Tanie atramentówki są drogie w eksploatacji
REKLAMA
REKLAMA
Urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MP 600 jest najtańsze w eksploatacji spośród drukarek atramentowych - wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów Gazety Prawnej.
Cena wydruku czarno-białego na w wysokości 10 groszy za stronę i wydruku kolorowego (koszt: 9 groszy za stronę; liczyliśmy dwa razy - przyp. red.) powoduje, że pod względem kosztów eksploatacji urządzenie to można porównywać z segmentem tanich w eksploatacji drukarek laserowych, a nie drogich w utrzymaniu urządzeń atramentowych. To ogromna zaleta tego urządzenia. Dodatkowo MP 600, dzięki bardzo dużej rozdzielczości, pozwala na wydruki dobrej jakości zdjęć. Także skaner wbudowany w MP 600 ma wysokie parametry (porównując do innych urządzeń w tej klasie). Wszystkie te cechy, w połączeniu ze stosunkowo niską ceną, powodują, że jest to rozwiązanie godne polecenia - tak do małej firmy, jak i do domu.
Jeden moduł na cały dom
Konstruując zestawienie, naszą uwagę zwróciła unikalna funkcja, jaką oferuje Lexmark w swoim urządzeniu wielofunkcyjnym X4850. Drukarka ta wyposażona jest w moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi, który pozwala na połączenie urządzenia z komputerem bez wykorzystania kabla. Zasięg połączenia to zwykle wielkość domu jednorodzinnego. To bardzo przydatna funkcja - z dowolnego miejsca w domu czy biurze, bez plątaniny kabli, możemy wykonać wydruki. Niestety, pod względem kosztów wydruku strony w kolorze (34 grosze za A4) jest to drogi w eksploatacji sprzęt.
Nie tylko dla firm
REKLAMA
Drukarka HP 9800D, jako jedyna spośród zaprezentowanych rozwiązań, może drukować w formacie A3 i jako jedyna wyposażona jest w duplex (pozwala na wykonywanie wydruków dwustronnych bez konieczności ręcznego przekładania kartek). HP 9800D jest przewidziana do zastosowań profesjonalnych (biura architektoniczne, projektowe itp.), gdzie potrzebne są wydruki na większych kartkach, a czasem także na foliach.
Warto również zwrócić uwagę na urządzenie wielofunkcyjne MFC 440 firmy Brother, które jako jedyne spośród zaprezentowanych wyposażone jest w funkcję faksu oraz interfejs pozwalający na bezpośrednie podłączenie do sieci Ethernet. To sprzęt, który sprawdzi się w małym biurze. Za 583 zł możemy mieć urządzenie wyposażone we wszystkie potrzebne funkcje i do tego tanie w eksploatacji (14 groszy za stronę A4 wydruku czarno-białego i 9 groszy za stronę kolorową).
Tanio znaczy drogo
Najtańszą drukarką spośród zaprezentowanych jest drukarka D2460 firmy HP, która kosztuje 169 zł. Jednocześnie koszty eksploatacji są w tym przypadku najwyższe.
Ze względu na bardzo dobry stosunek ceny urządzenia do oferowanych funkcji zwracamy uwagę na wielofunkcyjne urządzenie DX 8400 firmy Epson (kosztuje 368 zł). Jest tanie w eksploatacji, a do tego wyposażone w skaner i czytnik pamięci.
W tej kategorii urządzeń atramentowych standardem jest roczna gwarancja. Jedynie rozwiązania firmy Brother i Epson objęte są dwuletnią gwarancją.
Firmy Samsung, Canon oraz Lexmark nie podają na swoich stronach internetowych informacji o kosztach eksploatacji oraz o maksymalnej obciążalności oferowanych urządzeń. Uważamy, że to błąd, ponieważ użytkownicy poszukują takich parametrów.
ABC FUNKCJI DRUKAREK I URZĄDZEŃ WIELOFUNKCYJNYCH
Testując urządzenia drukujące i konstruując zestawienie, braliśmy pod uwagę kilka cech:
• koszt eksploatacji (koszt wydruku jednej strony, podawany w groszach za stronę);
• obciążalność (parametr obciążalności urządzenia podawany jest do zobrazowania ilości wydruków, jakie dane urządzenie może wykonać; producenci podają obciążalność w tysiącach kopii na miesiąc);
• prędkość druku (parametr określający, ile stron na minutę urządzenie jest w stanie wydrukować (dla drukarek laserowych równie ważnym parametrem jest czas, po jakim następuje wydruk pierwszej strony, podawany w sekundach);
REKLAMA
• rozdzielczość (im wyższa, tym lepsza jakość wydruku. Dla zwykłego tekstu rozdzielczość 600x600 dpi jest wystarczająca, fotograficzne drukarki atramentowe oferują rozdzielczość 4800x4800 dpi, a drukarki laserowe z górnej półki - 1200x1200dpi);
• format papieru (maksymalny format papieru, na jakim dana drukarka jest w stanie pracować. Urządzenia te są kompatybilne w dół, tzn. na drukarce A3 można wykonywać wydruki w formacie mniejszym: A4, kopertach itd.);
• duplex (urządzenie wyposażone w tę funkcję może drukować obustronnie, bez konieczności przekładania papieru przez użytkownika);
• wbudowany serwer druku (dzięki serwerowi druku jest możliwość podłączenia urządzenia do sieci Ethernet i udostępnienia drukarki wielu osobom);
• gramatura papieru (parametr określa, jaki typ papieru można wykorzystać. Im większy zakres gramatury, tym lepiej);
• rodzaj interfejsu (sposób, w jaki można połączyć drukarkę z komputerem. Najstarszy to szeregowy LPT, obecnie najbardziej popularny - USB oraz połączenie kablem sieciowym RJ45),
• procesor i pamięć wewnętrzna drukarki (procesor ma bezpośredni wpływ na prędkość drukowania, a ilość pamięci na maksymalną długość kolejki wydruku oraz np. liczbę zaimplementowanych czcionek).
Przez pojęcie urządzenie wielofunkcyjne rozumiemy drukarkę zintegrowaną przynajmniej z jedną z dodatkowych funkcji, np. skanerem, faksem lub telefonem.
Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne atramentowe kolorowe
ROBERT DRZAZGOWSKI
robert.drzazgowski@infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.