REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowiada za stan techniczny lokalu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lokator powinien konserwować mieszkanie i dokonywać w nim drobnych napraw. Natomiast wynajmujący musi zapewnić sprawne działanie instalacji i urządzeń.

Najemca ma obowiązek utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym i techniczno-sanitarnym. Musi też przestrzegać porządku domowego, a także liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Obciąża go dokonywanie drobnych nakładów na remonty. Katalog napraw i konserwacji konkretnych elementów lokalu, które obciążają lokatorów, jest wyszczególniony w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 31, poz. 266). W razie wątpliwości, kogo obciąża konkretna naprawa, która nie jest wymieniona w tym katalogu, przyjmuje się, że ma obowiązek wykonać ją wynajmujący.

Najemca musi dbać nie tylko o swoje mieszkanie, lecz również dbać o części budynku przeznaczone do wspólnego użytku.

Natomiast po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu najemca powinien odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw.

Jakie naprawy wykonuje najemca

Najemca ma obowiązek naprawiać i konserwować wszystkie elementy wyposażenia, które znajdują się w jego mieszkaniu. Należy do nich w szczególności: naprawa podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych i ściennych okładzin ceramicznych, a także okładzin szklanych i innych. Powinien też naprawiać i konserwować okna i drzwi oraz malować je.

W praktyce pojawiły się wątpliwości, czy lokator powinien pomalować całe okna i drzwi wejściowe do mieszkania. W praktyce przyjęło się jednak, że ma obowiązek pomalować tylko wewnętrzną część drzwi (czyli tę od strony swojego mieszkania, a nie od strony klatki schodowej) oraz wewnętrzną część okien. Natomiast nakłady na zewnętrzną część drzwi (czyli tę od strony klatki schodowej) oraz na zewnętrzną część okien obciążają właściciela budynku.

PRZYKŁAD: NAJEMCA POKRYWA STRATY

Najemca zdemolował mieszkanie i teraz domaga się od właściciela, aby wyremontował je. Właściciel ma prawo odmówić, a nawet wystąpić do sądu z roszczeniem o zwrot kwoty potrzebnej na pokrycie strat.

Katalog napraw i konserwacji obciążających najemcę obejmuje także: wbudowane meble, trzony kuchenne, kuchnie, grzejniki wody przepływowej - zarówno gazowe, elektryczne, jak i gazowe. Obciąża go nawet obowiązek wymiany wbudowanych mebli. Oprócz tego ponosi też nakłady na podgrzewacze wody, wanny, brodziki, misy klozetowe, zlewozmywaki i umywalki wraz z syfonami, baterie, zawory czerpalne oraz inne urządzenia sanitarne, w które lokal jest wyposażony. W razie potrzeby ponosi też koszty wymiany tych urządzeń.

Dodatkowo jeszcze obciążają go wydatki na osprzęt i zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Natomiast nie musi wymieniać przewodów elektrycznych, które są w ścianach, oraz osprzętu anteny zbiorczej. Za ich wymianę płaci właściciel budynku.

Najemca konserwuje i naprawia piece węglowe i akumulacyjne. Musi również wymienić znajdujące się w nich zużyte elementy. Gdyby zaś w jego mieszkaniu zostało zainstalowane etażowe centralne ogrzewanie, to ponosi wydatki na jego naprawę. Natomiast za wymianę płaci tylko wówczas, gdy nie zostało zainstalowane na koszt wynajmującego. Dodatkowo jeszcze ponosi wydatki na usuwanie niedrożności przewodów odpływowych i urządzeń sanitarnych. Musi je naprawiać i konserwować, aż do pionów zbiorczych. Obciążają go też koszty malowania lub tapetowania ścian i sufitów, naprawa tynków ścian i sufitów, malowania wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Powinien dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku. Chodzi tu przede wszystkim o windy, klatki schodowe, korytarze, zsypy, pomieszczenia gospodarcze i otoczenie budynku.

DODATKOWE OBOWIĄZKI I UPRAWNIENIA

Przed wydaniem lokalu najemcy strony sporządzają protokół, w którym określają stan techniczny i stopień zużycia instalacji i urządzeń.

- Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

- Najemca może do lokalu wprowadzić propozycję tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń.

Remonty prowadzi właściciel budynku

Wprawdzie drobne naprawy połączone ze zwykłym użytkowaniem mieszkania powinien zrobić najemca, ale pozostałe remonty obciążają wynajmującego. W tej sprawie wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 7 marca 1997 r. w sprawie sygn. akt. 25/97. Sąd stwierdził, że wynajmujący obowiązany jest utrzymywać lokale w stanie przydatnym do użytku. Jego zdaniem mieści się w tym obowiązek zapewnienia najemcy możliwości korzystania z wody, gdyż bez tej możliwości lokalu mieszkalnego nie można uznać za przydatny do użytku.

PRZYKŁAD: WYMIANA WYPOSAŻENIA

Właściciel mieszkania przeznaczonego na wynajem zawiera umowę najmu z kolejnym najemcą. Poprzedni najemca wprawdzie używał mieszkania zgodnie z przeznaczeniem, ale na skutek upływu czasu zużyciu uległa umywalka i wypaczyły się drzwi balkonowe. Właściciel nie może wynająć mieszkania w takim stanie. Musi wymienić umywalkę i drzwi balkonowe oraz inne zużyte elementy wyposażenia lokalu.

Już w momencie wynajmu mieszkania musi wydać go w stanie przydatnym do użytku, a potem w czasie trwania umowy najmu ma obowiązek dalej dbać o to, aby taki stan był utrzymany. Dlatego musi zapewnić sprawne działanie istniejących już w budynku instalacji i urządzeń, które umożliwiają najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku.

Gdyby zaś wynajmował lokal wcześniej użytkowany przez innego lokatora, to musi wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.

Jeżeli najemca uzna, że jego prawa zostały naruszone, to może wystąpić z roszczeniem do sądu i domagać się zobowiązania właściciela do dokonania określonych prac.

Wynajmujący naprawia i wymienia instalację

Do obowiązków wynajmującego należy utrzymywanie w należytym stanie porządku i czystości pomieszczeń oraz budynku, które służą do wspólnego użytku wszystkich mieszkańców. Powinien też dbać o porządek i czystość otoczenia tego budynku. Dokonuje też napraw tych pomieszczeń i urządzeń, a w razie uszkodzeń ma obowiązek przywrócić stan poprzedni. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, kto dopuścił się szkody. Nawet jeżeli windę zdemolował lokator, to najemca musi ją naprawić, a potem może wystąpić z roszczeniem o zwrot określonej kwoty. Gdyby lokator dobrowolnie jej nie zapłacił, to właściciel może wnieść pozew do sądu.

PRZYKŁAD: NAPRAWA INSTALACJI WODOCIĄGOWEJ

W wynajmowanym mieszkaniu nastąpiła awaria instalacji wodociągowej. Przystąpiono do remontu. Naprawa instalacji wodociągowej obciąża właściciela budynku. Natomiast nową armaturę powinien sfinansować lokator.

Wynajmujący dokonuje też napraw lokalu, naprawia lub wymienia instalacje i elementy wyposażenia technicznego. Chodzi tutaj o wewnętrzną instalację wodociągową, gazową i ciepłej wody. Natomiast nie wymienia armatury i wyposażenia, bo to obciąża lokatora. Powinien też wymienić wewnętrzną instalację kanalizacyjną, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalację elektryczną i antenę zbiorczą z wyjątkiem osprzętu. Należy do niego wymiana pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych oraz tynków.

Wzór pozwu o nakazanie dokonania napraw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W pozwie należy dokładnie określić występujące w lokalu usterki

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA