REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkubenci nadal bez praw

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

W sądach przybywa spraw o rozliczenia majątkowe konkubentów. Legislatorzy nie zauważyli jednak tego problemu, opracowując najnowsze nowelizacje kodeksu rodzinnego, opiekuńczego czy cywilnego.


Konkubenci, którzy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, dorabiają się wspólnie majątku i mają dzieci, nie nabywają takich uprawnień jak małżonkowie.

Mimo że coraz więcej osób żyje w konkubinacie, to nie został on uregulowany w polskich przepisach prawa cywilnego i rodzinnego. Natomiast w ustawodawstwie wielu państw unijnych problem ten został rozwiązany.

Coraz więcej procesów

Dziecko urodzone w konkubinacie ma status dziecka pozamałżeńskiego. Ojciec musi je uznać przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, ponieważ automatycznie jego ojcostwo nie zostanie ujawnione w aktach stanu cywilnego i nie zostanie wpisany jako ojciec swojego dziecka do jego aktu urodzenia. Nieuznane dziecko nie będzie mogło nosić nazwiska swojego biologicznego ojca.

Uznane dziecko może dziedziczyć po biologicznym ojcu z mocy ustawy, a pominięte w testamencie domagać się zachowku. Ma też prawo do renty rodzinnej.

- Znajduje się ono w lepszej sytuacji niż konkubent, który nie został do dziedziczenia powołany w testamencie. Z mocy ustawy nie dziedziczy po zmarłym, nawet wówczas, gdy przez wiele lat razem dorabiali się majątku, który potem wszedł w skład masy spadkowej - tłumaczy adwokat Michał Kosiński z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenia finansowe

Po rozstaniu się konkubenci rozliczają się jak współwłaściciele, czyli nie zawsze muszą podzielić swoje dobra na równe części jak małżonkowie po rozwodzie. Porzuconemu konkubentowi nie należą się też alimenty, nawet wówczas gdy do rozstania nie doszło z jego winy.

Konkubentom rozliczającym wspólny dorobek przysługują jednak prawa takie jak współwłaścicielom, którzy nie są małżonkami.

REKLAMA

- Gdyby nie mogli dojść do porozumienia co do sposobu podziału majątku, to wówczas ich spór rozstrzyga sąd - mówi radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. Każdy z nich musi jednak udowodnić swoje prawo do konkretnych składników majątku. Może to zrobić przedstawiając rachunki i faktury wystawione na jego nazwisko, umowę darowizny, albo inne dowody zakupu - dodaje Wojciech Biernacki.

W razie zniesienia współwłasności przez sąd, to może on wyrównać wartość udziałów przez dopłaty pieniężne. Zdarza się też, że rzeczy wchodzącej w skład majątku konkubentów nie da się podzielić. Wtedy sąd może przyznać ją jednej stronie, natomiast na rzecz drugiej zasądzić pieniądze.

Na paradoksalną sytuację występującą przy rozliczeniach majątkowych konkubentów zwraca uwagę adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

- Zdarza się, że konkubent pozostaje w związku małżeńskim ze swoim dawnym partnerem, a w dodatku nie zawarł z nim nawet intercyzy o rozdzielności majątkowej. Wtedy majątek, którego dorobił się razem z konkubiną, wchodzi w skład majątku wspólnego konkubenta z małżonkiem. Gdyby doszło do rozwodu, to do połowy tego majątku będzie miał prawo rozwiedziony małżonek - tłumaczy.

Prawo do mieszkania

Konkubent może wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy lokalu, z którym łączył go konkubinat. Takie uprawnienia do lokalu ma osoba, która pozostawała w faktycznym pożyciu z najemcą i stale mieszkała z nim aż do jego śmierci.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Różnica w uprawnieniach

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bartosz Grohman, z Kancelarii White & Case

Bartosz Grohman

z Kancelarii White & Case

Osoby żyjące w konkubinacie powinny poznać przysługujące im prawa i zabezpieczyć interesy, wykorzystując instytucje przewidziane w prawie. Na przykład, aby konkubenci mogli po sobie dziedziczyć, powinni sporządzić testamenty na swoją rzecz. Należy zmienić przepisy o ubezpieczeniach społecznych, tak aby można było ubiegać się o rentę po konkubencie na takich zasadach jak po małżonku. Nie jestem zwolennikiem pomysłu, aby uprawnienia konkubentów uzależnić od obowiązku rejestrowania się ich w urzędzie stanu cywilnego, ponieważ wówczas taki związek niewiele różniłby się od małżeństwa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA