Uwaga na niebezpieczne zabawki dla dzieci
REKLAMA
REKLAMA
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił Inspekcji Handlowej przeprowadzenie badań zabawek dostępnych na polskim rynku. UOKiK opublikował wyniki tych badań na swoich stronach internetowych.
Wyniki badania Inspekcji Handlowej
Inspekcja Handlowa zbadała 1128 zabawek. Nieprawidłowości stwierdzono w blisko 35 proc. z nich. Wykryto wady konstrukcyjne, zakwestionowano również wykonanie – ostre krawędzie zabawki stanowią potencjalne źródło zagrożenia dla dziecka. Zastrzeżenia zgłoszone w toku kontroli dotyczyły także braku realizacji obowiązku podawania konsumentowi jasnej i rzetelnej informacji o nabywanym produkcie.
W trakcie badania szczególną uwagę zwrócono na oznakowanie oraz instrukcje i ostrzeżenia dołączane do produktów. Są to istotne wskazówki, które warunkują ich bezpieczne użytkowanie. Uchybienia ze strony przedsiębiorców dotyczyły m.in. niepodawania lub udzielania sprzecznych informacji dotyczących grupy, dla której przeznaczona jest dana zabawka, czy też braku wzmianki o szczególnym ryzyku związanym z ograniczeniem wiekowym.
Inspektorzy ustalili, że co trzecia skontrolowana zabawka posiadała nieprawidłowe rozwiązania konstrukcyjne i techniczne, np. zbyt cienkie linki, na których miała zawisnąć huśtawka. W takiej sytuacji duże znaczenie ma również umiejętność przewidywania przez kupujących możliwości zaistnienia sytuacji niebezpiecznych dla dziecka.
Kontrola wykazała ponadto, że przedsiębiorcy nie umieszczają na wprowadzanych na rynek zabawkach informacji o niebezpieczeństwie związanym z ich używaniem przez dzieci poniżej trzeciego roku życia lub korzystania z produktu bez nadzoru osoby dorosłej. Często jednak sami przyczyniamy się do stworzenia zagrożenia dla zdrowia najmłodszych – dla blisko jednej piątej z nas oznaczenie „niedozwolone do lat 3” nie jest ważne podczas dokonywania decyzji o zakupie danej zabawki. Zwiększa to ryzyko wyboru niewłaściwego produktu dla naszego dziecka. Im starszy użytkownik, tym bardziej skomplikowany mechanizm zabawki.
Na co zwracać uwagę wybierając prezenty dla najmłodszych
Oznaczenia – zabawka musi posiadać odpowiednie informację o przeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Informacja o tym, że produkt przeznaczony jest dla dziecka powyżej 3 roku życia, to wyraźne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z użytkowaniem przez młodszego konsumenta.
Skład – produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie w oczami, śluzówką czy skórą. Zapoznaj się uważnie z informacjami na opakowaniu. Niektóre substancje chemiczne, np. ftalany obecne w składzie części plastikowych mogą być przyczyną alergii oraz innych chorób.
Materiał i wykończenie – zabawki nie mogą mieć ostrych krawędzi, bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń. Często mała nierówność może być przyczyną dużego nieszczęścia. Obejrzyj dokładnie zabawkę, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie.
Drobne elementy – sprawdź czy zostały należycie przymocowane – dziecko może je połknąć lub się udławić. Kupując, zwracaj uwagę przede wszystkim na zdrowie malucha.
Dodatkowe informacje – pamiętaj, że zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem
o napięciu przekraczającym 24V.
Instrukcje obsługi – nie ufaj wyłącznie swojej intuicji. Niewłaściwy montaż może być przyczyną tragedii. Zanim do niego przystąpisz, zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz zasadami konserwacji sprzętu. Jej brak powinien zwrócić twoją uwagę w szczególności w odniesieniu do zabawek przeznaczonych do zawieszania (huśtawek, zjeżdżalni, lin) oraz miniatur urządzeń przeznaczonych dla dorosłych.
oprac. G.B.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.