REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć pozew o rozwód

Katarzyna Rychter

REKLAMA

REKLAMA

Gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, jeden z małżonków albo oboje mogą wnieść pozew do sądu o rozwód. Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie wszelkich więzi pomiędzy mężem i żoną w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej.

Pozew o rozwód można napisać i złożyć w sądzie samodzielnie. Oczywiście można działać korzystając z pomocy pełnomocnika. Nie istnieje natomiast obowiązek, aby na pozwie został złożony podpis przez adwokata lub radcę prawnego, jak ma to miejsce na przykład w przypadku kasacji kierowanej do Sądu Najwyższego.

Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa, zaś w przypadku braku takiej podstawy, właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, to wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej. Na pozwie powód musi złożyć swój własnoręczny podpis.

Treść pozwu

REKLAMA

Pozew winien zawierać elementy, które określają w szczególności miejsce i datę, sąd, rodzaj wnoszonego pisma, imię (imiona) i nazwisko, jak też adres stron, czyli powoda i pozwanego. W pozwie rozwodowym powód wyszczególnia, czego jeszcze oczekuje od sądu. Może tu chodzić np. o ustanowienie prawa opieki nad małoletnim dzieckiem małżonków lub alimentów na rzecz wspólnych dzieci. W pozwie można też zawrzeć wniosek o nieorzekanie o winie któregokolwiek z małżonków. W innym wypadku sąd orzeknie, kto z małżonków jest winny rozkładu pożycia. Następnie w pozwie rozwodowym zamieszczamy jego uzasadnienie, wskazanie dowodów na poparcie powołanych we wniosku okoliczności (np. dowód ze świadków, dowód z przesłuchania stron itd.) oraz podpis strony.

Uzasadnienie pozwu musi w możliwie szczegółowy sposób opisywać sytuację, jaka zaistniała pomiędzy małżonkami. Sąd musi bowiem na tej podstawie ocenić zasadność orzeczenia rozwodu.

Do pozwu dołączamy też niezbędne dokumenty, jak np. odpis aktu małżeństwa stron, odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci stron, zaświadczenia stron o dochodach, odpis pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozew

rozwodowy można złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub przesłać go pocztą, najlepiej listem poleconym

Obciążenie kosztami

REKLAMA

Od pozwu pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 zł. W razie zasądzenia alimentów na rzecz małżonka w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji, pobiera się od małżonka zobowiązanego opłatę stosunkową (opłata stosunkowa pobierana jest w sprawach o prawa majątkowe, a wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł) od zasądzonego roszczenia, a w razie nakazania eksmisji jednego z małżonków albo podziału wspólnego majątku pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie.

Jeśli osoba wnosząca pozew ma trudną sytuację materialną i nie jest w stanie ponosić kosztów sądowych bez uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny, wówczas może zostać przez sąd zwolniona z obowiązku wniesienia opłaty. Osoba taka musi jednak złożyć do sądu wniosek z oświadczeniem dotyczącym konkretnych danych o stanie rodziny, majątku i o osiąganych dochodach.

Ważne!

W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa

Wzór pozwu rozwodowego

KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

Podstawa prawna

Art. 56 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zm.).

Art. 13, 26 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 ze zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA