Jak złożyć pozew o rozwód
REKLAMA
REKLAMA
Pozew o rozwód można napisać i złożyć w sądzie samodzielnie. Oczywiście można działać korzystając z pomocy pełnomocnika. Nie istnieje natomiast obowiązek, aby na pozwie został złożony podpis przez adwokata lub radcę prawnego, jak ma to miejsce na przykład w przypadku kasacji kierowanej do Sądu Najwyższego.
Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa, zaś w przypadku braku takiej podstawy, właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, to wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej. Na pozwie powód musi złożyć swój własnoręczny podpis.
Treść pozwu
REKLAMA
Pozew winien zawierać elementy, które określają w szczególności miejsce i datę, sąd, rodzaj wnoszonego pisma, imię (imiona) i nazwisko, jak też adres stron, czyli powoda i pozwanego. W pozwie rozwodowym powód wyszczególnia, czego jeszcze oczekuje od sądu. Może tu chodzić np. o ustanowienie prawa opieki nad małoletnim dzieckiem małżonków lub alimentów na rzecz wspólnych dzieci. W pozwie można też zawrzeć wniosek o nieorzekanie o winie któregokolwiek z małżonków. W innym wypadku sąd orzeknie, kto z małżonków jest winny rozkładu pożycia. Następnie w pozwie rozwodowym zamieszczamy jego uzasadnienie, wskazanie dowodów na poparcie powołanych we wniosku okoliczności (np. dowód ze świadków, dowód z przesłuchania stron itd.) oraz podpis strony.
Uzasadnienie pozwu musi w możliwie szczegółowy sposób opisywać sytuację, jaka zaistniała pomiędzy małżonkami. Sąd musi bowiem na tej podstawie ocenić zasadność orzeczenia rozwodu.
Do pozwu dołączamy też niezbędne dokumenty, jak np. odpis aktu małżeństwa stron, odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci stron, zaświadczenia stron o dochodach, odpis pozwu.
Pozew
rozwodowy można złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub przesłać go pocztą, najlepiej listem poleconym
Obciążenie kosztami
REKLAMA
Od pozwu pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 zł. W razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową (opłata stosunkowa pobierana jest w sprawach o prawa majątkowe, a wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł) od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.
Jeśli osoba wnosząca pozew ma trudną sytuację materialną i nie jest w stanie ponosić kosztów sądowych bez uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny, wówczas może zostać przez sąd zwolniona z obowiązku wniesienia opłaty. Osoba taka musi jednak złożyć do sądu wniosek z oświadczeniem dotyczącym konkretnych danych o stanie rodziny, majątku i o osiąganych dochodach.
Ważne!
W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa
Wzór pozwu rozwodowego
KATARZYNA RYCHTER
katarzyna.rychter@infor.pl
Podstawa prawna
• Art. 56 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zm.).
• Art. 13, 26 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 ze zm.).
REKLAMA