REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżając za granicę zabierz EKUZ

Barbara Zabieglińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżają się ferie zimowe, planując wyjazd za granicę warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym i zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniającej do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Od 1 stycznia 2006 r. we wszystkich państwach członkowskich UE/EOG i Szwajcarii papierowe druki E-111, uprawniające do świadczeń zdrowotnych w krajach Wspólnoty do 31 grudnia 2005 r., zostały zastąpione plastikową Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kto powinien starać się o EKUZ i jak można uzyskać ten dokument - o tym poniżej.

Prawo do karty


Prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Każda osoba ubezpieczona i członek rodziny takiej osoby w razie wyjazdu do innego państwa członkowskiego (UE/EOG) i Szwajcarii:

• w celach turystycznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych,

• w związku z krótką podróżą służbową (jak np. udział w konferencji, seminarium),

• w celu podjęcia studiów,

• w przypadku oddelegowania pracownika przez polskiego pracodawcę do pracy za granicą,

• w innych przypadkach

może wystąpić o wydanie EKUZ.

Wyłączenie prawa do karty

REKLAMA


EKUZ nie przysługuje osobom, które przestały podlegać polskiemu ustawodawstwu, np. w razie gdy ubezpieczenie w NFZ wygasło (zasadniczo 30 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia społecznego, a 4 miesiące po ukończeniu nauki w szkole średniej lub wyższej) albo w przypadku podjęcia pracy w innym państwie członkowskim i Szwajcarii.

Osoby, które posługują się EKUZ w innych państwach członkowskich i Szwajcarii, mimo że nie utraciły uprawnienia w Polsce, mogą zostać zobowiązane do pokrycia kosztów leczenia, z którego skorzystały w tych państwach.

Wniosek o kartę


Procedurę wystąpienia o przyznanie EKUZ przedstawiam w trzech poniżej zaprezentowanych punktach.

1. Złożenie wniosku

Wniosek można otrzymać w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pobrać ze strony internetowej NFZ (dokumenty do pobrania). Po wypełnieniu wniosek składa się w oddziale NFZ.

2. Załączenie dokumentów

Do wniosku należy załączyć aktualny dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Przykładowymi dokumentami potwierdzającymi opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne są:

• aktualne dokumenty zawierające zestawienia należnych składek zdrowotnych: ZUS RMUA, ZUS RZA, ZUS RCA - w odniesieniu do pracowników i członków ich rodzin (pobiera się je od pracodawcy czy innego płatnika składek);

• dowód wpłaty w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzanej przez rolników do KRUS,

• dowód wpłaty w przypadku osób ubezpieczonych prowadzących działalność na własny rachunek,

• odcinek emerytury lub renty,

• dowód wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do świadczeń zdrowotnych (oprócz świadczących o opłacaniu składki) mogą być dokumenty wskazujące na podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. legitymacja emeryta, rencisty czy inne zaświadczenie wystawione przez płatnika składek czy właściwą instytucję.

3. Sposób złożenia wniosku

Wypełniony wniosek z załączonym dokumentem potwierdzającym prawo do ubezpieczenia zdrowotnego można złożyć osobiście, wysłać faksem lub pocztą. Wniosek wystarczy złożyć wniosek na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem zagranicznym. Karta jest zwykle wydawana w dniu złożenia wniosku. Natomiast NFZ ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku w sytuacji braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych. EKUZ wydawana jest bezpłatnie (podobnie jak wcześniej obowiązujący formularz E-111, zastąpiony przez kartę).

Do czego uprawnia karta?


EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie UE/EOG lub Szwajcarii w zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia. Uprawnia ona do korzystania z usług i świadczeń, które udzielane są w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. W większości państw takie placówki działające w ramach powszechnego systemu pobierają ustalone opłaty od ubezpieczonych. Przykładowo w Niemczech pierwsza wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje 10 euro i kwota ta nie podlega zwrotowi po powrocie do kraju. W niektórych państwach trzeba pokryć część wydatków za uzyskane świadczenia zdrowotne albo nawet ponieść pełne ich koszty, a następnie ubiegać się o ich całkowity lub częściowy zwrot (w Belgii, Francji czy Luksemburgu).

WAŻNE!

EKUZ nie zwalnia z poniesienia kosztów na świadczenia zdrowotne.

Stąd też uzasadnione jest wykupienie w instytucji ubezpieczeniowej polisy obejmującej zwrot kosztów leczenia za granicą. Na jej podstawie można bowiem dochodzić zwrotu niektórych wydatków, ponoszonych w powszechnym systemie ochrony zdrowia innego państwa UE lub Szwajcarii. Karta nie upoważnia do wyjazdu do innego kraju w celu odbycia planowanego leczenia. Takie leczenie odbywa się według specjalnych procedur. Nie zwalnia także z konieczności pokrycia kosztów leczenia prywatnego w innych państwach członkowskich.

Wyjazd do innego państwa bez karty


W razie wyjazdu do innego państwa członkowskiego i Szwajcarii bez karty ubezpieczony może po powrocie do kraju dochodzić zwrotu kosztów leczenia na podstawie przedstawionych rachunków i dowodów zapłaty.

Ważność karty


Okres ważności karty jest zróżnicowany i wynosi od daty wydania:

• 2 miesiące - dla osób udających się w celach turystycznych do krajów Wspólnoty i Szwajcarii,

• 1 semestr - dla studentów podejmujących naukę w państwie członkowskim i w Szwajcarii,

• 1 rok szkolny - dla uczniów udających się do szkoły do kraju UE/EOG lub Szwajcarii,

• 5 lat - dla emerytów i rencistów udających się do innego państwa UE lub Szwajcarii.

Należy pamiętać, że:

• EKUZ otrzymują osoby podlegające ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

• EKUZ jest wydawana na wniosek złożony w oddziale NFZ i poparty dokumentami potwierdzającymi opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

• EKUZ w innym kraju UE i Szwajcarii uprawnia do korzystania z usług i świadczeń udzielanych w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia danego państwa, a nie do zaplanowanego leczenia.

Barbara Zabieglińska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA