REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się ubezpieczyć od dewastacji mienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA

REKLAMA

Zniszczenie drzwi czy okna przy okazji włamania może być z łatwością pokryte z polisy ubezpieczenia nieruchomości. Niestety, gdy mamy do czynienia ze zwykłym wandalizmem, z wypłatą mogą być kłopoty.

Jak rozumieć pojęcia dewastacji i wandalizmu? Jak najlepiej zabezpieczyć się przed różnym w różnych towarzystwach traktowaniem tych zjawisk w umowach ubezpieczeniowych? Przede wszystkim należy bardzo dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem.

Zniszczenie przy kradzieży

Na przykład na pierwszy rzut oka atrakcyjnie wygląda oferta Uniqa. Mamy tam w najszerszym wariancie polisy Dom i Szczęście ubezpieczenie mienia od dewastacji. Przy czym, za dewastację towarzystwo uznaje tylko rozmyślne uszkodzenie lub zniszczenie mienia dokonane przez osoby trzecie w związku z dokonaniem lub usiłowaniem dokonania kradzieży z włamaniem lub rabunku. Oznacza to tyle, że towarzystwo zapłaci odszkodowanie za zbitą szybę tylko wtedy, gdy włamywacz chciał się dostać do środka. Jeśli to przechodzący chuligan rzuci kamień i zbije szybę, trzeba ją będzie wstawiać na własny koszt. Podobnie rzecz się ma w przypadku np. drzwi wejściowych w bloku. Tylko jeśli zostały zniszczone w wyniku próby włamania, nawet nieudanej, towarzystwo zapłaci za ich wymianę lub naprawę. Jeśli jakiś wandal lub złośliwy sąsiad oblał je benzyną i podpalił lub zniszczył w innych sposób, ale nie miał na celu włamania do mieszkania, też wypłaty nie będzie.

Polisa na płot

REKLAMA

Lepiej pod tym względem wygląda oferta Ergo Hestii, która w pakiecie Hestia 7 przy zawieraniu ubezpieczenia kradzieży z włamaniem i rozboju automatycznie oferuje też ubezpieczenie na wypadek wandalizmu. Jeśli mamy tylko ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, można wykupić samą opcję odpowiedzialności za wandalizm, ale tylko w odniesieniu do domu jednorodzinnego, budynków gospodarczych lub obiektów małej architektury. Dodatkowo jest on definiowany jako rozmyślne zniszczenie przedmiotu ubezpieczenia przez osoby trzecie, również na skutek próby lub dokonania włamania. Przy czym jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć się na wypadek zbicia szyby przez wandala, to trzeba skorzystać z odrębnej opcji dodatkowej: ubezpieczenia oszkleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieco inaczej jest w Warcie, gdzie jeśli tylko polisa obejmuje przyczynę niszczenia okna (mogą to być zarówno zdarzenia losowe, jak i kradzież), to wstawienie szyby gwarantują usługi assistance. W takim przypadku towarzystwo zorganizuje pomoc szklarza, zapewniając dojazd do domu klienta i pokrywając koszty robocizny oraz sam koszt szyby. W zależności od wariantu polisy, będzie to 600 lub 1,2 tys. zł. Warto dodać, że w tym towarzystwie ryzyko dewastacji (definiowane również jako niekoniecznie związane z włamaniem zniszczenie mienia przez osobę trzecią) jest obejmowane w odniesieniu do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

Ciekawostką jest, że we wspomnianej Hestii można ubezpieczyć też elementy stałe ogrodzenia od tzw. kradzieży zwykłej, czyli na wypadek przywłaszczenia sobie części ogrodzenia przez zbieraczy złomu w czasie urlopu właściciela nieruchomości. Niestety, ani murowane ogrodzenie, ani sam dom nie może być ubezpieczony od takiego aktu wandalizmu, jakim jest na przykład pokrycie ich tzw. graffiti.

Posesja musi być ogrodzona

REKLAMA

Takiego wyłączenia nie znajdziemy podczas lektury warunków ubezpieczeń budynków i lokali mieszkalnych PZU. Tu od razu w definicjach pojęć mamy określenie dewastacji jako rozmyślne zniszczenie lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia przez osoby trzecie. I rzeczywiście taka polisa zadziała, ale tylko w odniesieniu do budynków mieszkalnych w stadium użytkowania, usytuowanych na terenie ogrodzonej posesji. Oznacza to, że niestety naszego przykładowego zdemolowania drzwi w bloku nie da się ubezpieczyć w ramach takiej umowy.

Niestety, w innym ubezpieczeniu PZU, samych mieszkań, też nie mamy takiego ryzyka. Tu od dewastacji, za opłatą dodatkowej składki, można ubezpieczyć tylko anteny telewizyjne i radiowe lub elektroniczne urządzenia monitorujące, zainstalowane poza mieszkaniem. Dodatkowo będą one ubezpieczone od kradzieży oraz innych zdarzeń losowych (np. ognia). Dodatkowe pieniądze trzeba będzie też wydać przy pierwszym z wymienionych ubezpieczeń PZU, czyli budynków i lokali mieszkalnych, jeśli będziemy chcieli ubezpieczyć od dewastacji tzw. obiekty małej architektury. Chodzi tu przede wszystkim o takie elementy wyposażenia posesji, jak: posągi, murki ogrodowe, grille murowane, fontanny, baseny, altany, urządzenia sportowe służące do rekreacji, piaskownice, śmietniki itp. Jako ciekawostkę można dodać, że w ramach tej samej opcji obejmowane są ochroną również nagrobki cmentarne (co jest możliwe też np. w Warcie czy PTU). Z naszego zestawienia (patrz ramka) widać, że to ubezpieczenie bywa obwarowane wieloma dodatkowymi obostrzeniami, co sprawia, że trudno z niego skorzystać. Od dewastacji w PZU można też ubezpieczyć instalacje dodatkowe.

ZE STRONY PRAWA

Ważne terminy zgłoszenia szkody

PZU wymaga niezwłocznego wezwania policji w przypadku dewastacji obiektów małej architektury czy ubezpieczonej nieruchomości. Na poinformowanie towarzystwa mamy trzy dni robocze od zajścia. Z kolei Warta wymaga dokonania takiej czynności najpóźniej w ciągu sześciu godzin od ujawnienia się zdarzenia dewastacji, a na zgłoszenie roszczeń mamy siedem dni.

Tymczasem zgodnie z art. 818 k.c. warunki ubezpieczenia mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. Przy czym zgodnie z par. 3 tego artykułu tylko w razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązków określonych w umowie ubezpieczyciel może odpowiednio zmniejszyć świadczenie. Dodatkowym zastrzeżeniem jest, że niepoinformowanie w terminie musi przyczynić się do zwiększenia szkody lub uniemożliwić ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności wypadku. I to na nim spoczywa ciężar dowodu.

UBEZPIECZYĆ MOŻNA NAWET NAGROBEK

Ubezpieczeniem na wypadek dewastacji poza miejscem zamieszkania mogą być objęte w ramach polis nieruchomości również nagrobki. Przy czym, żeby uniknąć rozczarowania zakresem ochrony, warto przy podpisywaniu umowy przeczytać dokładnie zasady rządzące tym ubezpieczeniem. Może się wtedy okazać, że:

• polisa nie obejmuje obsunięcia się ziemi spowodowanego przez zapadanie się ziemi oraz usuwanie się ziemi,

• ubezpieczenie nie obejmuje szkód wynikających z działalności zarządu cmentarzy, przedsiębiorstw pogrzebowych czy firm kamieniarskich (czyli np. uszkodzeń powstałych przy budowie grobu),

• polisa nie obejmuje elementów powstałych w elementach dekoracyjnych nagrobka, czyli np. zdjęć, mis, wazonów, rzeźb, posągów, ławek czy liter itp.,

• wypłaty nie będzie, jeśli po szkodzie nie poinformujemy zarządu cmentarza o uszkodzeniu nagrobka i oczywiście policji,

• polisa nie zadziała od razu, tylko np. po 15 dniach od zawarcia umowy, jeśli umowa jest zawierana bez oględzin nagrobka i jest to umowa nowa,

• warunkiem zawarcia umowy jest załączenie aktualnej fotografii nagrobka w ujęciu obrazującym ogólny wygląd i sposób wykonania.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA