REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka od znajomych, sąsiada...

Katarzyna Rychter
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istota umowy pożyczki sprowadza się do tego, że pożyczkodawca zobowiązuje się do przeniesienia na pożyczkobiorcę pewnej kwoty lub określonej ilości rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (np. ryż, cement, owoce). Pożyczkobiorca zobowiązuje się natomiast zwrócić tę samą kwotę lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku w tej samej ilości.

Przedmiotem pożyczki mogą być tylko takie rzeczy, które można określić miarą, wagą i ilością. Nie zaś przedmioty określone co do tożsamości, jak np. samochód czy mieszkanie.

Nie zawsze na piśmie

Gdy bank albo inna instytucja, nie chce udzielić nam pożyczki, ponieważ nie spełniamy wskazanych warunków, możemy spróbować uzyskać pomoc u znajomych, sąsiadów, w rodzinie. Zresztą z reguły szukamy takich prywatnych źródeł pomocy, kiedy potrzebujemy mniejszych kwot, o które raczej nie ubiegamy się w banku - chociażby dlatego, że szkoda zachodu. Chcąc pożyczyć pieniądze prywatnie, możemy samodzielnie spisać umowę pożyczki. Nie musi mieć ona formy aktu notarialnego. Umowa pożyczki może być zawarta pisemnie albo nawet ustnie. Warto jednak zachować formę pisemną dla celów dowodowych. W razie sporu mogącego wyniknąć na tle zaciągniętej pożyczki, dokument taki będzie stanowił dowód w sądzie. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym, umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona na piśmie.

Dane w umowie

REKLAMA

W treści umowy muszą się znaleźć dokładne dane stron umowy. Imiona, nazwiska, numery i serie dowodów osobistych. Gdy stroną umowy pożyczki jest przedsiębiorca, musi się w niej znaleźć jego numer REGON. Oczywiście, umowa musi wyraźnie określać przedmiot pożyczki i sposób jego zwrotu - na przykład kwota 3 tys. złotych płatne w dwóch równych ratach w określonym terminie. Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu umowy przez dającego pożyczkę. Na umowie pożyczki zawartej na piśmie muszą się znaleźć własnoręczne podpisy pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy.

Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od zawartej umowy pożyczki należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. kwoty lub wartości pożyczki. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy pożyczki i ciąży na osobie biorącej pożyczkę. Do 1 stycznia 2007 r. obowiązywała regulacja, zgodnie z którą obowiązek zapłaty podatku ciążył na obu stronach

REKLAMA

Nie zawsze przedmiot pożyczki jest wydawany od razu, z chwilą zawarcia umowy. Warto więc wiedzieć, że prawo żądania o wydanie biorącemu pożyczkę jej przedmiotu nie trwa wiecznie. Roszczenie to bowiem przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany.

Prawem pożyczkobiorcy jest także to, aby wiedział o stanie, w jakim znajduje się pożyczany mu przedmiot. Jeżeli rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, pożyczkobiorca ma obowiązek naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach, nie zawiadomił go o nich. Zasada ta nie odnosi się do sytuacji, w której biorący mógł z łatwością wadę zauważyć.

Jakie oprocentowanie

W umowie pożyczki można także zastrzec obowiązek zapłaty odsetek od pożyczonej sumy pieniędzy. Wierzyciel ma prawo udzielić pożyczki na procent. Wysokość oprocentowania (odsetek za udzielenie pożyczki) może być ustalona przez strony, ale jeśli nie jest - nalicza się odsetki ustawowe.

Wzór umowy pożyczki

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 720-724 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA