REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prosty jak Norton, tani jak Panda

Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku programów antywirusowych jest bardzo duża konkurencja. Efekt? Co roku spadają ceny tego typu produktów. Producenci kuszą jednak odbiorców nie tylko ceną - wciąż udoskonalają swoje produkty.

Kupując program antywirusowy, użytkownicy otrzymują coraz więcej modułów wchodzących w skład programu. Wszystkie programy testowane przez GP posiadały ograniczoną czasowo możliwość pobierania uaktualnień.

Poza Mks 2k7 dom było to 12 miesięcy. Podobnie było z liczbą stanowisk, na których program możemy zainstalować - przeważają licencje jednostanowiskowe.

Tylko produkty firmy Panda i MKS posiadają licencję na trzy stanowiska. Potencjał wzrostu sprzedaży tych programów jest bezpośrednio uzależniony od wzrostu sprzedaży komputerów. Zależność ta jest wprost proporcjonalna.

Programy, które przetestowaliśmy, stanowią tylko część całej oferty dostępnej na polskim rynku. Dla użytkowników, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na tego typu programy, istnieje alternatywa w postaci darmowych programów antywirusowych. Pod względem jakości odstają one jednak od programów komercyjnych.

Coraz więcej wirusów

Wraz z rozwojem rynku IT zaczęły powstawać programy, których celem nie było ułatwienie życia człowiekowi, a wręcz odwrotnie. Takie programy w najlepszym przypadku stawały się dokuczliwe (pojawianie się żartobliwych napisów na ekranie komputera), a w najgorszym razie prowadziły do utraty danych czy fizycznej awarii sprzętu.

Tego typu programy nazwano później wirusami. Nazwa oddaje bardzo dobrze ich charakter, gdyż analogicznie do wirusa biologicznego są szkodliwe i niepożądane. Często trudno je usunąć, poza tym mają zdolność do powielania swego kodu.

Zdarza się, że twórca wirusa nie zakłada jego szkodliwości, nie jest jednak w stanie przewidzieć wszystkich możliwych skutków działania programu, które napisał.

Nieustanny wyścig twórców

W początkowych latach istnienia komputerów w naszych domach, gdy jeszcze nie było internetu, wirusy rozprzestrzeniały się za pomocą nośników (dyskietki, płyty CD-ROM). Instalując jakiś program z zainfekowanego nośnika, użytkownik nieświadomie instalował także wirusa.

Od czasu, gdy internet zaczyna być coraz bardziej powszechny, zmienia się sposób rozprzestrzeniania wirusów. Internet przyczynił się także do powstania wielu nowych zagrożeń, na jakie użytkownik jest narażony podczas codziennego korzystania ze światowej sieci komputerowej (szczególnie użytkownik nieposiadający oprogramowania antywirusowego).

Jeśli dziś korzystamy z internetu i nie mamy jakiegokolwiek zabezpieczenia antywirusowego, możemy być pewni, że kwestią godzin (a nawet minut) będzie konieczność wizyty w serwisie. Utrata danych czy awaria sprzętu to nie koniec zagrożeń - użytkownik narażony jest na kradzież danych (np. login i hasło do konta internetowego).

Programy antywirusowe w niczym nie przypominają tych sprzed kilku lat. Obecnie ochrona antywirusowa to tylko jedna z wielu funkcji, jakie oferują.

6 OZNAK INFEKCJI

1. Wyraźne spowolnienie pracy komputera.

2. Wyraźne spowolnienie działania internetu.

3. Samoistne restartowanie bądź wyłączanie komputera.

4. Samoistna zmiana tła pulpitu, zwykle z jakimś ostrzeżeniem.

5. Komunikaty o zagrożeniu pochodzące z programu, którego nie instalowaliśmy.

6. Problem ze znalezieniem plików i folderów bądź ich samoistna zmiana nazwy.

5 ZASAD BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA INTERNETU

1. Korzystanie tylko z legalnego oprogramowania.

2. Posiadanie programu antywirusowego i zapory sieciowej.

3. Nieotwieranie załączników z podejrzanymi wiadomości.

4. Unikanie stron internetowych z treściami pornograficznymi.

5. Rozważne korzystanie z programów do ściągania plików z sieci.

LISTA ZAGROŻEŃ DLA UŻYTKOWNIKA INTERNETU

Spam - Tym mianem określamy wszelką niechcianą, komercyjną korespondencję mejlową, jaka jest wysyłana do dużej liczby nieznanych użytkowników. Spam komercyjny (o charakterze handlowym) jest zakazany przez prawo polskie oraz prawodawstwo Unii Europejskiej. Te potencjalnie nieszkodliwe wiadomości pociągają za sobą negatywne konsekwencje. Obciążane są sieci i serwery pocztowe (szacuje się, że jedna na dwie wiadomości to spam).

Phishing - Metoda wykradania poufnych informacji. Najczęściej przestępca wysyła do odbiorcy mejla z odnośnikiem na stronę www oraz prośbą o wykonanie na tej stronie określonych czynności. Użytkownik, klikając w ten odnośnik, widzi stronę banku, systemu aukcyjnego itp., do złudzenia przypominającą stronę oryginalną. Wpisując jakiekolwiek dane (login, hasło itd.), udostępnia je osobie niepowołanej. Najlepszą metodą ochrony przed tego typu zagrożeniami jest świadomość, iż banki i inne instytucje finansowe nigdy nie kierują do swych klientów próśb o ujawnienie swych danych.

Adware - Do tej grupy zaliczamy programy, które bez zgody odbiorcy wyświetlają na ekranie komputera niechciane reklamy. Czasem zmieniają domyślną stronę internetową bądź tło pulpitu. Nie są to szczególnie szkodliwe programy (nie kasują, nie zmieniają, nie wykradają danych), ale często uciążliwe.

Spyware - W odróżnieniu do adware, programy typu spyware są znacznie bardziej niebezpieczne. Ich zadaniem jest szpiegowanie działań użytkownika. Za pomocą tego typu oprogramowania zbierane są informacje o preferencjach użytkownika (odwiedzane strony, hasła wpisywane w oknie wyszukiwarki), a także dane osobowe, adresy mejlowe, hasła itp. Zebrane dane wysyłane są do nieznanych użytkownikowi osób i mogą być wykorzystane do celów reklamowych (spam), ale także użyte do działalności przestępczej.

Riskware - Niektóre programy antywirusowe czasami wymagają od użytkownika, aby określił, czy dany program jest bezpieczny czy nie. Dotyczy to oprogramowania, które jest użytkownikowi potrzebne, ale które nosi znamiona oprogramowania szkodliwego. Takie oprogramowanie niesie ze sobą pewne ryzyko, ale użytkownik zgadza się na jego obecność.

Rootkit - To narzędzie wykorzystywane przez intruza do przejęcia kontroli nad komputerem. Gdy takie oprogramowanie działa na komputerze użytkownika, jest skrajnie trudne do wykrycia i usunięcia, ponieważ rootkit może przejąć kontrolę nad oprogramowaniem służącym do jego usunięcia. Niektóre programy antywirusowe wyposażone są w moduły zapobiegające instalacji w komputerze ofiary narzędzi typu rootkit.

Dialer - W dobie internetu szerokopasmowego to zagrożenie traci już swe znaczenie. Jest szkodliwe tylko w przypadku, gdy użytkownik łączy się z internetem płacąc za każdy impuls połączenia. Działanie dialera polega na tym, że zmienia on bez wiedzy użytkownika tzw. numer dostępowy na numer, gdzie koszt połączenia wynosi kilka złotych za minutę. W ten sposób naraża internautę na wysoki rachunek telefoniczny.

Kontrola Rejestru - Rejestr systemu to baza danych, w której przechowywane są wszelkie ustawienia dotyczące zainstalowanego systemu operacyjnego oraz pozostałych aplikacji. Wiele zagrożeń powstaje na skutek nieautoryzowanej modyfikacji tego rejestru przez szkodliwe oprogramowanie i wirusy.



Robert Drzazgowski

robert.drzazgowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA