REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prosty jak Norton, tani jak Panda

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku programów antywirusowych jest bardzo duża konkurencja. Efekt? Co roku spadają ceny tego typu produktów. Producenci kuszą jednak odbiorców nie tylko ceną - wciąż udoskonalają swoje produkty.

Kupując program antywirusowy, użytkownicy otrzymują coraz więcej modułów wchodzących w skład programu. Wszystkie programy testowane przez GP posiadały ograniczoną czasowo możliwość pobierania uaktualnień.

Poza Mks 2k7 dom było to 12 miesięcy. Podobnie było z liczbą stanowisk, na których program możemy zainstalować - przeważają licencje jednostanowiskowe.

Tylko produkty firmy Panda i MKS posiadają licencję na trzy stanowiska. Potencjał wzrostu sprzedaży tych programów jest bezpośrednio uzależniony od wzrostu sprzedaży komputerów. Zależność ta jest wprost proporcjonalna.

Programy, które przetestowaliśmy, stanowią tylko część całej oferty dostępnej na polskim rynku. Dla użytkowników, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na tego typu programy, istnieje alternatywa w postaci darmowych programów antywirusowych. Pod względem jakości odstają one jednak od programów komercyjnych.

Coraz więcej wirusów

Wraz z rozwojem rynku IT zaczęły powstawać programy, których celem nie było ułatwienie życia człowiekowi, a wręcz odwrotnie. Takie programy w najlepszym przypadku stawały się dokuczliwe (pojawianie się żartobliwych napisów na ekranie komputera), a w najgorszym razie prowadziły do utraty danych czy fizycznej awarii sprzętu.

Tego typu programy nazwano później wirusami. Nazwa oddaje bardzo dobrze ich charakter, gdyż analogicznie do wirusa biologicznego są szkodliwe i niepożądane. Często trudno je usunąć, poza tym mają zdolność do powielania swego kodu.

Zdarza się, że twórca wirusa nie zakłada jego szkodliwości, nie jest jednak w stanie przewidzieć wszystkich możliwych skutków działania programu, które napisał.

Nieustanny wyścig twórców

W początkowych latach istnienia komputerów w naszych domach, gdy jeszcze nie było internetu, wirusy rozprzestrzeniały się za pomocą nośników (dyskietki, płyty CD-ROM). Instalując jakiś program z zainfekowanego nośnika, użytkownik nieświadomie instalował także wirusa.

Od czasu, gdy internet zaczyna być coraz bardziej powszechny, zmienia się sposób rozprzestrzeniania wirusów. Internet przyczynił się także do powstania wielu nowych zagrożeń, na jakie użytkownik jest narażony podczas codziennego korzystania ze światowej sieci komputerowej (szczególnie użytkownik nieposiadający oprogramowania antywirusowego).

Jeśli dziś korzystamy z internetu i nie mamy jakiegokolwiek zabezpieczenia antywirusowego, możemy być pewni, że kwestią godzin (a nawet minut) będzie konieczność wizyty w serwisie. Utrata danych czy awaria sprzętu to nie koniec zagrożeń - użytkownik narażony jest na kradzież danych (np. login i hasło do konta internetowego).

Programy antywirusowe w niczym nie przypominają tych sprzed kilku lat. Obecnie ochrona antywirusowa to tylko jedna z wielu funkcji, jakie oferują.

6 OZNAK INFEKCJI

1. Wyraźne spowolnienie pracy komputera.

2. Wyraźne spowolnienie działania internetu.

3. Samoistne restartowanie bądź wyłączanie komputera.

4. Samoistna zmiana tła pulpitu, zwykle z jakimś ostrzeżeniem.

5. Komunikaty o zagrożeniu pochodzące z programu, którego nie instalowaliśmy.

6. Problem ze znalezieniem plików i folderów bądź ich samoistna zmiana nazwy.

5 ZASAD BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA INTERNETU

1. Korzystanie tylko z legalnego oprogramowania.

2. Posiadanie programu antywirusowego i zapory sieciowej.

3. Nieotwieranie załączników z podejrzanymi wiadomości.

4. Unikanie stron internetowych z treściami pornograficznymi.

5. Rozważne korzystanie z programów do ściągania plików z sieci.

LISTA ZAGROŻEŃ DLA UŻYTKOWNIKA INTERNETU

Spam - Tym mianem określamy wszelką niechcianą, komercyjną korespondencję mejlową, jaka jest wysyłana do dużej liczby nieznanych użytkowników. Spam komercyjny (o charakterze handlowym) jest zakazany przez prawo polskie oraz prawodawstwo Unii Europejskiej. Te potencjalnie nieszkodliwe wiadomości pociągają za sobą negatywne konsekwencje. Obciążane są sieci i serwery pocztowe (szacuje się, że jedna na dwie wiadomości to spam).

Phishing - Metoda wykradania poufnych informacji. Najczęściej przestępca wysyła do odbiorcy mejla z odnośnikiem na stronę www oraz prośbą o wykonanie na tej stronie określonych czynności. Użytkownik, klikając w ten odnośnik, widzi stronę banku, systemu aukcyjnego itp., do złudzenia przypominającą stronę oryginalną. Wpisując jakiekolwiek dane (login, hasło itd.), udostępnia je osobie niepowołanej. Najlepszą metodą ochrony przed tego typu zagrożeniami jest świadomość, iż banki i inne instytucje finansowe nigdy nie kierują do swych klientów próśb o ujawnienie swych danych.

Adware - Do tej grupy zaliczamy programy, które bez zgody odbiorcy wyświetlają na ekranie komputera niechciane reklamy. Czasem zmieniają domyślną stronę internetową bądź tło pulpitu. Nie są to szczególnie szkodliwe programy (nie kasują, nie zmieniają, nie wykradają danych), ale często uciążliwe.

Spyware - W odróżnieniu do adware, programy typu spyware są znacznie bardziej niebezpieczne. Ich zadaniem jest szpiegowanie działań użytkownika. Za pomocą tego typu oprogramowania zbierane są informacje o preferencjach użytkownika (odwiedzane strony, hasła wpisywane w oknie wyszukiwarki), a także dane osobowe, adresy mejlowe, hasła itp. Zebrane dane wysyłane są do nieznanych użytkownikowi osób i mogą być wykorzystane do celów reklamowych (spam), ale także użyte do działalności przestępczej.

Riskware - Niektóre programy antywirusowe czasami wymagają od użytkownika, aby określił, czy dany program jest bezpieczny czy nie. Dotyczy to oprogramowania, które jest użytkownikowi potrzebne, ale które nosi znamiona oprogramowania szkodliwego. Takie oprogramowanie niesie ze sobą pewne ryzyko, ale użytkownik zgadza się na jego obecność.

Rootkit - To narzędzie wykorzystywane przez intruza do przejęcia kontroli nad komputerem. Gdy takie oprogramowanie działa na komputerze użytkownika, jest skrajnie trudne do wykrycia i usunięcia, ponieważ rootkit może przejąć kontrolę nad oprogramowaniem służącym do jego usunięcia. Niektóre programy antywirusowe wyposażone są w moduły zapobiegające instalacji w komputerze ofiary narzędzi typu rootkit.

Dialer - W dobie internetu szerokopasmowego to zagrożenie traci już swe znaczenie. Jest szkodliwe tylko w przypadku, gdy użytkownik łączy się z internetem płacąc za każdy impuls połączenia. Działanie dialera polega na tym, że zmienia on bez wiedzy użytkownika tzw. numer dostępowy na numer, gdzie koszt połączenia wynosi kilka złotych za minutę. W ten sposób naraża internautę na wysoki rachunek telefoniczny.

Kontrola Rejestru - Rejestr systemu to baza danych, w której przechowywane są wszelkie ustawienia dotyczące zainstalowanego systemu operacyjnego oraz pozostałych aplikacji. Wiele zagrożeń powstaje na skutek nieautoryzowanej modyfikacji tego rejestru przez szkodliwe oprogramowanie i wirusy.



Robert Drzazgowski

robert.drzazgowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA