REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezsensowny zakaz ponownej rejestracji aut

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżasz na dłużej za granicę i zabierasz ze sobą samochód? Uważaj! Możesz mieć problem, by wrócić z nim do kraju. Samochód raz wyrejestrowany w Polsce nie może być ponownie zarejestrowany.

 

• Niektóre wydziały komunikacji rejestrują auta czasowo wywiezione za granicę

 

• Eksperci prawni postulują nowelizację prawa o ruchu drogowym

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Resort Infrastruktury przygotowuje ustawę o dopuszczaniu pojazdów do ruchu

 

REKLAMA

Samochód raz wyrejestrowany w Polsce nie może być ponownie zarejestrowany - taką informację otrzymał jeden z czytelników Gazety Prawnej, który wyjechał na kontrakt do innego kraju i postanowił zabrać ze sobą swoje nowe auto. Musiał on bowiem wyrejestrować samochód w Polsce, by zarejestrować i ubezpieczyć auto w innym państwie. Jednak za kilka lat zamierza wrócić do Polski i nie chce pozbywać się swojego pojazdu. Okazuje się jednak, że spora grupa osób w podobnej sytuacji będzie musiała zostawić swoje samochody za granicą.

Zgodnie z art. 79 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela, np. w przypadku gdy pojazd jest wywożony z kraju, jeżeli został zarejestrowany w innym państwie lub sprzedany za granicą.

Niedostosowany kodeks


Ustęp czwarty tego samego przepisu określa, że pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, chyba że został odzyskany po kradzieży, jest zabytkowy lub ma 25 lat lub więcej i ten model nie jest już w produkcji od co najmniej 15 lat.

- Trzeba jak najszybciej znowelizować ustawę Prawo o ruchu drogowym, gdyż jeszcze kilka lat temu nie było takich problemów - mówi Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Dodaje, że zakaz ponownej rejestracji jest bezsensownym przepisem, gdyż zmusza ludzi do pozbycia się pojazdu, nawet gdy się wyjedzie tylko na rok.

- Przeważnie przepisy innych państw określają, że jeżeli przebywa się w danym miejscu powyżej sześciu miesięcy, to trzeba przerejestrować samochód - stwierdza Ryszard Stefański.

Urzędy znają problem


- Nie ma możliwości ponownego zarejestrowania auta, które już było wyrejestrowane. Dobrze byłoby zmienić przepisy w tym zakresie - usłyszeliśmy od jednej z urzędniczek w Wydziale Komunikacji w Piotrkowie Trybunalskim.

Jednak są też miejsca w Polsce, gdzie mieszkańcom udaje się zarejestrować ponownie samochód.

- Jeżeli ktoś wyrejestrował samochód w Polsce i następnie zarejestrował go na przykład w Niemczech, to nie ma problemów z ponowną rejestracją. Taka osoba wraca z dowodem rejestracyjnym i rejestracja pojazdu przebiega podobnie, jak w przypadku zakupu auta w innym państwie - mówi Marek Walczuk, kierownik Wydziału Komunikacji w Poznaniu.

Jego zdaniem w takiej sytuacji art. 79 ust. 4 prawa o ruchu drogowym nie ma zastosowania.

Będą nowe regulacje


Ministerstwo Infrastruktury stoi na stanowisku, że pomimo tak skonstruowanych przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym istnieje możliwość ponownego zarejestrowania samochodu.

- Organy rejestrujące, prowadząc postępowanie administracyjne w związku z rejestracją takich pojazdów, powinny kierować się nie tylko literalnym stosowaniem przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale również zasadami prawa konstytucyjnego oraz postępowania administracyjnego - wyjaśnia Teresa Jakutowicz, rzecznik MI. Dodaje, że problemy związane z ponowną rejestracją rozwiąże ustawa o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, nad którą trwają prace w resorcie.

Ryszard Stefański uważa, że problem można rozwiązać, stosując tzw. czasowe wyrejestrowanie.

- Jest to już możliwe, ale w przypadku firm transportowych, np. gdy ktoś ogranicza swoją działalność wyjeżdżając na jakiś czas za granicę - dodaje.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA