REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonkowie u notariusza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowy majątkowe między małżonkami, które dotyczą wspólności ustawowej zawierane są w formie aktu notarialnego. Jakie są skutki podpisania przez małżonków umowy majątkowej?

 

Po ślubie małżonkowie zaczynają dorabiać się wspólnego majątku i powstaje między nimi wspólność ustawowa. Tę wspólność mogą rozszerzyć lub ograniczyć. Mogą też ustanowić rozdzielność majątkową albo rozdzielność z wyrównaniem dorobków. W tym celu powinni zawrzeć umowę majątkową w formie aktu notarialnego. Umowa zawarta w innej formie - na przykład własnoręcznie spisana przez oboje małżonków - nie będzie ważna.

Umowę majątkową zwaną intercyzą mogą też sporządzić narzeczeni jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Pod rygorem nieważności muszą ją zawrzeć również w formie aktu notarialnego. W czasie trwania małżeństwa umowę majątkową małżonkowie mogą zmienić albo rozwiązać. Na przykład małżonkowie pozostający w rozdzielności majątkowej mogą postanowić, że powstanie między nimi wspólność majątkowa. Wszelkie zmiany umowy majątkowej lub rozwiązanie jej powinno nastąpić także w formie aktu notarialnego.

Dopuszczalna jest także zmiana treści intercyzy przez narzeczonych, jeszcze zanim się pobiorą, pod warunkiem że nastąpi ona w formie aktu notarialnego.

Intercyzę

pod rygorem nieważności sporządza się w formie aktu notarialnego

Ważne!

Narzeczeni albo małżonkowie, zawierając umowę majątkową, nie mogą częściowo rozszerzyć wspólności ustawowej co do pewnych przedmiotów, a częściowo jej ograniczyć co do innych przedmiotów. Nie wolno im połączyć w jednej umowie elementów dwóch różnych umów kształtujących ustrój majątkowy

Ważne!

Dorobek obliczany jest według stanu majątku w momencie ustania rozdzielności majątkowej i według cen z chwili rozliczenia

O co umówią się małżonkowie

Małżonkowie w umowie zawartej w formie aktu notarialnego mogą ograniczyć wspólność ustawową, ustanowić rozdzielność majątkową, ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, rozszerzyć wspólność ustawową albo dokonać innych przesunięć między majątkami męża i żony.

Rozszerzenie wspólnoty ustawowej polegałoby na tym, że przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego rozszerzyliby oni wspólność ustawową na przedmioty, które do tej pory stanowiły majątek osobisty każdego z nich. Nie mogą jednak rozszerzyć tej wspólnoty na przedmioty majątkowe, które odziedziczyli, dostali z tytułu zapisu albo darowizny, a także na prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej, bądź na prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie.

Oprócz tego wspólności nie mogą rozszerzyć również na wierzytelności należne z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, a także z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz na niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.

Małżonkowie mogą umówić się też o rozdzielność majątkową. W dodatku w umowie nie muszą uzasadniać, dlaczego chcą ją ustanowić. Z chwilą zawarcia umowy ustaje wspólność majątkowa małżonków. Może ona również ustać z datą późniejszą, wskazaną w umowie. Od momentu ustania jej każdy mąż i żona zaczynają dorabiać się na swój własny rachunek, tworząc własny majątek osobisty. Następnie każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

Małżonkowie mogą też zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem każdego z nich jest wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej. Najczęściej przy obliczaniu dorobków pomija się przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem tej umowy. Natomiast dolicza się wartość darowizn dokonanych przez jednego z małżonków (z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych oraz drobnych zwyczajowo przyjętych na rzecz innych osób), usług świadczonych osobiście przez jednego małżonka na rzecz majątku drugiego, a także nakładów i wydatków z majątku jednego małżonka na rzecz majątku drugiego małżonka. Dorobek obejmuje oddzielnie majątki każdego małżonka, a nie dotyczy majątku wspólnego. Jest nim tylko rzeczywisty wzrost wartości majątku.

Ważne!

W jednym akcie notarialnym nie można zawrzeć intercyzy razem z takimi umowami jak: dział spadku, o dożywocie, darowizna, zniesienie współwłasności, których stronami obok małżonków są jeszcze inne osoby

OGRANICZENIE SWOBODY MAŁŻONKÓW

Małżonkowie, którzy zawierają intercyzę, mogą w dowolny sposób ograniczyć, rozszerzyć albo wyłączyć wspólności majątkowej. Ich wola przy zawieraniu tej umowy jest ograniczona. Nie mogą:

- wyłączyć z wspólności wynagrodzenia za pracę i dochodów z innej działalności zarobkowej małżonka, podczas gdy taką wspólnością byłyby objęte wynagrodzenia i dochody drugiego,

- rozszerzyć na przyszłość wspólności majątkowej wyłącznie na prawa majątkowe przysługujące tylko jednemu małżonkowi,

- kształtować stosunków majątkowych w sposób sprzeczny z zasadami prawa rodzinnego i zasadami współżycia społecznego, co doprowadziłoby do naruszenia zasady równouprawnienia małżonków.

KTO MOŻE ZAWRZEĆ INTERCYZĘ

Osoba, która chce zawrzeć intercyzę, powinna spełniać następujące wymogi:

- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

- ze względu na wiek mieć ograniczoną zdolność do czynności prawnych (wymagana jest wówczas zgoda przedstawiciela ustawowego małoletniego udzielona za zezwoleniem sądu opiekuńczego),

- strona umowy nie może być ubezwłasnowolniona całkowicie albo częściowo.


MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA