REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupować w zagranicznych sklepach internetowych

Maciej Sobianek

REKLAMA

Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa sieci firmy Panda Security


Dokładnie tak jak w polskich: przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba sprawdzić rzetelność sklepu lub osoby sprzedającej. W serwisach aukcyjnych po ilości oraz treści komentarzy możemy ocenić, czy dana osoba jest wiarygodna. W przypadku sklepów warto poczytać komentarze, ale nie na stronie sklepu, lecz np. na forach. Zajrzeć można też do katalogów sklepów internetowych np. www.sklepy24.pl lub www.pinia.pl. Przy wyborze nie kierujmy się wyłącznie niską ceną towaru, ale zwracajmy uwagę na opinie klientów.

Zawsze trzeba sprawdzić, jakie są warunki zakupu i dostarczenia towaru za granicę oraz jaka forma płatności obowiązuje. Większość zagranicznych sklepów internetowych akceptuje płatności realizowane przez firmy pośredniczące. Przykładem takiego mechanizmu jest PAYPAL: kupując towar, przesyłamy określoną kwotę na konto pośrednika. Sprzedający otrzymuje potwierdzenie o przesłaniu należności i wysyła zakupiony towar. My - po otrzymaniu i sprawdzeniu zakupionego przedmiotu - wysyłamy potwierdzenie do pośrednika, akceptując zakup, a zapłacone przez nas pieniądze ostatecznie trafiają na konto sprzedającego.

Dokonując transakcji, pamiętajmy o ochronie komputera. Najlepszym rozwiązaniem jest pełen pakiet zabezpieczający z modułami: antywirus, antyspyware oraz antyphishing, ponieważ oprócz wirusów potrafi wykryć także strony www i mejle spreparowane przez hakerów, które służą przestępcom internetowym do wyłudzania haseł dostępowych oraz numerów kart płatniczych. Bądźmy nieufni wobec wiadomości, w których obsługa sklepu prosi o zmianę lub potwierdzenie danych. Sprawdzajmy certyfikaty stron - są one oznaczane małą kłódką w prawym dolnym rogu przeglądarki internetowej. Jeśli to możliwe, kupując i płacąc w sieci, korzystajmy z własnego komputera, a nie przypadkowego (np. w kafejce).

Jeżeli opłata za zakupiony towar przekazywana jest przez internet (przelew lub płatność kartą), należy zapoznać się z oferowanymi przez nasz bank metodami, które mają zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Ciekawym rozwiązaniem jest utworzenie specjalnego subkonta, wykorzystywanego tylko do transakcji internetowych. Do takiego subkonta otrzymujemy oddzielną kartę płatniczą, za pomocą której przed transakcją w sieci przelewamy określoną kwotę z rachunku głównego na subkonto karty. Następnie płacimy tą kartą, a należność pobierana jest z subkonta. Środki, które pozostały na subkoncie, automatycznie wracają na rachunek główny, więc w przypadku kradzieży karty, jej numeru lub pinu, nasze oszczędności są bezpieczne, bo złodziej nie ma dostępu do rachunku głównego.

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Popularne hasła z krzyżówek. 15/15 tylko dla zapalonych szaradzistów
Lubisz rozwiązywać krzyżówki? Sprawdź, czy potrafisz wskazać wszystkie poprawne odpowiedzi w naszym quizie. 15/15 to wielki sukces!
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

REKLAMA

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Od 1 stycznia 2025 roku ważne i duże zmiany. Koniec komisji lekarskich z ZUS to dopiero początek... Co jeszcze się zmieni? [LISTA]

Nadchodzą znaczące zmiany w regulacjach dotyczących procesu orzecznictwa, weryfikacji zwolnień lekarskich oraz wypłat świadczeń chorobowych. Nowe przepisy przewidują m.in. rozszerzenie grona osób uprawnionych do wydawania orzeczeń o fizjoterapeutów i pielęgniarki oraz uproszczenie procedur poprzez likwidację trzyosobowych komisji lekarskich w ZUS.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA