REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drukarki laserowe najtańsze w eksploatacji

Robert Drzazgowski

REKLAMA

Nie zwracamy uwagi na koszty eksploatacji - to błąd, jaki popełniamy najczęściej, kupując urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę.

Do wyboru mamy wiele urządzeń, które kuszą rekordowo szybkimi i doskonałymi wydrukami bądź oferują wiele funkcji. Skuszeni niską ceną kupujemy drukarkę z tuszem w promocji lub tonerem startowym napełnionym w 50 proc. i dopiero przy kupnie materiałów eksploatacyjnych dowiadujemy się, jak drogie w eksploatacji mamy urządzenie.

Ostrzegamy! Producenci drukarek często sprzedają swoje produkty poniżej kosztów wytworzenia, a zarabiają na sprzedaży materiałów eksploatacyjnych.

Można kupić wiele zamiennych (nieoryginalnych) materiałów eksploatacyjnych (tusze, tonery, głowice, bębny). Są one znacznie tańsze od oryginalnych, jednak zastosowanie ich na ogół wiąże się z utratą gwarancji. Z jakością zamiennych materiałów eksploatacyjnych bywa bowiem różnie i najczęściej odbiegają one od materiałów oryginalnych.

Kolejny błąd popełniany przy zakupie drukarki to wybór urządzenia oferującego funkcje, z których użytkownik podczas eksploatacji w ogóle nie korzysta. W tym kontekście bardzo ważne jest dokładne określenie swoich potrzeb przed zakupem urządzenia drukującego.

Testując urządzenia drukujące i konstruując zestawienie, braliśmy pod uwagę kilka cech:

• koszt eksploatacji (koszt wydruku jednej strony, podawany w groszach za stronę);

• obciążalność (parametr obciążalności urządzenia podawany jest do zobrazowania ilości wydruków, jakie dane urządzenie może wykonać; producenci podają obciążalność w tysiącach kopii na miesiąc);

• prędkość druku (parametr określający, ile stron na minutę urządzenie jest w stanie wydrukować (dla drukarek laserowych równie ważnym parametrem jest czas, po jakim następuje wydruk pierwszej strony, podawany w sekundach);

• rozdzielczość (im wyższa, tym lepsza jakość wydruku. Dla zwykłego tekstu rozdzielczość 600x600 dpi jest wystarczająca, fotograficzne drukarki atramentowe oferują rozdzielczość 4800x4800 dpi, a drukarki laserowe z górnej półki - 1200x1200dpi);

• format papieru (maksymalny format papieru, na jakim dana drukarka jest w stanie pracować. Urządzenia te są kompatybilne w dół, tzn. na drukarce A3 można wykonywać wydruki w formacie mniejszym: A4, kopertach itd.);

• duplex (urządzenie wyposażone w tę funkcję może drukować obustronnie, bez konieczności przekładania papieru przez użytkownika);

• wbudowany serwer druku (dzięki serwerowi druku jest możliwość podłączenia urządzenia do sieci Ethernet i udostępnienia drukarki wielu osobom);

• gramatura papieru (parametr określający, jaki typ papieru może zostać wykorzystany. Im większy zakres gramatury papieru, tym lepiej);

• rodzaj interfejsu (sposób, w jaki można połączyć drukarkę z komputerem. Najstarszy to szeregowy LPT, obecnie najbardziej popularny - USB oraz połączenie kablem sieciowym RJ45).

• procesor i pamięć wewnętrzna drukarki (szybkość procesora ma bezpośredni wpływ na prędkość drukowania, a ilość pamięci na maksymalną długość kolejki wydruku oraz np. liczbę zaimplementowanych czcionek).

Przez pojęcie urządzenie wielofunkcyjne należy rozumieć drukarkę zintegrowaną przynajmniej z jedną z dodatkowych funkcji, np. skanerem, faksem lub telefonem.

JAK TO ZROBIĆ...

Wybór drukarki

PROBLEM: Jak wybrać drukarkę do firmy? Jak szybko rozwiązać ten problem?

ROZWIĄZANIE: Zakup drukarki będzie uzależniony od tego:

• Ile wydruków będziemy wykonywać w ciągu miesiąca

• Jaki będzie koszt eksploatacji i serwisu wybranego urządzenia

• Co będziemy drukować (tekst, zdjęcia, tabelki itp.)

• Jaki rozmiar papieru, na jakim będziemy drukować (A4, A3, koperta itp.)

• Czy chcemy tylko drukować, czy może także kopiować, skanować, wysyłać faksy

RODZAJE DRUKAREK

Pod względem technologii druku wyróżniamy drukarki:

igłowe

Jest to najstarsza technologia druku, która charakteryzuje się najgorszą jakością wydruków. Wadą tej technologii jest także duży hałas podczas drukowania. Drukarki igłowe jako jedyne oferują wydruki na kilku kartkach jednocześnie (np. drukowanie oryginału i kopii faktury), a pod względem kosztów eksploatacji, w stosunku do innych rozwiązań, są bezkonkurencyjne (najtańsze).

atramentowe

Dla domowych zastosowań jest to dominująca technologia druku, choć drukarki atramentowe cechuje najwyższy koszt eksploatacji. Drukarki atramentowe jako jedyne nadają się do uzyskania najwyższej jakości wydruków, takich jak np. zdjęcia.

laserowe

Drukarki laserowe to dominujące rozwiązania w firmach i wszędzie tam, gdzie wykonywana jest duża liczba wydruków. Koszt eksploatacji w stosunku do rozwiązań atramentowych jest kilkakrotnie mniejszy.

Pod względem oferowanych rozwiązań wyróżniamy:

• Monochromatyczne (czarno-białe) drukarki igłowe

• Kolorowe drukarki atramentowe

• Kolorowe atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

• Monochromatyczne drukarki laserowe

• Monochromatyczne laserowe urządzenie wielofunkcyjne

• Kolorowe drukarki laserowe

• Kolorowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Na oficjalnych stronach internetowych firm Samsung, Canon oraz Lexmark brakuje informacji o kosztach eksploatacji oraz o maksymalnej obciążalności oferowanych urządzeń. Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy poszukują takich parametrów.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe

 

 

Hewlett-Packard Laser Color

 

 

Hewlett-Packard ColorLaserJet

 

 

Canon MF 8180

 

 

Brother MFC 9420 CN

 

 

Brother HL 2700CN

 

 

OKI C3400 N

 

 

OKI C9800 HdTN

 

 

Epson CX11 N

ROBERT DRZAZGOWSKI

robert.drzazgowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA