REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważaj na co klikasz i jakie mejle otwierasz

Michał Fura
Michał Fura

REKLAMA

REKLAMA

Korzystając z internetu, zawsze zostawiasz ślady. Musisz uważać co robisz w sieci. Cyberprzestępcy tylko czyhają, aby poznać kody do Twoich kont internetowych w bankach czy komunikatorów internetowych.

 

REKLAMA

Nasz stosunek do ochrony prywatności w internecie - i w pracy, i w domu - może mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo w sieci - ostrzega Bartosz Świderski, konsultant w firmie CA, która zajmuje się rozwiązaniami IT mającymi zapewnić bezpieczeństwo w internecie. Jak wynika z raportu Internet Security Outlook firmy CA, tylko w 2007 roku (do października) ilość szkodliwego oprogramowania wzrosła aż 16-krotnie. Co gorsza, był to rok, w którym po raz pierwszy w siłę urosły programy szpiegujące - stanowiły aż 56 proc. całego szkodliwego oprogramowania w sieci, podczas gdy 32 proc. to konie trojańskie, 9 proc. - robaki, a zaledwie 2 proc. - wirusy.

Dla przeciętnego użytkownika internetu to informacja najgorsza z możliwych. Wirusy czy robaki mogą uszkodzić komputer lub dane, które na nim przechowujemy. To i tak pół biedy, w porównaniu z zagrożeniem, jakim są programy szpiegujące - ich zadaniem jest bowiem śledzenie i zapamiętywanie np. wszystkich haseł, jakie wystukujemy na naszej klawiaturze.

Na co uważać?

Problem też w tym, że takie programy trudno rozpoznać. Najczęściej występują jako wyskakujące i denerwujące reklamy (tzw. adware), na które nieopatrznie możemy kliknąć, instalując przy tym niebezpieczny program. Występują też w formie koni trojańskich albo programów, które pobierają pliki bez naszej wiedzy. Zawsze trzeba więc uważać, na co się klika.

REKLAMA

Programy szpiegujące lubią podszywać się pod darmowe programy zabezpieczające. W ubiegłym roku stanowiły one 6 proc. wszystkich programów szpiegujących. Zazwyczaj są one rozpowszechniane przy użyciu reklam internetowych oraz bezpłatnych narzędzi do usuwania programów szpiegujących. To ryzyko można zminimalizować, uruchamiając choćby aplikację w wyszukiwarce Firefox, która usuwa reklamy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie należy otwierać mejli pochodzących z nieznanych źródeł. Jak policzono, ponad 90 proc. poczty elektronicznej to niepożądane wiadomości (spam). Ponad 80 proc. spamu zawiera odsyłacze do niebezpiecznych stron lub szkodliwego oprogramowania. Zarówno arcyniebezpiecznych szpiegów, jak i robaków czy wirusów.

Na zainfekowanie przez boty, czyli szkodliwe oprogramowanie, narażeni są szczególnie ci, którzy ściągają np. muzykę lub filmy za pomocą sieci P2P, ale także korzystają z komunikatorów.

Hasła nikomu nie podawaj

Kupujący przez internet - a robi to prawie 6 mln internautów - powinni pamiętać, że na nich też czyhać mogą niebezpieczeństwa. Z raportu poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, które skontrolowało 50 sklepów internetowych, wynika, że połowa z nich była źle zabezpieczona. Niektóre sklepy oszczędzają na zabezpieczeniach, umieszczając strony na wspólnych serwerach, na których mogą też być domeny włamywaczy internetowych. A to ułatwia kradzież danych. Centrum twierdzi też, że e-sklepy rzadko umożliwiają dokonywanie zakupów z szyfrowaną transmisją danych, przez co dostęp do adresu czy numeru konta klienta jest dla hakera dziecinnie prosty. Żeby zminimalizować to ryzyko, należy czytać opinie innych na temat danego sklepu, sprawdzić, jak długo działa i jakie oferuje zabezpieczenia. Warto też pamiętać o odruchach, które dla każdego kupującego w sieci powinny być naturalne, a o których w mejlach przypomina serwis Allegro: Nie zapisuj swojego hasła, zapamiętaj je, nigdy go nie podawaj (nawet osobom, które podają się za pracowników Allegro), i wyloguj się, kiedy kończysz przeglądać strony.

Pamiętaj o ochronie i wydajności

W tym roku gracze internetowi należeć będą do głównych celów ataków hakerów. Szczególnie cenne są dane uwierzytelniające do ich kont. Eksperci przypominają, że wielu graczy nie ma świadomości tego zagrożenia - większą uwagę przykładają do wydajności sprzętu, zapominając o tym, jak ważne są programy go chroniące. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy w domu z tego samego komputera korzystają dzieci, które grają w sieciowe gry, a potem dorośli, którzy za jego pośrednictwem wykonują przelewy z e-kont.

Niebezpieczna popularność

Podobnym zagrożeniem są serwisy społecznościowe (np. Nasza-klasa.pl, Fotka.pl, Grono.net czy MojaGeneracja.pl), których popularność jest wykorzystywana do zainfekowania naszych komputerów. Głośnym echem odbił się w sieci przypadek Fotki.pl - na skrzynki pocztowe użytkowników trafiały mejle od nadawcy, podszywającego się pod ten serwis - kliknięcie na podany w nim link kierowało internautów na niebezpieczną witrynę, imitującą oryginalną, główną stronę serwisu. Tam pojawiała się zachęta do pobrania najnowszej wersji Flash Playera. W rzeczywistości plik zawierał niebezpieczne oprogramowanie - Trojan.Win32.Agent.CRH.

Prawdziwa Fotka natychmiast zareagowała: poinformowała, że nigdy nie wysyła do użytkowników takich mejli i nie zachęca do pobierania jakichkolwiek programów (nie wiadomo jednak, ile osób miało tę świadomość). Internauci, którzy kliknęli w link i pobrali wirusa z fałszywej strony, powinni pobrać i zainstalować programy wirusowe typu Avast, BitDefender, Kaspersky oraz NOD32. Tylko one potrafiły wtedy wykryć i zneutralizować wirusa.

Co jest dziś bezpieczne

Zdaniem CA, jak na razie - urządzenie bezprzewodowe.

- Smartphony i inne tego typu urządzenia nie będą w 2008 roku stwarzać przestępcom realnych szans na przeprowadzanie ataków. Próbne szkodliwe oprogramowanie przeznaczone na te urządzenia nie nadaje się do wykorzystania w praktyce. Jedyna istotna luka w zabezpieczeniach urządzeń bezprzewodowych wykryta w 2007 roku dotyczyła produktu Apple iPhone - dodaje Bartosz Świderski.

JAK TO ZROBIĆ...

Zasady bezpiecznego użytkowania internetu

PROBLEM: Jak poruszać się w sieci, by czuć się (w miarę) bezpiecznie?

ROZWIĄZANIE:

• Korzystać tylko z legalnego oprogramowania.

• Posiadać program antywirusowy i zaporę sieciową.

• Nie otwierać załączników z podejrzanymi wiadomości.

• Unikać stron internetowych z treściami pornograficznymi.

• Rozważnie korzystać z programów do ściągania plików z sieci.

Gdy zauważysz którąś z sześciu poniższych oznak, to sygnał, że twój komputer mógł zostać zainfekowany

• Wyraźne spowolnienie pracy komputera.

• Wyraźne spowolnienie działania internetu.

• Samoistne restartowanie bądź wyłączenie komputera.

• Samoistna zmiana tła pulpitu, zwykle z jakimś ostrzeżeniem.

• Komunikaty o zagrożeniu pochodzące z programu, którego nie instalowaliśmy.

• Problem ze znalezieniem plików i folderów bądź ich samoistna zmiana nazwy.

Bartosz Świderski, konsultant firmy CA: - Cyberprzestępcy stale poszukują nadarzających się okazji i wykorzystują wszelkie luki w zabezpieczeniach.

MICHAŁ FURA

michal.fura@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA