REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagrożone małe przedszkola

Jolanta Góra

REKLAMA

Podpisane przez Katarzynę Hall, minister edukacji narodowej, rozporządzenie w sprawie małych przedszkoli pozwala tworzyć aż 25-osobowe grupy.

 

NOWE PRAWO

Alternatywne przedszkola miały ułatwić dostęp wiejskim dzieciom w wieku od trzech do pięciu lat do edukacji. Zdaniem Moniki Ebert ze Stowarzyszenia Rodziców TU w Zalesiu Górnym (woj. mazowieckie), podpisane wczoraj przez minister edukacji narodowej rozporządzenie, umożliwiające rejestrację takich placówek, jest krzywdzące dla dzieci.

Zgodnie z nim, zarówno w zespole wychowania przedszkolnego, jak i w punkcie przedszkolnym grupy mogą liczyć od 3 do 25 dzieci.

- Niedopuszczalne jest, aby tak duża liczba dzieci była pod opieką jednej osoby - uważa Monika Ebert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnia, że gdy nauczycielka będzie musiała zaprowadzić trzylatka do toalety, pozostałe dzieci zostaną bez opieki. Tak liczne grupy mogą być tworzone w normalnych przedszkolach, gdzie wychowawcy pomaga jeszcze jedna, a czasem dwie osoby. Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego uważa, że do jednej grupy powinno chodzić maksymalnie 15 dzieci. Wówczas nawet w przypadku braku drugiego opiekuna, nauczycielce będzie łatwiej zadbać o bezpieczeństwo.

Według Zbigniewa Włodkowskiego, podsekretarza stanu w MEN, przepisy mają służyć aktywizacji rodziców, którzy powinni brać czynny udział w zajęciach.

Ponadto eksperci podkreślają, że nie ma jasnego rozgraniczenia pomiędzy przedszkolem niepublicznym, a punktem przedszkolnym.

- Zapisano jedynie, że minimalny dzienny wymiar zajęć wynosi 3 godziny, a tygodniowy 12 godzin - tłumaczy Monika Ebert.

Jej zdaniem powinno być wyraźnie zapisane, że zajęcia w punkcie trwają maksymalnie pięć godzin dziennie, a w przedszkolu minimalnie pięć godzin. Brak takiej definicji może spowodować, że samorządy nie będą chciały rejestrować przedszkoli niepublicznych, którym muszą wypłacać dotację w wysokości 75 proc. kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. W ich interesie będzie zmuszanie do rejestracji punktów przedszkolnych, dla których dotacja wynosi jedynie 40 proc. W efekcie zmniejszy się dostęp do edukacji przedszkolnej. W miastach bowiem nikt nie odważy się założyć przedszkola prywatnego, trudnego do utrzymania w przypadku tak niskiej dotacji.

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA