REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ZUS przyzna prawo do renty rodzinnej

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przyznanie przez ZUS prawa do renty rodzinnej zależy od spełnienia określonych warunków przez osobę zmarłą i członków jej rodziny. Rentę rodzinną mogą otrzymać dzieci, małżonek i rodzice zmarłego emeryta lub rencisty.

Czy przysługuje renta po pobierającym zasiłek

Mam 52 lata. Mój mąż, który pobiera zasiłek przedemerytalny, cierpi na nieuleczalną chorobę. Jego stan jest krytyczny. Ja nigdy nie pracowałam - zajmowałam się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Czy w razie śmierci męża będzie mi przysługiwało z ZUS jakieś świadczenie?

Tak

Będzie pani mogła wystąpić z wnioskiem o rentę rodzinną. Aby uzyskać prawo do tej renty, przepisy wymagają spełnienia określonych warunków zarówno przez osobę zmarłą, jak i członków jej rodziny (w analizowanej sytuacji przez wdowę).

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, w każdym przypadku, bez względu na to, czy osoba zmarła spełniałaby warunki do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy. Wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej gdy m.in. w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi, że pani mąż pobierał zasiłek przedemerytalny, a pani w chwili śmierci męża będzie miała ukończone 50 lat, ZUS po złożeniu wniosku przyzna pani rentę rodzinną.

Podstawa prawna

• Art. 66, 70 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy dziecko otrzyma rentę

Mam 20 lat, a mój tata miał 37 lat. Był zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 15 lat w tym samym zakładzie pracy. Zmarł w wyniku wypadku drogowego. Moja mama pracuje, ale bardzo mało zarabia. Obawiamy się, że nie wystarczy nam środków do życia. Ja studiuję. Czy będzie mi przysługiwała renta?

Tak

REKLAMA

Aby ustalić, czy nabędzie pani prawo do renty rodzinnej, trzeba ustalić, czy pani tata w chwili śmierci spełniał warunki do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy, a zatem przesłanka dotycząca niezdolności do pracy jest spełniona. Do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy konieczne jest też posiadanie w określonym wymiarze okresów składkowych i nieskładkowych (w przypadku pani ojca pięć lat w ciągu ostatniego dziesięciolecia) i stwierdzenie, że niezdolność do pracy powstała w określonym czasie (w analizowanej sytuacji pani ojciec był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, więc niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia).

Z uwagi, iż pani ojciec w chwili śmierci spełniał warunki do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, nabędzie pani prawo do renty rodzinnej, pod warunkiem że będzie się pani uczyła. Warunkiem koniecznym do nabycia prawa do renty rodzinnej przez dziecko, które ukończyło 16 lat, jest nauka w szkole. Renta będzie pani przysługiwała nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat życia. Jeżeli wiek 25 lat osiągnie pani, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej zostanie przedłużone do zakończenia tego roku studiów.

Podstawa prawna

• Art. 65, 68 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy możliwa renta dla wolnego słuchacza

Niedawno zmarła moja mama. Była rencistką. Ja mam 19 lat i studiuję na uczelni wyższej na pierwszym roku jako wolny słuchacz. Czy mimo to ZUS może mi przyznać prawo do renty rodzinnej?

Tak

REKLAMA

ZUS w wyjaśnieniach postanowił, że osoby studiujące w pierwszym roku nauki w charakterze wolnego słuchacza, występujące o rentę rodzinną, muszą przedstawić zaświadczenie uczelni stwierdzające, że są wolnymi słuchaczami, a po zaliczeniu pierwszego lub drugiego semestru mogą uzyskać wpis na listę studentów.

W analizowanej sytuacji rentę rodzinną należy przyznać na okres nie dłuższy niż jeden rok akademicki (w zależności od informacji zawartej w zaświadczeniu uczelni). Uprawniony do renty musi po wpisaniu go na listę studentów przedłożyć w ZUS zaświadczenie potwierdzające ten fakt.

Podstawa prawna

• Art. 65, 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy konieczna wspólność małżeńska

Niedawno zmarł mój mąż. Mimo że byliśmy małżeństwem, nie mieszkaliśmy razem i nie prowadziliśmy wspólnego gospodarstwa domowego. Nie pozostawaliśmy we wspólności majątkowej mimo braku rozdzielności. On w żaden sposób mi nie pomagał. Czy ZUS przyznałby mi prawo do renty rodzinnej po nim?

Nie

Warunki nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę zależą od tego, czy małżonkowie pozostawali we wspólności małżeńskiej. Wdowa, która do chwili śmierci małżonka nie pozostawała z mężem w takiej wspólności, aby otrzymać rentę, oprócz spełnienia jednego z warunków (w analizowanej sytuacji dotyczącego wieku), musi spełnić jeszcze jeden. W dniu śmierci małżonka musi mieć ustalone wyrokiem albo ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.

Podkreślić trzeba, że pojęcie wspólności małżeńskiej obejmuje nie tylko wspólność majątkową małżeńską, lecz także więź duchową, osobistą, emocjonalną i uczuciową (wyrok Sądu Apelacyjnego z 25 października 2000 r., sygn. akt III AUa 410/00, OSA 2001/6/25). Ciężar dowodu niepozostawania we wspólności małżeńskiej spoczywa na organie rentowym (uchwała SN z 26 października 2006 r., sygn. akt III UZP 3/06, OSNP 2007/9-10/138).

Z uwagi, że nie łączyła pani z mężem wspólność małżeńska oraz że nie ma pani prawa do alimentów z jego strony na mocy wyroku albo ugody sądowej, ZUS nie przyzna pani prawa do renty rodzinnej.

Podstawa prawna

• Art. 70 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy ZUS przyzna okresową rentę

Mam 49 lat, a mój mąż, który zmarł przed tygodniem, korzystał z wcześniejszej emerytury. Od 20 lat nigdzie nie pracuję. Występowałam o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale ZUS mi odmówił prawa do niej. Dowiedziałam się, że nie spełniam warunków do uzyskania renty rodzinnej. Oprócz małych oszczędności nie mam środków do życia. Czy ZUS przyzna mi jakieś świadczenia?

Tak

Przepisy przewidują sytuację, gdy wdowa albo wdowiec nie spełnią warunków do przyznania renty rodzinnej dotyczących wieku, niezdolności do pracy albo sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i nie mają niezbędnych źródeł utrzymania. W takim przypadku, aby zapewnić im przez określony czas środki do życia, ZUS przyznaje im okresową rentę rodzinną. Przysługuje ona:

• przez okres jednego roku od dnia śmierci męża lub żony albo

• przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od śmierci małżonka.

Powinna pani wiedzieć, że wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej, jeśli osiągnie wiek 50 lat lub stanie się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci.

Podstawa prawna

• Art. 70 ust. 2 i 4 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy wystarczy umowa między małżonkami

Na moim byłym mężu na mocy ugody sądowej ciążył wobec mnie obowiązek alimentacyjny. Po jego wygaśnięciu zawarliśmy umowę, na podstawie której były mąż wciąż płacił alimenty w takiej samej wysokości. Niedawno mój były mąż zmarł. Mam 56 lat. Czy powinnam wystąpić o rentę rodzinną po nim?

Nie

ZUS odmówiłby przyznania pani renty rodzinnej, gdyż rozwiedziona małżonka oprócz warunku dotyczącego osiągnięcia określonego wieku musi udowodnić, że w dniu śmierci byłego męża istniał obowiązek alimentacyjny na jej rzecz, ustalony wyrokiem lub ugodą sądową. Zobowiązanie się do płacenia alimentów na podstawie umowy nie jest wystarczające do nabycia prawa do renty rodzinnej.

Podstawa prawna

• Art. 70 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy ZUS może przyznać tylko dodatek

Mam 24 lata i wkrótce będę bronił pracy magisterskiej. Jestem uprawniony do renty rodzinnej i dodatku dla sieroty zupełnej. Czy gdy stracę prawo do renty, ZUS może mi wypłacać sam dodatek?

Nie

Renta rodzinna przysługuje dziecku, które przekroczyło 16 lat, do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat. Jeśli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Prawo do dodatku dla sieroty zupełnej jest związane z otrzymywaniem renty rodzinnej. Dodatek dla sieroty zupełnej, o jakim mowa w art. 76 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.), przysługuje wyłącznie osobie, która faktycznie pobiera rentę rodzinną (wyrok Sądu Apelacyjnego z 23 marca 2005 r., III AUa 1511/04, Apel. -W-wa 2005/3/14).

Podstawa prawna

• Art. 68 ust. 1 pkt 2, art. 76 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy doktorant dostanie rentę

Jestem studentem uprawnionym do renty rodzinnej po śmierci mojej mamy. Mam 23 lata. Po zakończeniu studiów wyższych w tym roku chcę rozpocząć studia doktoranckie. Czy ZUS w takiej sytuacji będzie mi wypłacał rentę rodzinną?

Tak

Prawo do renty rodzinnej przysługuje również słuchaczom studiów doktoranckich. Jednak ZUS może wypłacać to świadczenie nie dłużej niż do osiągnięcia 25 roku życia.

Podstawa prawna

• Art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

MONIKA BUGAJ-WOJCIECHOWSKA

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń – coś więcej niż wymóg prawny. Więcej korzyści, czy problemów?

We współczesnych realiach dynamicznych zmian na rynku pracy, przejrzystość wynagrodzeń staje się jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i poczucia sprawiedliwości w organizacjach. Niestety, według analiz Enpulse niemal połowa Polaków czuje, że ich pensja jest nieadekwatna do wysiłku, jaki wkładają w wykonywanie obowiązków służbowych. Sytuacja może ulec zmianie już za rok, gdy zaczną obowiązywać unijne regulacje dotyczące jawności i równości płac.

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Dyrektywa budynkowa a mieszkania na wynajem. Najemcy z prywatnych lokali sami zapłacą za konieczne remonty?

Niektóre budynki będą zwolnione z wymagań dyrektywy budynkowej (EPBD). Czy takie zwolnienie będzie dotyczyło lokali na wynajem?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Jest niespodzianka dla emerytów. ZUS ma nowy termin wypłaty trzynastek

W tym roku trzynasta emerytura ponownie trafia do milionów seniorów i rencistów, ale tym razem z ważną zmianą – ze względu na Wielkanoc w ZUS przesunięto jeden z terminów wypłaty. Sprawdź, kto dostanie „trzynastkę”, ile wyniesie dodatkowe świadczenie i dlaczego niektórzy mogą otrzymać je wcześniej niż zwykle.

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Darmowe leczenie stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami. Na jakich zasadach?

Wszystkie osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych, mają także prawo do bezpłatnej opieki stomatologicznej, którą mogą uzyskać w placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Do stomatologa nie potrzeba skierowania.

Marek Jakubiak – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Marek Jakubiak – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

REKLAMA

Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Dostałeś podwyżkę 7-8% w 2025 roku? Powinieneś, bo codzienne zakupy tyle zdrożały przez rok. Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Wielkanocą

Drożyzna w sklepach rozpędza się przed Świętami. Na początku kwietnia w sklepach było już prawie 7 proc. drożej niż rok temu. Wzrost cen w marcu wyniósł dokładnie 6,7% rdr. Najbardziej podrożały tłuszcze, owoce oraz napoje bezalkoholowe. Tak wynika z cyklicznie publikowanego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. Eksperci spodziewają się, że tuż przed Wielkanocą będzie w sklepach dużo drożej niż przed zeszłoroczną. Wstępne szacunki z początku kwietnia pokazują, że ceny w sklepach poszły w górę o 6,8% rdr, a typowo świąteczne artykuły zdrożały o 8,1% rdr. W poprzednim roku przed Wielkanocą koszty codziennych zakupów wzrosły średnio rdr. o 2,1%, a produktów związanych ze świętami – o 3,2 rdr. W tym roku 41,9% Polaków zamierza ograniczyć wydatki na wielkanocne art. spożywcze w porównaniu do zeszłego roku. W identycznym, ubiegłorocznym badaniu 47,5% rodaków tak deklarowało.

REKLAMA