Ponad 40 nowych połączeń lotniczych

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka
rozwiń więcej
inforCMS
Wiosenno-letni rozkład lotów wejdzie w życie pod koniec marca, ale tani przewoźnicy już teraz zapowiadają ponad 40 nowych połączeń m.in. 25 nowych kierunków do Anglii, Irlandii i Szkocji.


Ponad 21,6 mln osób wyjedzie w tym roku w podróż z Polski samolotem. To o 13 proc. więcej niż w 2007 roku - prognozuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Linie lotnicze chcąc wykorzystać tę koniunkturę wprowadzają coraz więcej połączeń na trasach, z których najczęściej korzystają Polacy, ale rozszerzają również siatkę połączeń o nowe miasta.

Dynamiczny rozwój rynku

Polska jest dla przewoźników niskokosztowych rynkiem strategicznym. Obok m.in. Chin czy Indii należy do grupy krajów, które od kilku lat przeżywają boom na rynku lotniczym i utrzymują dwucyfrową dynamikę wzrostu, podczas kiedy przewozy pasażerskie na świecie rosną średnio o 6-7 proc. Firmy już obecne w Polsce rozwijają zakres usług wprowadzając do siatki lotów nowe kierunki, a na rynek nadal wchodzą nowi przewoźnicy. Łącznie z Polski będzie operować już 59 firm, w tym aż 20 tanich linii.

W lutym pierwsze rejsy z Polski do Wlk. Brytanii uruchomi brytyjska firma bmibaby. Będzie latać z trzech miast: Warszawy, Gdańska i Krakowa. W maju z Warszawy do Rejkiawiku wystartuje Iceland Express.

Na wycieczkę do Europy

Nieco bliżej, do fińskiego Turku, połączenie z Gdańska uruchamia od kwietnia Wizz Air. Kolejny kierunek - do Mediolanu - otwierają z Krakowa linie Volare dopiero od kilku miesięcy obecne w Polsce. W tym samym czasie Kraków straci jednak jednego przewoźnika. Germanwings zdecydował, że od kwietnia przenosi swoje operacje (do sześciu niemieckich miast) na lotnisko w Katowicach. Grafik lotów nadal jest opracowywany. Nowe trasy wprowadzają linie Norwegian Air: poza dwoma miastami w Norwegii przewoźnik proponuje także od czerwca wakacyjny kierunek do Splitu w Chorwacji.

- Zwiększamy także częstotliwość obecnych połączeń: do Paryża, Oslo, Alicante. W warszawskiej bazie latem pojawi się trzeci samolot - zapowiada Marek Sławatyniec, przedstawiciel Norwegian Air.

Jego zdaniem w tym roku można się spodziewać wejścia do Polski jeszcze jednej dużej firmy lotniczej. Nie chodzi jednak o Emirates Airlines, które zapowiadały taki projekt. Bliskowschodni gigant stara się na razie o wstęp na lotnisko w Berlinie. Jeśli mu się powiedzie, zrezygnuje z Warszawy.

Kierunki wakacyjne

Wznowienie lotów do typowo urlopowych regionów planuje również Centralwings, który w poprzednich latach woził turystów m.in. do Grecji, Włoch i Bułgarii.

- Na razie proponujemy miejsca do Hurghady w Egipcie, ale na wakacje na pewno wprowadzimy inne kierunki. Negocjujemy z biurami podróży, bo to propozycja przygotowywana we współpracy - mówi Kamil Wnuk z Centralwings.

Spółka dysponuje dziś dziewięcioma samolotami, ale do rozpoczęcia nowego sezonu będzie mieć kolejne trzy maszyny.

Wśród nowych tras Centralwings, które pojawią się w nowym rozkładzie, znalazło się pierwsze zagraniczne połączenie tego przewoźnika z Francji do Hiszpanii: Lille - Barcelona.

Nowy przewoźnik w kraju

Nowością w rozkładzie będzie też krajowe połączenie realizowane przez innego niż LOT przewoźnika. 29 marca na trasie Kraków - Poznań trzy razy w tygodniu, dwa razy dziennie będzie latać Jet Air.

- Na początku stycznia uruchomiliśmy pierwszą trasę Katowice - Bydgoszcz. Niewykluczone, że w tym roku będą jeszcze inne połączenia krajowe, ale latamy także za granicę - do Berlina i Kopenhagi, a rozważamy loty do Wiednia - mówi Mateusz Kokosiński, kierownik działu sprzedaży Jet Air.

Przewoźnicy prześcigają się w propozycjach, które skłonią klienta do wyboru tej, a nie innej linii. Wizz Air, największy tani przewoźnik w Polsce, oferuje możliwość zarezerwowania miejsc z większą przestrzenią na nogi, Ryanair, który ma ambicje zdetronizować nie tylko lidera tanich połączeń, ale nawet narodowego przewoźnika LOT, daje możliwość wykupienia pierwszeństwa wejścia do samolotu czy internetową odprawę (check-in), a Centralwings zniżkę na lotniskowy parking.

Linie easyJet, jeden z największych tanich przewoźników w Europie i w Polsce, podjęły decyzję o przeniesieniu do Polski swojego brytyjskiego centrum obsługi klienta. Firma nie zamierza oddać konkurentom pola i chce zwiększyć zaangażowanie na polskim rynku. Callcenter z obsługą także w języku polskim, której do tej pory nie było, ma zacząć działać jeszcze w tym miesiącu.

- Do tej pory obsługą klienta zajmował się wewnętrzny dział easyJet w Londynie. Tę usługę przejmuje zewnętrzna firma, która zatrudni 100 osób - mówi Arkadiusz Frączak, rzecznik easyJet w Polsce.

Nowe połączenia tanich przewoźników
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


DODATKOWE OPŁATY W TANICH LINIACH*

• za zmianę nazwiska na bilecie 100 euro

• za zmianę lotu 45 euro

• za nadbagaż 8 euro/kg

• za sprzęt sportowy 30 euro/szt./w jedną stronę

• za fotelik dziecięcy 12 euro/w jedną stronę

• za instrumenty 30 euro/szt./w jedną stronę

• za transakcję kartą kred. 6 euro

* w Ryanair - wysokość opłat różni się u różnych przewoźników

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka

katarzyna.kozinska@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...