REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drukarki laserowe najtańsze w eksploatacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Drzazgowski

REKLAMA

Nie zwracamy uwagi na koszty eksploatacji - to błąd, jaki popełniamy najczęściej, kupując urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę.

Do wyboru mamy wiele urządzeń, które kuszą rekordowo szybkimi i doskonałymi wydrukami bądź oferują wiele funkcji. Skuszeni niską ceną kupujemy drukarkę z tuszem w promocji lub tonerem startowym napełnionym w 50 proc. i dopiero przy kupnie materiałów eksploatacyjnych dowiadujemy się, jak drogie w eksploatacji mamy urządzenie.

Ostrzegamy! Producenci drukarek często sprzedają swoje produkty poniżej kosztów wytworzenia, a zarabiają na sprzedaży materiałów eksploatacyjnych.

Można kupić wiele zamiennych (nieoryginalnych) materiałów eksploatacyjnych (tusze, tonery, głowice, bębny). Są one znacznie tańsze od oryginalnych, jednak zastosowanie ich na ogół wiąże się z utratą gwarancji. Z jakością zamiennych materiałów eksploatacyjnych bywa bowiem różnie i najczęściej odbiegają one od materiałów oryginalnych.

Kolejny błąd popełniany przy zakupie drukarki to wybór urządzenia oferującego funkcje, z których użytkownik podczas eksploatacji w ogóle nie korzysta. W tym kontekście bardzo ważne jest dokładne określenie swoich potrzeb przed zakupem urządzenia drukującego.

Testując urządzenia drukujące i konstruując zestawienie, braliśmy pod uwagę kilka cech:

• koszt eksploatacji (koszt wydruku jednej strony, podawany w groszach za stronę);

• obciążalność (parametr obciążalności urządzenia podawany jest do zobrazowania ilości wydruków, jakie dane urządzenie może wykonać; producenci podają obciążalność w tysiącach kopii na miesiąc);

• prędkość druku (parametr określający, ile stron na minutę urządzenie jest w stanie wydrukować (dla drukarek laserowych równie ważnym parametrem jest czas, po jakim następuje wydruk pierwszej strony, podawany w sekundach);

• rozdzielczość (im wyższa, tym lepsza jakość wydruku. Dla zwykłego tekstu rozdzielczość 600x600 dpi jest wystarczająca, fotograficzne drukarki atramentowe oferują rozdzielczość 4800x4800 dpi, a drukarki laserowe z górnej półki - 1200x1200dpi);

• format papieru (maksymalny format papieru, na jakim dana drukarka jest w stanie pracować. Urządzenia te są kompatybilne w dół, tzn. na drukarce A3 można wykonywać wydruki w formacie mniejszym: A4, kopertach itd.);

• duplex (urządzenie wyposażone w tę funkcję może drukować obustronnie, bez konieczności przekładania papieru przez użytkownika);

• wbudowany serwer druku (dzięki serwerowi druku jest możliwość podłączenia urządzenia do sieci Ethernet i udostępnienia drukarki wielu osobom);

• gramatura papieru (parametr określający, jaki typ papieru może zostać wykorzystany. Im większy zakres gramatury papieru, tym lepiej);

• rodzaj interfejsu (sposób, w jaki można połączyć drukarkę z komputerem. Najstarszy to szeregowy LPT, obecnie najbardziej popularny - USB oraz połączenie kablem sieciowym RJ45).

• procesor i pamięć wewnętrzna drukarki (szybkość procesora ma bezpośredni wpływ na prędkość drukowania, a ilość pamięci na maksymalną długość kolejki wydruku oraz np. liczbę zaimplementowanych czcionek).

Przez pojęcie urządzenie wielofunkcyjne należy rozumieć drukarkę zintegrowaną przynajmniej z jedną z dodatkowych funkcji, np. skanerem, faksem lub telefonem.

JAK TO ZROBIĆ...

Wybór drukarki

PROBLEM: Jak wybrać drukarkę do firmy? Jak szybko rozwiązać ten problem?

ROZWIĄZANIE: Zakup drukarki będzie uzależniony od tego:

• Ile wydruków będziemy wykonywać w ciągu miesiąca

• Jaki będzie koszt eksploatacji i serwisu wybranego urządzenia

• Co będziemy drukować (tekst, zdjęcia, tabelki itp.)

• Jaki rozmiar papieru, na jakim będziemy drukować (A4, A3, koperta itp.)

• Czy chcemy tylko drukować, czy może także kopiować, skanować, wysyłać faksy

RODZAJE DRUKAREK

Pod względem technologii druku wyróżniamy drukarki:

igłowe

Jest to najstarsza technologia druku, która charakteryzuje się najgorszą jakością wydruków. Wadą tej technologii jest także duży hałas podczas drukowania. Drukarki igłowe jako jedyne oferują wydruki na kilku kartkach jednocześnie (np. drukowanie oryginału i kopii faktury), a pod względem kosztów eksploatacji, w stosunku do innych rozwiązań, są bezkonkurencyjne (najtańsze).

atramentowe

Dla domowych zastosowań jest to dominująca technologia druku, choć drukarki atramentowe cechuje najwyższy koszt eksploatacji. Drukarki atramentowe jako jedyne nadają się do uzyskania najwyższej jakości wydruków, takich jak np. zdjęcia.

laserowe

Drukarki laserowe to dominujące rozwiązania w firmach i wszędzie tam, gdzie wykonywana jest duża liczba wydruków. Koszt eksploatacji w stosunku do rozwiązań atramentowych jest kilkakrotnie mniejszy.

Pod względem oferowanych rozwiązań wyróżniamy:

• Monochromatyczne (czarno-białe) drukarki igłowe

• Kolorowe drukarki atramentowe

• Kolorowe atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

• Monochromatyczne drukarki laserowe

• Monochromatyczne laserowe urządzenie wielofunkcyjne

• Kolorowe drukarki laserowe

• Kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Na oficjalnych stronach internetowych firm Samsung, Canon oraz Lexmark brakuje informacji o kosztach eksploatacji oraz o maksymalnej obciążalności oferowanych urządzeń. Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy poszukują takich parametrów.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe

 

 

Hewlett-Packard Laser Color

 

 

Hewlett-Packard ColorLaserJet

 

 

Canon MF 8180

 

 

Brother MFC 9420 CN

 

 

Brother HL 2700CN

 

 

OKI C3400 N

 

 

OKI C9800 HdTN

 

 

Epson CX11 N

ROBERT DRZAZGOWSKI

robert.drzazgowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA