyznania ojcu władzy rodzicielskiej.


 

PRZYSPOSOBIENIE MIMO ODMOWY

 

Mimo braku zgody rodziców naturalnych na przysposobienie sąd orzeknie przysposobienie, gdy:

 

• wystąpią szczególne okoliczności,

 

• rodzice dziecka mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych,

 

• odmowa zgody na przysposobienie jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.

 

Przykład: Odmowa zgody na adopcję jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka, gdy nie ma wątpliwości, że narusza ona interes dziecka. A więc ma to miejsce na przykład, gdy rodzice naturalni nie interesowali się dzieckiem przez dłuższy czas, a pomiędzy dzieckiem a osobami chętnymi do adopcji wytworzyły się silne więzi, zwłaszcza gdy dziecko jest przekonane, że te osoby są jego rodzicami naturalnymi.

 

Ewa Grączewska-Ivanova

 

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plaże, place zabaw, parki rozrywki, tarasy w restauracjach bez dymu tytoniowego i aerozoli z e-papierosów. Jest decyzja UE

W dniu 3 grudnia 2024 r. ministrowie zdrowia państw członkowskich Unii Europejskiej zmienili zalecenia w sprawie miejsc wolnych od dymu. Unijne rekomendacje obejmą w szczególności miejsca miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone. Rekomendacje mają zastosowanie do e-papierosów i podgrzewanych wyrobów tytoniowych i stanowią zachętę dla państw członkowskich UE do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem. Jak ustaliła PAP, Polska głosowała za zmianą.

Będzie więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Rząd chce wyrównania szans edukacyjnych młodzieży z Ukrainy

Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów regulującym wsparcie dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych oraz doskonalenie kadr systemu oświaty.

Opłata reklamowa 2025 r.: część stała 3,72 zł, część zmienna 0,34 zł

Opłata reklamowa 2025 r.: część stała 3,72 zł, część zmienna 0,34 zł. W jakich przypadkach nie pobiera się opłaty reklamowej? Kto musi opłacić opłatę reklamową? Co w przypadku, gdy budynek ma więcej niż jednego właściciela?

Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

REKLAMA

Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. Sądy okręgowe o wyrównaniu emerytur przez ZUS. Pełne, czy tylko za trzy lata? [Analiza radcy prawnego]

W artykule analiza wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. sygn. akt VI U 528/24 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 15 października 2024 r. sygn. akt VI U 1016/24 w zakresie przyznanego emerytowi wyrównania. Autor dr Andrzej Hańderek radca prawny

Chorobowe 2024/2025: wynagrodzenie i zasiłek. Jaka minimalna podstawa wymiaru? Kiedy i komu ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? Jaki wniosek trzeba złożyć?

Kto ma prawo do wynagrodzenia albo zasiłki za czas choroby? Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe a ile zasiłek chorobowy? Jaka jest minimalna podstawa wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego? Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zasiłek chorobowy?

Opłata od posiadania psów 2025 r.: 178,26 zł

Opłata od posiadania psów 2025 r. Maksymalna wysokość opłaty od posiadania psów w 2025 r. wynosić będzie 178,26 zł. Kto powinien opłacić opłatę od posiadania psów? Kto jest zwolniony od opłaty od posiadania psów? Co z psami asystującymi?

Kwalifikacja wojskowa 2025: Sprawdź terminy i kto musi się stawić

Rozpoczęcie kwalifikacji wojskowej w 2025 roku ogłoszono na dzień 20 stycznia, a jej przeprowadzenie zaplanowano od 3 lutego do 30 kwietnia. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wzięcia udziału oraz jakie grupy obejmuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

REKLAMA

KRUS wprowadza zmiany w limitach przychodów. Czy stracisz na emeryturze lub rencie?

KRUS informuje, że od początku grudnia 2024 roku obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź nowe limity miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty.

QUIZ Podróżujesz po Polsce? Na pewno wiesz, gdzie są te miejsca
Gdzie znajdziemy Maczugę Herkulesa? A Kolorowe Jeziorka? Gdzie jest Kaplica Czaszek? A Sokolica? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę.

REKLAMA