REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ogladać polską tv na Wyspach

Michał Fura
Michał Fura
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie mają zbyt wielu możliwości, aby oglądać polską telewizję. Legalnie mogą to robić w internecie lub z satelity. Taka oferta jest jednak okrojona.
 

REKLAMA

Chcesz mieć dostęp do wszystkich polskich kanałów, najlepiej sprowadź sobie z Polski pełen pakiet jednego z trzech operatorów Cyfra+, Cyfrowy Polsat, platforma n, a nawet TV Trwam. Trzeba zmienić współrzędne anteny, ale my zrobimy to za ciebie - od ogłoszeń tej treści aż roi się na różnych forach internetowych, odwiedzanych przez Polaków mieszkających w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Ich autorzy bardzo często określają się jako polscy monterzy, którzy pomogą ustawić antenę satelitarną, tak aby odbierała z satelity polskie programy.

Korzystanie z dekoderów i anten satelitarnych polskich platform cyfrowych, czyli Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ i platformy n, to jedyny sposób, aby mieć na Wyspach dostęp do pełnej oferty polskich programów, a także zagranicznych tłumaczonych na język polski. W ten sposób można więc odbierać TVP1, TVP2, Polsat, TVN czy na przykład kanały tematyczne, takie jak Polsat Sport, TVN Style czy Canal+Sport, HBO, TVN24, czy TVN7. A więc wszystkie kanały, do jakich dostęp mają też klienci platform w Polsce.

Dekoder tylko w Polsce

REKLAMA

Problem polega jednak na tym, że ten jedyny sposób nie jest do końca legalny. W regulaminach operatorów satelitarnych istnieje przepis, zakazujący wywożenia dekoderów za granicę. Powód? Nadawcy programów, czyli w Polsce na przykład TVN lub Polsat, a w przypadku zagranicy - na przykład Eurosport czy HBO, zastrzegli sobie w umowach z polskimi platformami, że nie mogą one dystrybuować ich sygnału poza granicami Polski. W innych krajach mają oni bowiem umowy z tamtejszymi dostawcami telewizji satelitarnej. Jeśli Polacy oglądają więc HBO w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem polskiej platformy, wchodzi ona w konflikt interesów z platformą, która dostarcza ten kanał na Wyspach. I płaci za to kolosalne pieniądze. Teoretycznie polskie platformy mogłyby stworzyć ofertę specjalnie dla Polaków na Wyspach. Ale musiałaby zapłacić za to nadawcom znacznie więcej pieniędzy niż te, które płacą w Polsce. Z punktu widzenia biznesowego, taki projekt - zdaniem platform - nie miałby racji bytu.

Ci, którzy odbierają w ten sposób telewizję na Wyspach, podpisali umowę z działającym w Polsce operatorem i po prostu wyjechali z całym zestawem, tj. dekoderem i anteną satelitarną. Sami operatorzy podkreślają oficjalnie, że jest to złamanie regulaminu, za co grożą kary finansowe określone w umowach. W praktyce jednak, choć nikt tego nie przyzna, przymykają na to oko.

- Jeśli abonament jest płacony regularnie, nie ma powodu, żeby wypowiedzieć taką umowę. Jest to niemożliwe także dlatego, że nie ma możliwości technicznej, aby ustalić, czy dekoder jest na terytorium Polski czy gdzieś indziej - dowiedzieliśmy się u operatorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez satelitę

Inne sposoby odbioru polskiej telewizji, choć stuprocentowo legalne, dają jednak znacznie mniejsze możliwości, jeśli chodzi o liczbę polskich kanałów.

Pierwszym z nich jest odbieranie polskich stacji z satelity. Chodzi o tzw. programy nadawane free-to-air, czyli bezpłatnie. Żeby mieć do nich dostęp, trzeba kupić sprzęt do odbioru satelitarnego - dekoder i antenę. Można to zrobić w internecie. Niektóre polskie sklepy - jak na przykład www.hollex.pl - deklarują, że sprzedają sprzęt z dostawą do Wielkiej Brytanii. Można go oczywiście znaleźć także na Allegro.pl czy brytyjskiej wersji serwisu eBay.co.uk. Ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet 2,6 tys. zł. Zależą od standardu i stopnia zaawansowania sprzętu. Problemem jest jednak okrojona oferta polskich kanałów, które można oglądać z satelity. Nie obejrzymy w ten sposób najpopularniejszych stacji, takich jak TVP1, TVP2, Polsatu czy TVN. Są natomiast m.in. TV Polonia (nadawana z Astry), TVP Kultura (Astra), Polsat Zdrowie i Uroda (HotBird), Polsat2 (HotBird), Viva Polska, TV Trwam, TVN Gra, 4FUN. tv, TV Mango, TV Biznes, Tele5, Polonia 1. Są one nadawane albo z satelity Astra albo Hot Bird, które mają różne współrzędne. Dostęp do wszystkich darmowych kanałów jest więc niemożliwy. Jeśli na przykład oglądamy dostępny na Astrze kanał TVP Kultura, żeby przełączyć się na Polsat2, trzeba zmienić ustawienie anteny.

Oprócz dekodera potrzebna jest do tego także antena. Zalecana średnica to co najmniej 80 cm. Na Wyspach można je kupić od 50 funtów, ale można też przywieźć z Polski. Instalacja kosztuje z kolei kolejne 40-45 funtów. Obowiązkowo trzeba też zapłacić licencję telewizyjną - rocznie 135,50 funtów w przypadku telewizji kolorowej, natomiast w przypadku telewizji czarno-białej koszt takiej licencji to 45,50 funtów rocznie.

Magda M. z sieci

Drugim zupełnie legalnym sposobem jest po prostu oglądanie polskiej telewizji przez internet. Niestety, na razie oferta polskich stacji sprowadza się głównie do możliwości obejrzenia w sieci niektórych seriali i programów. Nie ma natomiast, poza nielicznymi wyjątkami (jak TVN24), możliwości oglądania na żywo całej ramówki w czasie rzeczywistym.

W TVN można na przykład obejrzeć w internecie odcinki serialu Magdy M. lub Odwróconych. Można je oglądać bezpośrednio w sieci, czyli w tzw. streamingu, ale wymaga to szybkich łączy internetowych (najlepiej mieć stabilne łącze internetowe o prędkości co najmniej 2 Mb/s). Niestety, trzeba za to zapłacić - nawet 11 zł za odcinek, wysyłając SMS na numer podany na stronie internetowej. Na żywo, ale za opłatą za pośrednictwem TVN24. pl, można oglądać też kanał informacyjny TVN24. Tam można też obejrzeć codzienne wydanie Faktów. Oferta TVN ma się znacznie poszerzyć na przełomie lutego i marca, kiedy wystartować ma tzw. platforma multimedialna stacji - będzie wtedy więcej dostępnych programów, część na pewno płatnych, ale będzie też oferta darmowa.

Na razie znacznie więcej w sieci oferuje Telewizja Publiczna. Pod adresem itvp. pl znaleźć można odcinki seriali TVP, a także programy rozrywkowe oraz relacje z wydarzeń sportowych (np. skoki narciarskie) oraz programy informacyjne (np. Wiadomości). Niestety, za niektóre - jak np. Tajemnicy Twierdzy Szyfrów - też trzeba zapłacić (3,66 brutto za odcinek).

W oferowaniu tzw. internetowej telewizji specjalizują się już praktycznie wszystkie największe polskie portale. Swoją internetową telewizję ma więc portal Onet pod adresem onet.tv, Wirtualna Polska - wptv.wp.pl, Interia - interia.tv, czy Gazeta. pl - wideo.gazeta.pl. Można tam oglądać nie tylko niektóre programy największych telewizji, ale także produkcje własne w różnych kategoriach tematycznych: film, sport, muzyka, informacje, moto, biznes, lifestyle, a nawet erotyka. Jej przewaga nad tradycyjną telewizją polega na tym, że znaczna część oferty to produkcje własne, często takie, których nie można zobaczyć w tradycyjnej telewizji (np. kulisy kręcenia znanych programów czy seriali, rozmowy z gwiazdami). Telewizje internetowe portali są też darmowe.

 

 

Gdzie można oglądać telewizję w internecie

 

 

Polskie serwisy wideo

 

 

Adresy innych stron

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA