Jaki telefon pod choinkę

Tomasz Świderek
rozwiń więcej
Przebojami gwiazdkowej oferty telefonów komórkowych będą Samsung G800 oraz HTC Dual Touch. W tym roku nie pojawi się na naszym rynku odlotowy iPhone, ale mimo to będzie w czym wybierać.

Ostatni kwartał, a zwłaszcza okres przedświąteczny, to czas żniw w telefonii komórkowej. Przez lata sieci komórkowe zdobywały wówczas najwięcej klientów. Teraz wielu abonentom kończy się umowa i mogą podpisać nową z innym operatorem, zachowując numer telefonu.

O atrakcyjności oferty operatora decyduje nie tylko cennik usług, ale także, jakie telefony oferuje i za ile. Cena zależy od skali dotacji, na jakie decyduje się operator. Z raportu Polkomtela za 2006 rok wynika, że średnia dotacja wynosiła ok. 80 proc. ceny zakupu u producenta. Na dotacje operator wydał w 206 790 mln zł.

Dużo nowych telefonów

Z informacji GP wynika, że najwięcej nowych telefonów - czyli takich, których do tej pory nie było w ofercie sieci - w IV kwartale przewidziała Era. Najmniej - Play i Orange.

- Jednym z najciekawszych gadżetów gwiazdkowych w sieci Era będzie Samsung G800. To w zasadzie aparat fotograficzny (5 milionów pikseli, 3-krotny zoom optyczny) z funkcją telefonu i możliwością transmisji danych w technologii HSDPA 3,6 Mb/s - mówi GP Andrzej Gładki, który w Polskiej Telefonii Cyfrowej jest kierownikiem działu zarządzania produktami - terminale.

W świątecznej ofercie Ery jest 17 nowych modeli telefonów.

- Flagowe propozycje to Nokie E61i, E51 oraz 6500 classic, a także Sony Ericsson K810i - dodaje Andrzej Gładki.

- Oferta świąteczna Plusa to przede wszystkim rodzynki z naszej tegorocznej oferty w okazyjnych cenach - mówi GP Dariusz Boduch, zastępca dyrektora departamentu rozwoju produktów i usług w Polkomtelu.

- Telefony, które w niskich cenach oferowaliśmy w najwyższych abonamentach, stają się atrakcyjne cenowo także dla klientów z rynku masowego - wyjaśnia.

Główne świąteczne propozycje Plusa to Nokie 6125 i 5200, Plusfon 401i (działa w sieciach trzeciej generacji; dla Plusa produkuje chiński Huawei), Sony Ericssony W300i, W200i i K800 oraz Samsungi J400 i J600. Plus stawia też na Nokię E65, 6120 i 6300 oraz Motorolę RAZR V8

- Dobierając terminale do promocji świątecznych Orange, kierowaliśmy się m.in. ich możliwościami technicznymi (multimedia; transmisja danych) oraz korzystnymi ofertami cenowymi dostawców - mówi Jacek Kalinowski, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej, właściciela PTK Centertel, operatora sieci Orange.

Orange i Play zastrzegły, że nie ujawniły nam pełnej oferty świątecznych nowości.

Najwięcej nowości będzie pochodziło z oferty Samsunga. Era i Plus wybrały prosty i tani telefon C170 wyposażony w radio i umożliwiający wysyłanie MMS oraz przeglądanie stron WAP.

Era wprowadzi model M110, czyli telefon o wzmocnionej konstrukcji odporny na uszkodzenia. Era już oferuje przypominający odtwarzacz MP3 muzyczny telefon F210 z aparatem 2 Mpx. Muzyczny F500 już jest w ofercie Play.

Polkomtel oferuje telefony działające w sieciach trzeciej generacji: J400, L760 i U700 oraz działający w sieci GSM M600 (ma aparat fotograficzny VGA i radio). Orange będzie na święta promować przeznaczony na masowy rynek model C450.

Nowe Nokie

Era w świątecznej ofercie będzie mieć pięć nowych modeli telefonów Nokia: 6500 classic, 6500 slide, E51 (będzie sprzedawany też w sieci Play; w Orange i Plusie będzie w I kwartale 2008 r.), 2630 i 6120 classic (będzie też w ofercie Plusa). Polkomtel i Orange pod choinkę oferują modele 3310 classic i 6300. Poza 2630, 3310 classic i 6300, telefony działają w sieciach 3G. 6120 umożliwia transmisję danych HSDPA.

Dla klientów biznesowych wszystkie sieci (Plus tylko w ofercie bezpośredniej, a więc dla największych klientów i nie w salonach) wprowadzają wyposażony w nawigację GPS, klawiaturę Qwerty i umożliwiający transmisję danych w technologii HSDPA model E90. Klientom biznesowym Orange i Polkomtel (tylko w sprzedaży bezpośredniej) zaoferują N95, czyli multimedialny telefon z GPS.

Muzyka i zdjęcia

Najwięcej nowych telefonów SE pojawi się w ofercie Ery. Z serii urządzeń muzycznych będzie W580 (będzie też w Orange) i W910 (telefon z transmisją danych HSDPA i aparatem 3,2 Mpx).

Klientom biznesowym Orange zaoferuje K850, telefon wyposażony w aparat 5 Mpx i HSDPA. Polkomtel wprowadzi też działający w sieciach 3G model K530.

Inni znani dostawcy

Motorola w polskich sieciach - Era i Plus - zaoferuje V8 RAZR2, telefon wyposażony w aparat 2 Mpx. Model V9 ma pojawić się w sieci Plus w początku 2008 r. Era i Plus wprowadzą nowe telefony Sagema. Era my220x, a Plus my226x oraz kobiecy my300C. W Orange pojawi się Alcatel E207. Play klientom biznesowym zaoferuje dwa telefony japońskiej Toshiba - G500 i G900 - a na rynku masowym telefon pod własną marką produkowany przez Huawei.

Sieci Era i Orange w świątecznej ofercie dla klientów biznesowych oferują urządzenia tajwańskiej firmy HTC. W Erze produkt HTC sprzedawany jest pod nazwą MDA Vario III, zaś w Orange pod oryginalną nazwą HTC TyTN II. Ten telefon ma wbudowany GPS, klawiaturę Qwerty, aparat fotograficzny 3 Mpx i umożliwia transmisję danych HSDPA.

HTC pod własną marką zacznie sprzedawać cztery inne telefony, w tym HTC Dual Touch, który jest uznawany za bezpośredniego konkurenta iPhone. Wszystko wskazuje na to, że ten telefon będzie dostępny w sieci Orange na przełomie 2007 i 2008 roku.

NA IPHONE POCZEKAMY

Żaden operator nie wprowadzi w tym roku na polski rynek iPhona, najsławniejszego chyba telefonu komórkowego świata. Jest szansa, by pojawił się w sprzedaży w I połowie 2008 r., a więc w rok od premiery, ale - jak oceniają nasi rozmówcy - bardziej prawdopodobny jest jeszcze późniejszy jego debiut.

Rekomendacje GP: najciekawsze telefony w świątecznych ofertach operatorów

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...